Puzzle Flow w drukarni Print & Display
6 Dec 2016 14:44
Ostatnie miesišce dla warszawskiej drukarni wielkoformatowej Print & Display to czas wzmożonych inwestycji. Najpierw w firmie zainstalowano pierwszš w Polsce wielkoformatowš maszynę offsetowš MAN Roland 900 XXL (patrz Poligrafika nr 3/2005), niedługo potem dołšczył do niej system CtP firmy Creo Đ Magnus VLF. Ostatniš inwestycjš drukarni jest system PuzzleFlow Basic z pakietem Imposition stworzony przez firmę AC&C HSH Group.
Print & Display (Polska) istnieje od 1994 roku i należy do największych drukarń plakatów wielkoformatowych w Polsce. W 2004 roku technikę sitodrukowš zastšpił tu wielkoformatowy druk cyfrowy, za na poczštku br. w drukarni rozpoczšł pracę czterokolorowy wielkoformatowy MAN Roland 904 XXL. Z kolei zakupiono system CtP Đ termicznš nawietlarkę Creo Magnus VLF. Wraz z systemem firma Creo dostarczyła workflow sterujšcy nawietlarkš Prinergy Evo, do którego po kilku tygodniach dokupiono system PuzzleFlow Basic firmy AC&C HSH Group i pakiet Imposition Pack, zawierajšcy moduły Imposition, BoxImposer, Tiler, AutoCrop, TwoSidePreview oraz obsługujšcy Job Tickets.
Potrzebowalimy narzędzia, które pozwoli na pełne w swym zakresie oraz automatyczne dzielenie formatów, jakie drukujemy, na zestandaryzowanš dla każdego z nich liczbę arkuszy Đ mówi Sławomir Kolicki z Print & Display (na zdjęciu). Đ Wczeniej sami musielimy dzielić obraz na częci i obrabiać każdy arkusz jako oddzielnš pracę. Zainstalowanie PuzzleFlow pozwoliło na wprowadzenie prostej w obsłudze i automatycznej funkcji dzielenia każdego formatu na bryty (z wyjštkiem, co oczywiste, prac jednoarkuszowych).
Po sprawdzeniu, podzieleniu i zapisaniu pracy w formacie PDF przechodzi się do wykonania impozycji w programie Preps, gdzie sš zdefiniowane: rozmiar płyty, format papieru i wiele innych ustawień istotnych przy drukowaniu i dalszej obróbce. Następnie tworzone sš pliki PJTF, które służš do wysłania wstępnych ustawień parametrów maszyny drukujšcej (moduł CIP3), po czym praca jest przesyłana do nawietlenia płyty CtP.
Sławomir Kolicki podkrela ważny aspekt instalacji dokonanej przez AC&C HSH Group: Było dla nas istotne, że PuzzleFlow bez problemów udało się włšczyć w istniejšcy już system Prinergy Evo.
Poza wymienionymi drukarnia Print & Display wykorzystuje też inne moduły systemu PuzzleFlow: Normalizer (moduł ten konwertuje pliki w formacie PS, TIFF, JPEG, EPS, DCS do formatu PDF, pozwala skorygować, poprawić szereg ustawień w przygotowywanych plikach), Recombiner (przetwarza separowane pliki PDF do w pełni edytowalnych dokumentów kompozytowych; separacje, w których występujš kolory specjalne, mogš być zamienione na okrelony kolor specjalny lub zdefiniowanie w CMYK), PageOrienter (zmienia orientację strony) oraz PageSelector (automatycznie zmienia zakres stron, ich kolejnoć i liczbę powtórzeń).
Opracowano na podstawie informacji firmy AC&C HSH Group