Rapida 145 i dwie maszyny serii CorruCUT dla Model Group
24 Feb 2022 14:40

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Model Group inwestuje w maszynę Rapida 145 z jedenastoma zespołami drukującymi i uszlachetniającymi oraz w dwie maszyny CorruCUT od Koenig & Bauer. 

Rapida rozpocznie produkcję w czeskiej Opawie wiosną br. Jedna z dwóch maszyn CorruCUT zostanie zainstalowana w czeskim mieście Nymburk pod koniec 2022 roku. Nasze wysokie wymagania dotyczące jakości, zrównoważonego rozwoju i wydajności zostały bezapelacyjnie spełnione przez firmę Koenig & Bauer. Ponadto przy tej inwestycji chcieliśmy mieć tylko jednego partnera do kontaktu. Szerokie portfolio produktów Koenig & Bauer znakomicie odpowiada wymaganiom naszej firmy – podsumował Roman Jamnický, COO firmy Model Obaly. Druga maszyna CorruCUT zostanie zainstalowana w miejscowości Czosnów pod Warszawą. Wszystkie trzy maszyny dają dowód prawdziwego postępu w technologii drukowania dla przemysłu opakowaniowego, łącząc wysoką jakość i precyzję druku z wiodącą na rynku wydajnością.


Innowacje i nowe rozwiązania techniczne

Przede wszystkim oba urządzenia CorruCUT zostaną wyposażone w nowy typ wstępnie ustawianych sztanc rotacyjnych. Dzięki temu nieużywany podczas danej produkcji cylinder sztancujący może zostać wstępnie ustawiony, a po zakończeniu zlecenia wymieniony. Christoph Müller, członek zarządu firmy Koenig & Bauer AG, komentuje: Dzięki tym dwóm maszynom firma Koenig & Bauer weszła ostatecznie na rynek druku bezpośredniego na tekturze falistej. Nasz cel w perspektywie średnioterminowej to osiągnięcie pozycji rynkowej, która jest dla nas standardem. Ponadto maszyny będą wyposażone w unikatowe, uznane już rozwiązania takie jak niewymagający stosowania wałków ciągnących nakładak paskowy z podciśnieniem czy system wymiany wałków rastrowych. 

Ważną i integralną częścią maszyn są również aktualizacje oprogramowania, które jeszcze bardziej zwiększają automatyzację i ułatwiają operatorom pracę na maszynie. Nasz zespół stale opracowuje innowacyjne i nowe rozwiązania techniczne dla naszych maszyn. Wsłuchujemy się w to, co mówią nasi klienci i współpracujemy z nimi, aby zapewnić ciągłą poprawę wydajności naszych urządzeń – uzupełnia Christoph Müller.

Rapida 145 z jedenastoma zespołami drukującymi i uszlachetniającymi

Od 1976 roku w firmie Model Obaly pracowało bądź nadal pracuje dwanaście offsetowych maszyn arkuszowych firmy Koenig & Bauer. Obecnie w tej lokalizacji znajdują się jedna maszyna Rapida 145, dwie maszyny Rapida 142 i jedna Rapida 106 w średnim formacie.

Nowa Rapida 145 ma zwiększyć moce produkcyjne drukarni w Opawie już wiosną 2022 roku. Będzie ona podniesiona o 420 mm z myślą o druku na grubych kartonach i mikrofali oraz wyposażona w sześć zespołów farbowych, wieżę lakierującą, dwa zespoły suszenia pośredniego, zespół drukujący i lakierujący oraz potrójnie wydłużone wykładanie. Funkcje automatyzacyjne będą obejmować pracę w trybie non-stop, logistykę stosu, nakładanie bez marek ciągnących DriveTronic SIS, symultaniczną wymianę form drukowych DriveTronic SPC wraz z funkcją Plate Ident oraz urządzenia myjące Clean-Tronic Synchro umożliwiające równoległe przeprowadzanie procesów mycia. W celu umożliwienia pracy z farbami UV oraz w trybie mieszanym, a tym samym zwiększenia elastyczności pracy w przypadku uszlachetniania produktów inline, na przedłużeniu wykładania dodatkowo zostaną zainstalowane zespoły suszące UV oraz IR-/TL-/UV.

Tradycja z perspektywą

Grupa Model, z siedzibą w Szwajcarii, jest zarządzana w czwartym pokoleniu przez Daniela i Elisabeth Model. Firma została założona prawie 150 lat temu i obecnie jest reprezentowana w siedmiu krajach poprzez własne spółki zależne. Grupa Model opracowuje, produkuje i dostarcza inteligentne, innowacyjne, wysokiej jakości rozwiązania ekspozycyjne i opakowaniowe wykonane z tektury litej i falistej. Grupa Model zatrudnia około 4600 osób w 15 europejskich lokalizacjach. Obrót w ubiegłym roku wyniósł ponad 800 milionów euro. Szczególny nacisk firma kładzie na zrównoważony rozwój – od kilku lat do produkcji wyrobów stosuje się prawie wyłącznie włókna pochodzące z recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer