Produkcja papieru bardziej ekologiczna
6 Dec 2016 14:55
W ostatnich latach europejski przemysł papierniczy poczynił znaczące wysiłki w celu uniknięcia zanieczyszczeń środowiska oraz stosowania surowców i energii w sposób odpowiedzialny. Od roku 1990 np. ilość odpadów powstających podczas produkcji została zredukowana o blisko 75 proc. Zanieczyszczenia powietrza zmniejszyły się nawet o 80 proc. Zużycie słodkiej wody zostało ograniczone o połowę, a emisja CO2 o ponad 1/3.
Pierwszy producent europejski
Powyższe dane pochodzą z badania wykonanego przez Niemieckie Stowarzyszenie Technik Drukowania (działające w ramach Związku Niemieckiego Przemysłu Budowy Maszyn i Urządzeń VDMA) dotyczącego zmian zaszłych w ciągu ostatnich 20 lat, jeśli chodzi o skuteczność działań prośrodowiskowych w odniesieniu do surowców i energii wykorzystywanych w produkcji papieru, a także w przemyśle poligraficznym. W badaniu wykorzystano dane z następujących krajów: Holandii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec, Finlandii, W. Brytanii, Włoch, Norwegii, Austrii, Polski, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, Republiki Czech, Węgier i Słowacji.
W Niemczech produkcja papieru wzrosła w latach 1991-2008 o ponad 80 proc., zwłaszcza papierów do produkcji opakowań (+106 proc.) i papierów graficznych (+71 proc.). Niemcy są obecnie największym producentem europejskim i czwartym na świecie. Tylko Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia produkują więcej papieru.
Pomimo znacznego wzrostu produkcji, producentom papieru udało się systematycznie zmniejszać ich wpływ na środowisko. We współpracy z producentami maszyn papierniczych przemysł ten poczynił olbrzymie postępy w dziedzinie ochrony środowiska i ograniczania zużycia surowców oraz energii. Te wysiłki znacząco przyczyniły się do ochrony klimatu i zrównoważonego zarządzania – wyjaśnia Markus Heering, dyrektor VDMA.
Oszczędność surowców, energii i ograniczony wpływ na środowisko
W Niemczech przerób makulatury wzrósł ponaddwukrotnie od roku 1991: z 6,4 mln ton do 15,4 mln ton. Na całym kontynencie europejskim zużycie makulatury w roku 2008 zwiększyło się o blisko 90 proc. w porównaniu z rokiem 1991. W rezultacie procentowo przerób makulatury w Europie wzrósł w badanym okresie z 39 do 48 proc. na każdą tonę produkowanego papieru. W Niemczech osiągnął on 68 proc. – to najwyższy poziom na świecie. W tym samym okresie stopień utylizacji surowców podstawowych (drewna i celulozy) zmniejszył się z 57 do 47 proc.
Włókna z recyklingu są stosowane głównie w produktach o krótkim cyklu życia takich jak gazety czy pewne typy opakowań kartonowych. Dziś większość gazet na świecie jest drukowana na papierze wytwarzanym w 100 proc. z makulatury. Z kolei ilość odpadów powstałych podczas produkcji papieru trafiających na wysypiska w Europie zmniejszyła się o 75 proc. od roku
1990 i wynosi obecnie ok. 19 kg na każdą tonę wytwarzanego papieru.
Średnie zużycie energii podczas produkcji papieru w Europie zostało zredukowane od roku 1991 o blisko 9 proc.; obecnie jest to 4,4 MWh/tonę papieru. Dzięki wzrostowi wydajności energetycznej i modyfikacji paliw, emisja CO2 związana z energią niezbędną do produkcji papieru uległa zmniejszeniu o ponad 1/3 (34 proc.) i wynosi ok. 727 kg/tonę papieru.
Od roku 1990 emisje zanieczyszczeń powietrza powodowane przez produkcję papieru zostały w Europie znacząco zredukowane, np. emisje dwutlenku siarki o 80 proc. do 2006 r. Stanowią one dzisiaj 0,4 kg/tonę papieru.
Zużycie wody pitnej zmniejszyło się od roku 1991 o 58 proc., do obecnych 18 m3/tonę papieru.
Jeśli chodzi o dane z drukarń, posłużyły one do oceny rozwoju działań mających na celu oszczędność źródeł surowców i ener-gii w europejskim przemyśle poligraficznym; niestety nie zostały one przytoczone w omawianym artykule, w którym skoncentrowano się na informacjach związanych z produkcją papieru.
Na podstawie „Viscom” nr 16/2011 opracowała IZ