ăPoznańskie Zakłady Graficzne SA to jedna z największych drukarń dziełowych w Polsce.
Aktualnie zatrudnienie wynosi 172 osoby. Podstawowa działalnoć firmy i podstawowe procesy to druk i oprawa wydawnictw ksišżkowych.
O uznaniu jakoci produkcji firmy wiadczy iloć zleceń dotyczšcych druku podręczników szkolnych, wydawnictw encyklopedycznych, słowników i albumówÓ Đ to fragment z audytu recertyfikujšcego z czerwca 2003 (po dwóch latach od wdrożenia) zgodnie z nowš międzynarodowš normš jakoci EN ISO 9001: 2000.
Wizyta przedstawiciela redakcji w PZG SA wišże się nie tylko z przedłużeniem certyfikatu ISO, ale przede wszystkim z kolejnš dużš inwestycjš modernizacyjnš. Podstawowy produkt Đ ksišżki opuszczajšce drukarnię wykonywane były na wyeksploatowanych urzšdzeniach, a to, że ich jakoć była dobra, to zasługa nie tylko tradycji PZG SA, ale przede wszystkim wysokich kwalifikacji poznańskich drukarzy i introligatorów.
Dzi wymagane sš, poza wysokš jakociš, coraz wyższa elastycznoć produkcji i wysoka wydajnoć Đ mówi prezes zarzšdu, dyrektor naczelny PZG SA Aleksander Pikosz.
W ostatniej dekadzie listopada w PZG SA oddano do eksploatacji nowš linię produkcyjnš firmy Kolbus (ponad 30 m długoci) do opraw broszurowych. Linia składa się z uniwersalnej zbieraczki typu ZU 804 L o 24 stacjach do zbierania składek i pojedynczych kartek z dwoma stanowiskami dokładania ręcznego, elementu łšczšcego z oklejarkš oraz oklejarki KM 470 pracujšcej z wydajnociš do 6000 taktów/h; format oklejanych broszur: min. 100 x 125 mm, maks. 310 x 460 mm. Oklejarka wyposażona jest w 21 klamer transportowych, napęd poprzez silnik z bezporednio regulowanš liczbš obrotów, elektronicznš kontrolš pracy maszyny oraz optycznym wskanikiem zakłóceń. Główne elementy wyposażenia to urzšdzenia do obróbki grzbietu wkładu ksišżki: narzędzie frezujšce, stacja wyrównujšca, nacinajšca oraz stacja szczotkowa, ponadto: urzšdzenie do oklejania grzbietu wkładu klejem topliwym, klejownik boczny, nakładak okładek, dwie stacje dociskowe, wyprowadzenie oraz urzšdzenie do wstępnego topienia kleju.
Linia opraw w PZG SA przystosowana jest do przyszłociowego skonfigurowania z transporterem chłodzšco-suszšcym, trójnożem HD, elementem wykładania do pakowania tworzšc kompletnš linię technologicznš do produkcji ksišżek. Linia charakteryzuje się łatwš obsługš i szybkim przezbrojeniem.
Oklejarka KM 470 poza oprawš broszurowš może służyć do obróbki i oklejania grzbietu bloku ksišżki do oprawy twardej.
W czasie uroczystego uruchomienia i prezentacji linii oprawiano kolejny tom ksišżki ăHarry PotterÓ o objętoci 48 składek 16-stronicowych. Przechodzšc przez halę maszyn drukujšcych do introligatorni można było zobaczyć, że dwa z czterech Rolandów pełnš parš drukowały pišty tom ăHarryŐego PotteraÓ, który będzie miał objętoć aż 61 składek, czyli bez mała 1000 stron, a gruboć grzbietu będzie wynosiła blisko 60 mm.
Wród grona zleceniodawców PZG SA, takich jak: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Nasza Księgarnia, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Aneks, G&P, Wiedza Powszechna i innych jest poznańskie wydawnictwo Media Rodzina Đ wydawca ksišżek o Harrym Potterze. Wydawnictwo Media Rodzina, ze względu na duże objętoci i wysokie nakłady swoich pozycji, stało się dla PZG SA jednym z ważnych zleceniodawców.
Co wpłynęło na podjęcie decyzji o zakupie nowej linii do opraw, czy było to uzyskanie certyfikatu jakoci przez drukarnię i zwišzany z tym zwiększony napływ zleceń od wydawców? Czy jakie inne przyczyny? Đ pytamy prezesa Aleksandra Pikosza.
Wydawcy majš ugruntowanš opinię o drukarniach dziełowych i nie zmieniajš ich. Poziom jakoci i terminowoć sš zbliżone, natomiast ceny sš umowne i wynikajš z bezporednich negocjacji. Ostatnia inwestycja tylko w częci wynika z wdrożonego certyfikatu jakoci. Zakup nowej linii opraw był niezbędny, a tempo jej realizacji było wyjštkowo szybkie ze względu na prowadzone rozmowy dotyczšce wykonania pištego tomu ăHarryŐego PotteraÓ, którego objętoć przewidziana jest na 61 składek. Na posiadanych urzšdzeniach nie bylibymy w stanie wykonać tej pozycji. Nasze uzgodnienia z prezesem Janem Zimnolem z firmy Introzap reprezentujšcej w Polsce producenta maszyn introligatorskich Đ niemieckš firmę Kolbus Đ umożliwiły nam przystšpienie do przetargu. Nasz potencjał maszyn drukujšcych i nowa linia opraw spełniajš wymagania wydawcy pod względem objętoci, nakładu i terminu wykonania. W dniu dzisiejszym, tj. 24 listopada następuje symboliczny odbiór i mogę powiedzieć, że firma Kolbus w pełni wywišzała się z ustaleń kontraktu. Linia ta jest jednš z najnowoczeniejszych w wiecie, co nie znaczy, że maszyny introligatorskie np. firmy Mller Martini sš gorsze. Obie firmy to czołówka wiatowa i oferty obu firm były przez nas gruntownie analizowane; ostatecznie lepsze warunki przedłożył nam Kolbus. Mam nadzieję, że certyfikat ISO, nowoczesna technika i wysokie kwalifikacje załogi umożliwiš nam wysokš wydajnoć i obłożenie naszych mocy produkcyjnych, co zapewni szybkie spłacenie zacišgniętego kredytu Đ mówi A. Pikosz.
Pytamy, czy firma Kolbus daje okrelone zalecenia odnonie do stosowania materiałów, szczególnie przy tak grubych grzbietach?
Ze strony producenta maszyny takich zaleceń nie ma, natomiast przyjęło się, że niektórzy wydawcy wskazujš, jakiej firmy klejem ma być klejona ksišżka Đ wyjania A. Pikosz.
Pytamy o kolejne zamierzenia inwestycyjne.
Kolejnym logicznym krokiem byłoby przedłużenie tej linii do opraw o transporter oklejonych ksišżek z ich suszeniem oraz nowy trójnóż, pracujšce w linii. Ale to również duże koszty, dlatego nie możemy mówić o terminach Đ informuje A. Pikosz.
W ostatnich miesišcach bardzo często mówimy o szansach i zagrożeniach zwišzanych z przystšpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jak te sprawy postrzegane sš w PZG SA?
Moje osobiste zdanie jest takie, że postrzegam więcej zagrożeń aniżeli zalet. Niektórzy wydawcy już teraz rozważajš lokowanie zleceń w tych krajach, gdzie VAT jest niewielki lub zerowy. W Polsce będzie on wynosił 22% i to jest największa obawa dotyczšca odpływu zleceń Đ wyjania mój rozmówca.
Czy w tej sytuacji nie należałoby zacienić współpracy z innymi drukarniami o zbliżonym profilu, jak również podjšć próby zbliżenia interesów drukarzy i wydawców?
Poznańskie Zakłady Graficzne SA ze względu na 100% własnoć Skarbu Państwa sš w specyficznej sytuacji. Moim zdaniem należałoby rozpoczšć od porozumienia się i ustalenia płaszczyzny kontaktów oraz współpracy na szczeblach PID i PIK oraz IWP Đ odpowiada Aleksander Pikosz.