Printline nowym partnerem firmy Varn w Polsce
6 Dec 2016 14:43
Day International to jeden z wiodšcych producentów obcišgów drukarskich. W skład firmy od 5 lat wchodzi spółka Varn International, zajmujšca się wytwarzaniem chemii drukarskiej. Od poczštku 2004 roku produkty Varn International sš dostępne w Polsce za porednictwem firmy Printline, posiadajšcej już w swojej ofercie obcišgi Day serii DavidM.
Na poczštku czerwca w Polsce gocił Friedhelm Breisch, odpowiedzialny w częci koncernu Day zajmujšcej się chemiš drukarskš (Image Transfer Group) za sprzedaż. Między wizytami w kolejnych zakładach poligraficznych na terenie naszego kraju dyrektor Breisch znalazł czas na spotkanie z redakcjš Poligrafiki.
Poznajmy Varn
Jeszcze kilka lat temu produkty firmy Varn International, założonej przed ponad 50 laty, częciowo dystrybuowane były przez koncern Coates Lorilleux, wówczas drugiego co do wielkoci producenta farb graficznych na wiecie. W 1999 roku nowym włacicielem firmy Varn International stał się amerykański Day International. Day, znany w Polsce przede wszystkim z produkcji wysokiej jakoci obcišgów offsetowych, to firma działajšca w kilku segmentach rynkowych. Składa się z kilku oddziałów zajmujšcych się m.in.: produkcjš obcišgów gumowych (ok. 40% przychodów), produkcjš chemii drukarskiej (Varn International) oraz produkcjš tulei dla rynków flekso i wklęsłodruku (Rotec). W zeszłym roku Day przejšł również firmę NDI, będšcš sieciš dystrybucji i sprzedaży częci do maszyn poligraficznych o wiatowym zasięgu.
Jak poinformował nas w rozmowie Friedhelm Breisch, 90% przychodów firmy Varn International, produkujšcej chemię drukarskš, pochodzi ze sprzedaży do drukarń offsetowych. Pozostałe 10% to obroty realizowane na rynku fleksografii i prepress. W przypadku flekso Varn International dopiero startuje, ale dyrektor Breisch jest przekonany, że udział sprzedaży w tym segmencie rynkowym będzie się stale zwiększał.
Varn International posiada na całym wiecie pięć zakładów produkcyjnych, za wród oferowanych przez firmę wyrobów znajdujš się m.in.: roztwory nawilżajšce, rodki czyszczšce do wałków i obcišgów, silikon, a także różnego rodzaju dodatki i rodki pomocnicze. Podczas targów drupa zaprezentowano ofertę lakierów dyspersyjnych oraz linii produktów przeznaczonych do płyt CtP.
Polskie plany
Friedhelm Breisch zaznaczył, że firma Varn International zaistniała na polskim rynku już przed ponad 10 laty, gdy jej produkty były dostępne za porednictwem polskiego przedstawicielstwa Coates Lorilleux. Wówczas produkty te stały się znane w polskich drukarniach, głównie w offsetowych zakładach arkuszowych.
Po przejęciu przez Day International firma opracowała nowš strategię działania na poszczególnych rynkach. W przypadku Polski i innych krajów Europy rodkowo-Wschodniej zapadła decyzja o współpracy z lokalnymi partnerami, firmami znajšcymi rynek i działajšce na nim drukarnie. Od poczštku 2004 roku polskim przedstawicielem Varn International jest firma Printline.
Friedhelm Breisch wišże z polskim rynkiem duże nadzieje. Obecnie udziały rynkowe firmy Varn International w polskim rynku chemii drukarskiej panowie Breisch i Sobczyński oceniajš na ok. 5%. Podkrelajš też, że firma jest znana dzi nie tylko w drukarniach arkuszowych, ale też w czołowych drukarniach zwojowych, zarówno coldsetowych, jak i heatsetowych. Varn International za porednictwem firmy Printline zamierza też powalczyć na rynkach lakierów dyspersyjnych, flekso i prepress.
Pomóc jej w tym majš nowe produkty, które firma wprowadziła do sprzedaży na tegorocznych targach drupa. Mówi Friedhelm Breisch: W naszym dziale badawczo-rozwojowym pracuje 30 osób, które nie tylko opracowujš receptury wydajniejszych i zgodnych ze rodowiskiem rodków chemicznych dla poligrafii. Przy większoci projektów naszymi partnerami sš instytucje działajšce w branży oraz producenci, przede wszystkim klasycznych maszyn drukujšcych, ale też urzšdzeń cyfrowych. Przykładem cisłej współpracy może być powstała w Chinach spółka joint-venture, stanowišca wspólne przedsięwzięcie firm Varn International i Heidelberg. Mamy nadzieję, że rezultaty tej współpracy będš widoczne już wkrótce.
Rozmawiał Sławomir Sokołowski