Włoska konferencja Print4All, organizowana od dwóch lat w Mediolanie, odbędzie się w tym roku online 24 czerwca, po tym jak organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie sesji do sieci w związku z sytuacją epidemiologiczną. I choć ograniczenia zostały ostatnio złagodzone, Print4All – przynajmniej w tym roku – pozostanie wydarzeniem wirtualnym.
Innowacje w centrum uwagi
Konferencja Print4All, która odbyła się w marcu 2019 r., była pierwszym krokiem w przygotowaniach do drugiej edycji targów Print4All, międzynarodowej platformy dla biznesu i wszystkich uczestników łańcucha dostaw w branży poligraficznej i opakowaniowej. Wydarzenie zaplanowano w Fiera Milano w dniach 4-7 maja 2021 roku – ma ono dać pełny przekrój branży, skupiając się na trzech głównych polach zastosowań: druk komercyjny i komunikacja, druk opakowań, etykietowanie i druk przemysłowy. Print4All to projekt o rosnącym międzynarodowym znaczeniu, który jest zarówno wizytówką nowych produktów, okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, jak i prawdziwą akademią szkoleniową oraz laboratorium innowacji i treści.
Dzięki napiętemu kalendarzowi konferencji i wydarzeń towarzyszących Print4All 2021 będzie okazją do skupienia się na nowych technologiach i stanie się inkubatorem innowacyjnych pomysłów dzięki specjalistycznemu dialogowi, który pozwoli uczestnikom rozwijać się oraz stawać się coraz bardziej konkurencyjnymi.
Print4All jest częścią The Innovation Alliance i będzie towarzyszyć targom IPACK-IMA, MEAT-TECH, PLAST oraz INTRALOGISTICA ITALIA, które w 2018 roku przyciągnęły do Mediolanu ponad 150 tys. zwiedzających z całego świata. Wiemy już, że kolejna edycja wydarzenia będzie równie duża: pięć imprez targowych w 17 pawilonach, obejmujących prawie całą powierzchnię Fiera Milano Rho będzie swego rodzaju przykładem idealnej linii przemysłowej. Wystawa zgromadzi producentów maszyn produkcyjnych o szerokim wachlarzu zastosowań: od przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych, przez technologie dla przemysłu spożywczego, opakowania, poligrafię, po logistykę. Print4All to projekt opracowany przez ACIMGA i ARGI, dwa stowarzyszenia reprezentujące odpowiednio włoskich i międzynarodowych producentów maszyn poligraficznych i przetwórców oraz 4IT Group – firmę, która od ponad 10 lat obserwuje rynek grafiki i komunikacji. Organizatorem wydarzenia jest Fiera Milano, włoski lider w organizacji targów.
Udany start
Druga edycja konferencji Print4All została zaplanowana na 18 maja br. pod hasłem Fabryka Przyszłości (Future Factory), ale z powodu pandemii nie mogła odbyć się w założonej pierwotnie formie. Organizatorzy postanowili przenieść ją do sieci – dzięki temu miała szansę przyciągnąć szerszą publiczność i zwiększyć międzynarodowy charakter. 18 maja br. miało więc miejsce przedpremierowe wprowadzenie do wydarzenia, które odbędzie się 24 czerwca br. Udział wzięło w nim 500 uczestników, z czego jedna czwarta osób połączyła się spoza Włoch, reprezentując około 30 krajów.
Pierwotna koncepcja wydarzenia polegała na dostarczeniu punktów do dyskusji na temat zmian zachodzących we wszystkich branżach, takich jak konieczność przetwarzania coraz większej ilości danych, Przemysł 4.0, Internet Przedmiotów (IoT), zrównoważony rozwój, sztuczna inteligencja, oraz na powiązaniu ich z przemysłem poligraficznym. Konferencja miała stanowić wprowadzenie do technologii prezentowanych na targach drupa 2020, które znajdą rozwinięcie na targach Print4All 2021. I choć drupa została przełożona, tematyka konferencji Print4All pozostaje niezmieniona. Różni się ona od innych działań online, które zostały pospiesznie zorganizowane w celu dostarczenia natychmiastowych rozwiązań i pomysłów dla drukarń.
Rosnąca presja na zmiany
Wprowadzająca do konferencji Print4All wirtualna sesja odbyła się 18 maja. Przybliżyła ona tematykę, która znajdzie rozwinięcie 24 czerwca. Dziennikarz radiowy i prezenter Matteo Bordone wraz z dyrektorem generalnym ACIMGA, Andrea Briganti wyjaśnili, iż wydarzenie ma na celu skontaktowanie drukarń, przetwórców i dostawców opakowań z właścicielami marek oraz osobami odpowiadającymi za zakup usług druku i omówienie wyzwań stojących przed sektorem poligraficzno-opakowaniowym.
Enrico Barboglio, dyrektor generalny ARGI podkreślił przewartościowanie internetu jako przyszłości komunikacji, której dokonał COVID-19. Alice Bodreau, kierownik ds. globalnych partnerów Fundacji Ellen MacArthur wyjaśniła, w jaki sposób przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym będzie kluczowym elementem zarówno jej organizacji, jak i samej konferencji Print4All. Wreszcie Fabrizio Renzi, prezes i dyrektor gene-
ralny rnbgate rnb4culture, partner IBM i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz tzw. anioł biznesu podzielił się niektórymi ze swoich pomysłów na odnowienie procesów w „zakłócający” sposób w świecie druku i opakowań. Wyjaśnił rosnącą presję na zmiany i możliwości związane z nowymi technologiami oraz klimatem biznesowym.
Moment refleksji
Powyższe tematy zostaną pogłębione 24 czerwca, kiedy to, oprócz zapowiedzianych prelegentów, głos zabiorą inni ważni mówcy tacy jak: Nigel Tapper, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie zmian klimatycznych i członek IPCC – Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, grupy, która w 2007 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla; Enzo Baglieri, profesor zarządzania technologią i innowacjami na Uniwersytecie Bocconi; Marco Roveda, założyciel LifeGate i jeden z prekursorów produkcji organicznej we Włoszech; Ulrich Leberle, dyrektor CEPI (Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego); Massimo Medugno, dyrektor generalny Assocarta; przedstawiciele głównych stowarzyszeń branżowych takich jak PICON (Wielka Brytania), IPAMA (Indie) i ApTech (USA).
Na zakończenie wydarzenia odbędzie się dyskusja porównująca doświadczenia różnych uczestników łańcucha dostaw, moderowana przez Matteo Bordone. Wysoka frekwencja we wprowadzającej sesji online 18 maja potwierdza, że konferencja Print4All jest ważnym wydarzeniem w branży – komentuje Andrea Briganti. – Nasza inicjatywa łączy wszystkie technologie drukarskie i jest skierowana nie tylko do jednego konkretnego segmentu przemysłu, ale do całego międzynarodowego łańcucha dostaw, analizując to, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Biorąc to pod uwagę, wydarzenie 24 czerwca będzie dodatkowym momentem refleksji na temat wyzwań związanych z Przemysłem 4.0 i zrównoważonym rozwojem. AN