Poznański Abedik Drukarnią Dziełową Roku
20 Oct 2022 10:15

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

16 września br. poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022. W tym roku po raz pierwszy uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się podczas pierwszej edycji Jesiennych Targów Książki (Warszawa).

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiegał w dwu etapach: „WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE”, „DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU”. W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1-6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2021/2022 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 6 z nich.

A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański ABEDIK. Wysoka ocena wydawców – 5,86, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów prawie o 40 proc.) oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni po raz kolejny to zaszczytne miejsce. W sumie 5,93 pkt.

Na miejscu drugim lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne (3,18). W sumie 4,57 pkt.

Miejsce trzecie ex aequo (po 4,37 pkt.) zajęły Białostockie Zakłady Graficzne SA oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (tak samo jak w roku ubiegłym). Oceny BZGraf: 5,25 (ocena wydawców), 3,48 (wyniki rozwoju drukarni) – w sumie 4,37; Drukarnia Wydawnicza: analogicznie 5,88 oraz 2,85.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w Rankingu, odnotowujemy finansowy skok obrotów o 22 proc. w stosunku do roku 2020. Zdajemy sobie sprawę, że jest to w części wynikiem wzrostu cen papieru i inflacji. Bardziej więc adekwatna do rzeczywistości będzie ocena produkcji egzemplarzy książek. I tak, w kategorii książki w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6 proc., książek klejonych – 8,9 proc.

Przypominamy, że drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego też to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. Przypominamy, że w 2022 roku to:

– Miejsce I – TOTEM.COM.PL (Inowrocław)

– Miejsce II – Drukarnia SOWA (Warszawa)

– Miejsce III – Mazowieckie Centrum Poligrafii (Marki)

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik Poligrafika.  AP

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>