Przemysł 4.0 – branża produkcyjna i jej wyzwania
23 Mar 2020 09:33

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konkurencyjność odzwierciedla potencjał firmy – zasoby, umiejętności i zdolności zapewniające przewagę nad innymi podmiotami działającymi w tym samym sektorze. W realiach współczesnej globalnej gospodarki konkurencyjność staje się jednym z ważniejszych wyznaczników i zarazem perspektyw oceny funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, a także jest postrzegana jako determinanta rozwoju.

4 marca w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie odbyła się konferencja pod tytułem „Przemysł 4.0 – branża produkcyjna i jej wyzwania”. Wydarzenie było okazją do dyskusji o aspektach praktycznych zarządzania produkcją i problemach w podejmowaniu optymalnych decyzji menedżerskich. Podczas wydarzenia eksperci z różnych dziedzin przekazali uczestnikom wiedzę z zakresu współczesnych metod zarządzania produkcją.

Część merytoryczną spotkania rozpoczął dr hab. inż. Mariusz Olszewski – profesor Politechniki Warszawskiej wygłaszając wykład pt. „Współczesna robotyka w Transformacji Przemysłowej 4.0”.

Może się więc zdarzyć, że staniemy się maskotkami dla komputerów, że będziemy traktowani przez roboty jak pokojowe pieski, ale mam nadzieję, że jeśli zajdzie potrzeba, zawsze będziemy mogli wyciągnąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego... (Artur Charles Clark, 1917-2008) – takim cytatem rozpoczął swój wykład profesor Mariusz Olszewski wprowadzając uczestników konferencji w świat robotyki i jego wyzwań.

Prezentacja była osadzona w realiach rynkowych i statystykach – słuchacze mogli poznać trendy w produkcji i sprzedaży robotów, a także prognozy dotyczące globalnej ich instalacji na świecie. Przedstawione zostały przesłanki robotyzacji poszczególnych gałęzi przemysłowych, a także kraje i regiony szczególnie otwarte na tego rodzaju innowacje. Interesujące dla słuchaczy okazały się zwłaszcza dane prezentujące efekty automatyzacji i robotyzacji, jakie odnotowują polskie przedsiębiorstwa. Profesor Olszewski przybliżył między innymi istotę samej robotyki wyjaśniając tryby programowania robotów przez nauczanie oraz kobotów – robotów kooperacyjnych obsługujących częściowo zrobotyzowane stanowiska pracy, urządzenia, maszyny i linie produkcyjne.

„Wizja komputerowa i rozpoznawanie obrazu w użyciu przemysłowym” to temat prezentacji Alberta Śledzianowskiego, reprezentującego firmę Blunovation – partnera wydarzenia. Albert Śledzianowski zajmuje stanowisko solution architekta i project managera w obszarze rozwiązań przetwarzania obrazu, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, a także product managera modułu CyberSecurity – wielomodułowej platformy zarządzania przedsiębiorstwami Blu Sezam ERP for Industry 4.0. 

W dalszej kolejności swoje prezentacje wygłosili także: Wojciech Siemiątkowski, CTO w firmie Shodann, również będącej partnerem konferencji („Wszystko jest projektem”); Mirosław Gruszka, dyrektor produkcji w TeknoAmerBlok („Indywidualizacja produktu jako klucz przewagi konkurencyjnej”); Łukasz Cichocki, dyrektor ds. logistyki w Mennicy Polskiej („Co z tym ryzykiem? Czym zarządzać, aby nie wróżyć z fusów w swojej organizacji”) oraz Bartosz Woźniczka, planista produkcji w przedsiębiorstwie Frosta Sp. z o.o. („Planowanie – kluczowy aspekt zarządzania produkcją”).

Po przerwie, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą produktów i usług partnerów konferencji, głos zabrał Jakub Kostrzewski – kierownik działu utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie Lafarge Cement SA Cementownia „Kujawy”, wygłaszając prezentację na temat: „Sztuczna inteligencja wsparciem prewencyjnego utrzymania ruchu”.

Jako ostatni przedstawił swój wykład Maciej Kubiak – adwokat w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy omawiając kwestie „Odpowiedzialności za efekty działania sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0”. Prezentacja inspirowała do zastanowienia się nad rolą sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0, nad tym, kto jest jej twórcą i jakie przysługują mu do niej prawa, a przede wszystkim jak wygląda odpowiedzialność na płaszczyznach cywilnych, karnych oraz administracyjnych i kto powinien ją ponosić: producent, programista, twórca czy może użytkownik.

Partnerem branżowym konferencji była firma Blunovation z Gdańska – polski Software House oraz Integrator Systemów IT zainicjowany przez weteranów międzynarodowego przemysłu teleinformatycznego i automatyki przemysłowej, który rozwinął od podstaw nowoczesną platformę systemową BluSezam do automatyzacji zarządczych procesów przemysłowych i biznesowych, rozwiązań Automatycznej Identyfikacji, Internetu Rzeczy, Machine-To-Machine oraz Aplikacji Mobilnych. 

Patronami medialnymi wydarzenia oprócz miesięczników Poligrafika i Opakowanie były także: Główny Mechanik, Elektronika, Szef Utrzymania Ruchu oraz portale branż narzędziowej, metalowej i logis- tycznej: narzedziownia.org, metale.org., e-logistyka.pl. 

Blanka Zapalska