InPrint 2014 to pierwsze targi poświęcone wyłącznie drukowi przemysłowemu, które odbędą się w dniach 8-10 kwietnia br. w Hanowerze. Ponad 100 wiodących firm, m.in. z sektorów dekoracyjnych i funkcjonalnych zaprezentuje swoje najnowsze aplikacje, urządzenia, specjalne tusze i akcesoria do druku na powierzchniach takich jak: metal, tekstylia, szkło, ceramika i wielu innych. InPrint koncentruje się na pięciu kluczowych gałęziach technologicznych – specjalistycznej, sitodruku, druku cyfrowym, atramentowym i 3D.
Podczas konferencji i seminariów towarzyszących targom eksperci z branży przedstawią nowe pomysły i podzielą się swoimi najlepszymi rozwiązaniami dla przemysłowych zastosowań druku, które pomagają usprawnić proces produkcji poligraficznej i uzyskać nowe możliwości biznesowe.
InPrint zrzesza specjalistów z całego łańcucha produkcji, w tym dostawców urządzeń drukujących, kierowników produkcji, integratorów systemów, kierowników badań i rozwoju, dyrektorów technicznych i projektantów z branży produkcyjnej – od firm przemysłowych do tradycyjnych drukarń.
Agfa Graphics stała się w ostatnich latach nie tylko jednym z liderów rynkowych w zakresie zaawansowanych ploterów wielkoformatowych bazujących na technice inkjet UV, ale też znaczącym dostawcą atramentów dedykowanych różnym rozwiązaniom do druku przemysłowego. Są one z powodzeniem wykorzystywane przy zastosowaniach dekoracyjnych, laminowaniu, zadrukowywaniu szkła i różnych nietypowych przedmiotów, jak też samochodów, tekstyliów itd. Na stoisku – poza urządzeniami i materiałami eksploatacyjnymi – będą też promowane rozwiązania Agfa Graphics w zakresie oprogramowania workflow, dedykowanego drukowi inkjetowemu. Bazując na swoich doświadczeniach w obszarze cyfrowego prepressu, firma oferuje obecnie narzędzia dla drukarń wielkoformatowych, uwzględniające takie funkcje jak: zarządzanie barwą, personalizacja treści czy wstępna weryfikacja poprawności plików (preflight).
Odwiedzający stoisko firmy Canon będą mogli zobaczyć, jak – zainstalowana w ramach pełnego systemu obiegu pracy – drukarka Océ Arizona 480 GT produkuje materiały funkcjonalne i dekoracyjne na różnych nośnikach: od płyty MDF do folii 3D i pleksiglasu. Technologie i oprogramowanie partnerów, takich jak GFII (oprogramowanie do automatyzacji), ERPA (oprogramowanie do druku opakowań), eurolaser (sprzęt do cięcia i wykańczania laserowego) oraz Welte (sprzęt do powlekania i wykańczania), uzupełnią system obiegu pracy i pomogą zademonstrować szeroką gamę potencjalnych zastosowań w przemyśle wytwórczym. Oprócz drukarki Océ Arizona, pracującej w ramach realnego przemysłowego systemu obiegu pracy, na stoisku zostaną także zaprezentowane inne urządzenia, m.in. przecinarka laserowa eurolaser M-800 oraz maszyna do laminowania płynnego Welte Bürkle LFC 1300. Druk przemysłowy ma wielki potencjał, ponieważ umożliwia firmom rozwój biznesowy za sprawą większej swobody projektowania oraz możliwości tworzenia unikatowych, spersonalizowanych produktów przy zachowaniu efektywności kosztowej. Bez względu na to, czy goście targów InPrint 2014 będą szukać technologii do zastosowań dekoracyjnych, takich jak produkcja mebli i wykładzin podłogowych, czy też bardziej funkcjonalnych, na przykład do druku przełączników membranowych i maskowania cyfrowego, z pewnością nie będą rozczarowani – twierdzi Ed Lensen, kierownik ds. marketingu produktów, Display Graphics Systems, Canon Europe.
Firma Durst zapowiada, że podczas targów zaprezentuje urządzenie Rho IP do zastosowań przemysłowych. Durst oferuje specjalne rozwiązania wykorzystujące druk cyfrowy do indywidualizacji standardowych produktów i dostosowuje je do druku szybszego i bardziej precyzyjnego, np. w druku funkcjonalnym, zadruku elektroniki czy dekoracyjnej obróbce powierzchni. Urządzenie Durst Rho IP zostało zaprojektowane z myślą o elastyczności druku cyfrowego, aby osiągnąć wysoki standard na linii produkcyjnej. Drukuje z maksymalnie ośmiu dostępnych kolorów oraz na różnych podłożach. Koszt i czas wydruków próbnych uległy zmniejszeniu, odkąd maszyna drukuje bezpośrednio z pliku cyfrowego (zwłaszcza w porównaniu z przemysłowym drukiem atramentowym, który był stosowany wcześniej). Jednorazowe wydruki i krótkie nakłady mogą być drukowane zamiast większych nakładów lub równocześnie z nimi. W trybie wysokiej prędkości urządzenie może wykonać wydruk w formacie A4 w mniej niż 30 sekund. Rho IP 507 może mieć nawet do 6 głowic na kanał koloru, a wielkość stołu wynosi 500x700 mm. Urządzenie drukuje z prędkością mniej niż 1 min/wydruk.
Fujifilm Dimatix Samba – przemysłowa głowica drukująca zostanie zaprezentowana zwiedzającym hanowerskie targi z tuszem utwardzonym Fujifilm UV do drukowania na podłożach giętkich z tworzyw sztucznych. Dostępne w urządzeniu JetPress 720 głowice Samba osiągają rozdzielczość 1200x1200 dpi przy zastosowaniu kropli o wielkości 2 pikolitrów, podnoszą jakość i otwierają możliwości dla produkcji przemysłowej. Fujifilm zademonstruje również jakość i wszechstronność urządzenia do druku atramentowego Merlin D2, które zostało opracowane z myślą o wsparciu druku dekoracji oraz aplikacji grafik na różnych podłożach. Maszyna może pracować w różnych konfiguracjach umożliwiających integrację istniejących środowisk produkcyjnych. Ponadto na stoisku można będzie zapoznać się z szeroką gamą atramentów hybrydowych oraz na bazie wody, które zostały opracowane, aby sprostać specyficznym potrzebom rynku przemysłowego i opakowań.
Kluczowym zagadnieniem, na jakie firma Mimaki chce położyć nacisk podczas targów InPrint, jest druk na różnych rodzajach tkanin. Jednym z prezentowanych systemów będzie drukarka sublimacyjna Mimaki TS500-1800 wraz z rozwiązaniami UJF Series oraz JFX500-2131. Nieustannie podnosimy poprzeczkę w kategoriach kosztów, jakości i elastyczności, aby osiągnąć wysokiej jakości wydruki w małych nakładach produktów włókienniczych, nawet podczas korzystania z materiałów giętkich – mówi Mike Horsten, generalny szef marketingu regionu EMEA w firmie Mimaki Europe.
– Druk przemysłowy to ważny proces produkcji, a technologia atramentowa jest coraz częściej stosowana w sektorze przemysłowym. Innowacyjne technologie drukarskie Mimaki mogą być stosowane w produkcji wielu wyrobów oraz w wielu sektorach. Targi InPrint mają przyszłość, będzie to miejsce spotkań europejskich decydentów, poszukujących innowacji w druku przemysłowym.
Przedstawiciele firmy Sun Chemical podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie funkcjonalnych, przemysłowych i specjalistycznych farb drukarskich oraz związanych z nimi materiałów do druku. Na stoisku zostaną zaprezentowane możliwości dla wszystkich sektorów przemysłu, w tym motoryzacyjnego, tampondruku, dekoracyjnego, tworzyw sztucznych, druku funkcjonalnego oraz elektroniki z nadrukiem przy zastosowaniu zarówno konwencjonalnych farb drukarskich, jak i szerokiej gamy atramentów do druku cyfrowego SunJet.
Podczas targów InPrint można będzie również odwiedzić m.in. stoiska firm: Eurolaser, LumeJet, Ricoh, Sign-Tronic, Thieme, Toshiba oraz Xaar. Z niecierpliwością czekamy na rozwój targów i mamy nadzieję, że wpiszą się one na stałe do kalendarza wydarzeń, których nie można pominąć.
Na podstawie informacji firm opracowała MK