Przełom w fotografii 3D
6 Dec 2016 14:50
Fujifilm wprowadza na rynek całkowicie nową, przełomową technologię obrazowania – system FinePix REAL 3D. Jest to pierwszy na świecie trójwymiarowy cyfrowy system obrazowania umożliwiający oglądanie obrazów w trzech wymiarach bez potrzeby zakładania specjalnych okularów. System FinePix REAL 3D obejmuje trzy elementy: cyfrowy aparat fotograficzny 3D FinePix REAL 3D W1, 8-calową ramkę cyfrową FinePix REAL 3D V1 służącą do przeglądania trójwymiarowych obrazów oraz specjalnie stworzoną usługę druku 3D.
Kluczowymi elementami aparatu fotograficznego REAL 3D W1 są dwa obiektywy Fujinon i dwie matryce CCD. Oparty na technologii fotograficznej Fujifilm procesor RP (Real Photo) 3D synchronizuje dane z nich pochodzące w celu optymalnego określenia m.in. ostrości, jasności oraz tonacji kolorystycznej i połączenia tych informacji w jeden symetryczny obraz.
Aparat fotograficzny FinePix REAL 3D W1 wyposażony jest w monitor LCD 3D/2D przystosowany do wyświetlania obrazów 3D/2D, które można oglądać nieuzbrojonym okiem. Aparat posiada wiele przydatnych opcji wpływających na jakość wykonywanych zdjęć, jak np. możliwość fotografowania 3D z indywidualną kompozycją, odstępem czasowym, kontrolę paralaksy oraz dysponuje 3-krotnym zoomem optycznym i jakością na poziomie 10 megapikseli.
Nowość Fujifilm przynosi także ciekawe możliwości w zakresie fotografowania w dwóch wymiarach. Zaawansowany tryb 2D (Advanced 2D Mode) pozwala użytkownikom na równoczesne wykonanie dwóch różnych zdjęć poprzez jedno naciśnięcie spustu migawki. Ponadto aparat posiada 13 programów tematycznych 2D i 3D. Tryb równoczesnego fotografowania z dwiema czułościami (2-Sensitivity Simultaneous Shooting) pozwala z kolei na zmianę czułości dla poszczególnych sensorów.
Efekt trójwymiarowości na tradycyjnej wielkości wydrukach (10x15 cm lub 13x18 cm) firma Fujifilm stworzyła dzięki precyzyjnej warstwie laminacyjnej dla odbitek na arkuszach z mikrosoczewkami. Zaawansowana technologia wyznacza i wyrównuje pozycję zarejestrowanych obrazów 3D odpowiednio do skoku mikrosoczewek ułożonych w równoległe rzędy na arkuszu stereogramu. Widziane przez arkusz dane obrazu są postrzegane z efektem paralaksy. Oznacza to, że przeplatające się dane obrazu są dzielone na lewy i prawy obraz, z których każdy widziany jest przez odpowiednie oko. Paralaksa interpretuje natomiast rozbieżność pomiędzy nimi w kategoriach głębi. Nowa technologia druku 3D najprawdopodobniej będzie dostępna na rynku w przyszłym roku. DA