Powraca festiwal etykiet 
21 Aug 2023 13:12

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po wymuszonej pandemią przerwie Labelexpo znowu staje się przełomowym i kluczowym dla branży etykiet wydarzeniem, które w tym roku upłynie pod znakiem automatyzacji, zrównoważonego rozwoju i dywersyfikacji. Na długo wyczekiwanych targach w Brukseli nie zabraknie nowych technologii druku konwencjonalnego, cyfrowego i hybrydowego.

Automatyzacja oznacza nie tylko automatyczną konfigurację, ale także integrację maszyny z szerszą siecią urządzeń, która umożliwia między innymi kompleksowe zarządzanie kolorami, monitorowanie działania w czasie rzeczywistym i raportowanie danych produkcyjnych za pośrednictwem chmury. Ostatnio coraz częściej można spotkać się także z zastosowaniem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w połączeniu z kamerami instalowanymi w urządzeniach drukujących i innymi czujnikami. Zdaniem organizatorów, to właśnie automatyzacja stanie się motywem przewodnim wrześniowych targów.

Automatyzacja na pierwszym planie

W ramach strefy Labelexpo Europe 2023 Automation Arena organizatorzy zamierzają zwrócić uwagę na najnowsze trendy, demonstrując przepływ prezentowanej pracy od momentu tworzenia plików po wydruk cyfrowy i dalszą obróbkę. Wśród uczestników Automation Arena pojawią się między innymi firmy: CERM, Esko, AVT, Xeikon i Grafotronic.

Oprócz zautomatyzowanej konfiguracji i kontroli procesów drukowania i przetwarzania, CERM MIS będzie gromadzić informacje w czasie rzeczywistym za pośrednictwem portalu w chmurze, który odwiedzający będą mogli monitorować na własnych urządzeniach. Praca wydrukowana w ramach Automation Arena będzie repliką typowej etykiety wina i zaprezentuje możliwości nowej funkcji metalizacji w linii opracowanej przez firmę Kurz dla systemu Xeikon. 

Korzyści płynące z automatyzacji nabierają coraz większego znaczenia – wśród nich warto wymienić: zmniejszenie ilości odpadów, wydłużenie czasu pracy bez przestojów i ograniczenie konieczności ręcznej interwencji. Wśród zalet znajdziemy także możliwość obsługi szerokiej gamy nietypowych i wymagających podłoży, różnych formatów opakowań oraz materiałów samoprzylepnych. Tegoroczny pokaz zapowiada się szczególnie atrakcyjnie, jako prawdziwy przełom w zakresie produkcji papierowych i foliowych torebek, termokurczliwych rękawów i owijek, a także innowacyjnych etykiet samoprzylepnych.

Odwiedzający targi będą mogli poszerzać wiedzę na temat konwencjonalnych technologii druku, wymagań dotyczących powlekania, laminowania, atramentu i utwardzania, możliwości uszlachetniania w linii, a także testów kontroli jakości.

Czas na premiery

Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku nie zabraknie premier targowych. Wśród nich zobaczymy światową premierę dwóch maszyn cyfrowych przeznaczonych do produkcji opakowań giętkich. HP Indigo wprowadzi na rynek nowy system druku, następcę cieszącego się ogromnym powodzeniem systemu HP Indigo 20000. Producent uruchomi również ekosystem „cyfrowej fabryki torebek”, który zademonstruje pełen proces produkcyjny, wykańczanie folii oraz etykiet termokurczliwych.

Firma Xeikon zamierza świętować światową premierę cyfrowego systemu XT-500, który wykorzystuje technologię tonera Titon do drukowania na papierowych torebkach bez konieczności stosowania lakieru ochronnego. Urządzenie będzie można obejrzeć w strefie Automation Arena. Xeikon wprowadza również moduł pomiaru jakości (QMM), który można opcjonalnie zamontować na wszystkich maszynach z serii Cheetah 3.0 CX.

W tym roku wprowadzana będzie także na rynek nowa seria wodnych technologii atramentowych przeznaczonych do druku opakowań giętkich. Firma Screen po raz pierwszy zaprezentuje na targach Labelexpo maszynę drukującą Truepress Pac520P dostosowaną do drukowania na papierowych torebkach. Na maszynach fleksograficznych UV o średnim zwoju (670 mm/26 cali) zademonstrowane zostaną również procesy drukowania i przetwarzania opakowań giętkich oraz etykiet termokurczliwych.

Goście targów poznają w tym roku też inne nowości: Nilpeter zaprezentuje swój model FA-26; Bobst przedstawi Master M6 z technologią onECG do drukowania z rozszerzoną gamą kolorów; a Lombardi wprowadzi Invicta i1 o szerokości 670 mm drukujący na foliach i etykietach termicznych oraz swoją nową technologię Invicta i2. 

Odwiedzający stoisko firmy Mark Andy zapoznają się z nowym systemem fleksograficznym Pro Series, zoptymalizowanym pod kątem wydajnej konwersji etykiet samoprzylepnych. Jak zapewnia producent, maszynę można w dowolnym momencie przekształcić do wersji hybrydowej przy użyciu firmowej technologii Digital Pro Max.

Omet przedstawi niedawno wprowadzoną na rynek technologię fleksograficzną KFlex, która wykorzystuje nową modułową platformę konwertującą umożliwiającą szybką wymianę jednostek drukujących i konwertujących. Natomiast Nilpeter pokaże w tym roku w pełni zautomatyzowaną maszynę FA-17 przetwarzającą wiele obsługiwanych i nieobsługiwanych dotychczas materiałów.

Do ciekawych propozycji tegorocznej edycji targowej z pewnością będą należały hybrydowe systemy fleksograficzno-inkjetowe. W tym obszarze Nilpeter i Screen wprowadzają na rynek swoją trzecią generację maszyny hybrydowej, która łączy w sobie silnik atramentowy SAI UV firmy Screen z platformą fleksograficzną FA-Line firmy Nilpeter. Urządzenie oferuje możliwości drukowania w rozszerzonej gamie kolorystycznej z opcją białego nadruku. Dodatkowo firma Screen wprowadza prototyp cyfrowego podkładu inline dla Truepress L350UV SAI, aby skutecznie zmierzyć się z problemem słabej przyczepności atramentu na niektórych podłożach.

Najnowszą wersję maszyny hybrydowej XJet napędzanej cyfrowym silnikiem Tau firmy Durst zamierza w tym roku przedstawić firma Omet. Będzie to również ekscytujący pokaz niezależnej technologii druku cyfrowego. Gallus natomiast zaprezentuje na Labelexpo swoją maszynę Gallus One, opracowaną wspólnie z firmą Heidelberg. System o szerokości 340 mm jest zbudowany na platformie Gallus Labelmaster i drukuje z prędkością do 70 m/min. Po udanej globalnej premierze na targach Labelexpo Americas w zeszłym roku, HP Indigo zaprezentuje maszynę V12 działającą z prędkością 120 m/min w trybie 6-kolorowym.

Na gości targów czeka także światowa premiera technologii Hawk Eye Durst zintegrowanej z maszyną Tau w510 RSCi. Hawk Eye wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby określić, które kanały kolorów z obrazu pełnokolorowego należy dostosować w czasie rzeczywistym w celu zachowania jak najwyższej jakości obrazu. Model w510 RSCi będzie dodatkowo wyposażony w nowo opracowaną przez firmę Durst opcję drukowania podwójną bielą. Maszyna drukuje z prędkością 100 m/min na wstędze o szerokości 510 mm. 

Oprócz tonerowej maszyny cyfrowej AccurioLabel 400, firma Konica Minolta zamierza zademonstrować podstawową maszynę AL 230 skonfigurowaną w wersji z finiszerem DC 330 Mini oraz ze zintegrowanym modułem atramentowym dostarczonym przez Industrial Inkjet Ltd (IIJ). To urządzenie może być używane do szerokiego zakresu zastosowań, od bieli po atramenty zabezpieczające i lakiery cyfrowe.

Szereg technologii cyfrowych wprowadzonych w zeszłym roku na targach w Chicago będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Europie. Domino zaprezentuje atramentową maszynę drukującą N730i UV pracującą w rozdzielczości 1200 dpi z technologią głowicy drukującej Bitstar (Brother). Natomiast Dantex planuje przedstawić PicoJet 1200 w wariancie z ulepszonymi interfejsami, wyższą jakością druku i rozszerzonymi możliwościami wykańczania. Z kolei firma Dilli będzie demonstrowała system druku atramentowego UV Neo Picasso z ulepszoną kontrolą naprężenia zapewniającą bardziej stabilny druk.

Program edukacyjny

W tym roku uczestnicy targów będą mogli pogłębić swoją wiedzę techniczną. Goście imprezy pozyskają informacje na temat opakowań giętkich, zrównoważonych etykiet oraz technologii etykietowania wina uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez ekspertów.

Kursy mistrzowskie organizowane przez Label Academy, branżowe centrum szkoleniowe, będą się odbywać jako półdniowe sesje. Pierwszym z kursów będzie Flexible Packaging Master Class, techniczny warsztat skierowany do przetwórców etykiet, którzy chcą rozszerzyć swoją produkcję i wejść na konkurencyjny rynek. Tematy spotkań obejmą między innymi: podłoża typu papier, folia metaliczna, folie i konstrukcje wielowarstwowe; tworzenie grafiki i przygotowanie do druku; procesy i techniki drukowania; powłoki, utwardzanie i laminowanie oraz przetwarzanie opakowań giętkich.

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele firm takich jak: Synthogra, Esko, Lombardi, UVFoodSafe, Finat/Sun Chemical, BakPac, HP, Michelman i Karlville.

Kursy Sustainable Labels i Packaging Master Class zapewnią podstawowe wskazówki dla przetwórców, którzy chcą efektywniej wykorzystywać swoje zasoby, przyczyniać się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i spełniać przepisy UE w zakresie norm ekologicznych. Przedstawiony zostanie wpływ przepisów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych oraz wytycznych dotyczących projektowania na bieżącą działalność gospodarczą.

Wśród prelegentów znajdą się między innymi przedstawiciele następujących firm i organizacji: Finat, Traent.com, Flint Group, Lundberg Tech, CELAB oraz Jan‘t Hart, HolyGrail 2.0, AIM (European Brands Association), All4Labels i Avery Dennison.

Nowym warsztatem będzie kurs technologii etykietowania wina, który pokaże konwerterom, co muszą wiedzieć, aby wejść do tego atrakcyjnego sektora. Uczestnicy dowiedzą się, jak sprostać obecnym i nadchodzącym przepisom UE, zostaną także zbadane różne aspekty procesu produkcji etykiet na wino. Szkolenie dotyczyć będzie między innymi: specjalistycznych farb, powłok i technik zdobienia; podłoży papierowych; technologii druku i dokonywania właściwych wyborów maszyn oraz brandingu i tworzenia idealnych etykiet.

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele: CEEV (Europejski Komitet Firm Winiarskich); Fedrigoni Self-Adhesives; Labelexpo Global Series; UPM Raflatac; ECP Packaging & Narrow Web Labels; Sun Chemical i Kurz.

Jade Grace, dyrektor Labelexpo Global Series, powiedziała: Cieszymy się, że możemy zaoferować pogłębiony program nauczania technicznego na długo oczekiwanych targach Labelexpo Europe 2023. Apetyt na aktualizację wiedzy technicznej – a następnie zobaczenie jej w akcji na wystawie – nigdy nie był silniejszy; nie możemy się doczekać, aby powitać branżę z powrotem w Brukseli we wrześniu.

Na podstawie materiałów organizatora opracowała BZ