16 września br. poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022. W tym roku po raz pierwszy uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się podczas pierwszej edycji Jesiennych Targów Książki (Warszawa).
Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiegał w dwu etapach: „WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE”, „DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU”. W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1-6.
W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.
Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2021/2022 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 6 z nich.
A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?
Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański ABEDIK. Wysoka ocena wydawców – 5,86, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów prawie o 40 proc.) oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni po raz kolejny to zaszczytne miejsce. W sumie 5,93 pkt.
Na miejscu drugim lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne (3,18). W sumie 4,57 pkt.
Miejsce trzecie ex aequo (po 4,37 pkt.) zajęły Białostockie Zakłady Graficzne SA oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (tak samo jak w roku ubiegłym). Oceny BZGraf: 5,25 (ocena wydawców), 3,48 (wyniki rozwoju drukarni) – w sumie 4,37; Drukarnia Wydawnicza: analogicznie 5,88 oraz 2,85.
Wszystkim laureatom gratulujemy.
Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w Rankingu, odnotowujemy finansowy skok obrotów o 22 proc. w stosunku do roku 2020. Zdajemy sobie sprawę, że jest to w części wynikiem wzrostu cen papieru i inflacji. Bardziej więc adekwatna do rzeczywistości będzie ocena produkcji egzemplarzy książek. I tak, w kategorii książki w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6 proc., książek klejonych – 8,9 proc.
Przypominamy, że drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego też to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. Przypominamy, że w 2022 roku to:
– Miejsce I – TOTEM.COM.PL (Inowrocław)
– Miejsce II – Drukarnia SOWA (Warszawa)
– Miejsce III – Mazowieckie Centrum Poligrafii (Marki)
Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik Poligrafika. AP