W dniach 19-20 maja firma Heidelberg zorganizowała w Szwajcarii i Lichtensteinie spotkanie dziennikarzy, którego celem było naoczne zaprezentowanie, jak system Prinect funkcjonuje w drukarniach w zależności od rodzaju oferowanej przez nie produkcji. Stanowiło ono również okazję do uchylenia pierwszych rąbków "tajemnicy" związanej z premierami planowanymi na drupę 2008.
Nowościami, które niemiecki koncern zamierza przedstawić, będą dwa kolejne moduły możliwe do zintegrowania z Prinectem: Prinect Postpress Manager oraz Prinect Scheduler.
Pierwsze z rozwiązań, które omówił Jorg Bauer - Vice President Product Management Prinect, umożliwia pełne włączenie postpressu w workflow w drukarni. Dzięki temu ostatnia część opartego na standardzie JDF procesu przepływu prac została zamknięta. Jak stwierdził J. Bauer, Prinect Postpress Manager stanowi logiczne uzupełnienie Prinect Integration System i integrujących modułów Prinect Pressroom Manager zaprezentowanych na Ipeksie 2006.
Prinect Postpress Manager pozwoli drukarniom na: automatyczną kontrolę całego przebiegu prac, przetwarzanie ich bez straty czasu, łatwość powtarzania zlecenia, a także wykonywanie dokładnych kalkulacji wstępnych i ich rzeczywistego kosztorysu.
Prinect Postpress Manager umożliwia wzajemne połączenie za pomocą standardu JDF urządzeń Heidelberga pracujących w introligatorni, zapewniając jednocześnie obustronną wymianę danych z systemem zarządzania informacjami w drukarni (MIS). Seria złamywarek TH/KH, zbieraczek od modelu Stitchmaster ST 350, urządzenia do łączenia klejonego Eurobind 4000 oraz urządzenia do wykrawania Dymatrix/Diana, a także do sklejania pudełek składanych mogą być połączone online. Dalszy krok obejmuje integrację krajarek Polar. Natomiast pozostałe systemy Heidelberga dla postpressu, które nie mogą być połączone online oraz rozwiązania oferowane przez innych producentów, dzięki Prinect Data Terminal także mogą zostać włączone w workflow Prinect.
Nowe rozwiązanie oferuje operatorom maszyn, poza podglądem stanu wykonania pracy na poszczególnych stanowiskach każdego etapu produkcji, również sposobność przekazywania bezpośrednio na odpowiednią maszynę dokładnych informacji na temat zleceń. Po skompletowaniu pracy maszyna zwraca wszystkie dane bezpośrednio do MIS w celu dokonania faktycznej wyceny zlecenia.
Prinect Postpress Manager posiada także opcję wizualizacji na monitorze bieżącego stanu maszyn i wszystkich zadań wykonywanych w introligatorni, czyli Analyze Point. Stan pracy maszyny, prędkość i różnorodność prac wykończeniowych, licznik informacji oraz szczegóły aktualnych prac - wszystko to może być wyświetlone w formie graficznej. Moduł zbiera także raporty z 15 tys. zleceń wstecz, dzięki czemu w razie potrzeby można dokonać ich wnikliwej analizy, która również zostanie zobrazowana.
Natomiast elektroniczny system planowania produkcji, czyli Prinect Scheduler ma na celu zwiększenie szybkości, elastyczności, łatwości i przejrzystości planowania prac przez drukarnie. Prinect Scheduler będzie dostępny jako dodatek do Prinect Cockpit (centrum kontroli workflow Prinectu), a zatem połączy w jeden interfejs użytkownika działania związane z planowaniem zadań i elektroniczną kontrolą produkcji. To z kolei pozwoli na dostęp do aktualnych i wszechstronnych informacji dotyczących wszystkich zleceń.
Prinect Scheduler oferuje całą gamę możliwości wcześniejszego przygotowania produkcji - od półautomatycznego planowania kompletnych prac do szczegółowego projektowania każdego z etapów konkretnej pracy. Pokazuje m.in., czy już dokonano akceptacji proofów, czy płyty i papier są dostępne oraz wykrywa i natychmiast wskazuje za pomocą "traffic light system" przeoczone deadliny. Oznacza to, że osoby planujące produkcję są w stanie szybko zweryfikować prawidłowość przebiegu procesu, a w razie konieczności - interweniować.
Warto dodać, że zmiany w produkcji - w tym te zachodzące w ostatniej chwili - są na bieżąco aktualizowane na planie, dzięki czemu docierają do wszystkich użytkowników systemu.
Wybór przez Heidelberga drukarni, do których dziennikarze zostali zaproszeni, nie był przypadkowy. Pierwsza z nich - Fotorotar, zlokalizowana w miejscowości Egg na obrzeżach Zurychu, jest zdecydowana zainwestować w Prinect Scheduler, dzięki czemu - jak wyjaśnił Otto Brunner, jeden z dyrektorów firmy - zyska ona możliwość szybkiej i łatwej kontroli wszystkich wykonywanych na danym etapie zleceń, co pozytywnie wpłynie na całość produkcji.
Drugą zaprezentowaną w trakcie spotkania drukarnią była BVD, mająca siedzibę w Schaan w księstwie Liechtenstein. W trakcie swojego wystąpienia Peter Goppel, CEO BVD, opisał historię firmy i stopień przebiegu prac nad integracją jej workflow. Wyjaśnił powody, dla których chce do niej wprowadzić Prinect Postpress Manager. Wśród nich przedstawił dążenie do zintegrowania pracy na wszystkich poziomach pracy drukarni, co ma sprzyjać osiąganiu przez nią jeszcze lepszych wyników.
Na zakończenie spotkania J. Bauer dziękując obu firmom za gościnę zaznaczył, że chociaż Prinect i jego moduły stanowią kompletny system współgrający z łańcuchem prac na każdym etapie produkcji poligraficznej, to głównymi składnikami sukcesu, który każda drukarnia może odnieść, są: ścisła i rzeczowa współpraca osób w niej zatrudnionych, odpowiednie planowanie i uważne rozliczanie wykonywanych zadań. Rozwiązania oferowane przez Heidelberga mają w tym jedynie pomóc.