Multidot to nowatorska technologia firmy Heidelberg, wynosząca produkty drukowane na nieosiągalny dotychczas poziom. Wprowadza poligrafię w ś́wiat wysokiej rozdzielczoś́ci i niespotykanej jakości w symbiozie ze zrównoważonym rozwojem. Unikalne cechy Multidot minimalizują wady dotychczasowych technologii poligraficznych. Zachowanie niskiej liniatury pozwala utrzymać jednorodność, stabilność i powtarzalność w całym drukowanym nakładzie sprawiając, że wszelkie procesy realizowane są ze znacząco wyższą efektywnością, oszczędnością czasu, materiałów i energii przy jednoczesnym ograniczeniu odpadów i makulatury. Nie wierzycie? Poznajcie doświadczenia MDM-DRUK i porównajcie wydruki, które ta drukarnia wykonała w technologii Multidot i rastrem konwencjonalnym (IS).
Multidot to duża zmiana w realiach produkcyjnych drukarni. Wdrożenie tej technologii podnosi świadomość, dyscyplinę i reżim drukowania – mówi Maciej Sierpiński, prezes zarządu poznańskiej drukarni MDM-DRUK. – To prawdziwa rewolucja dla działu prepress, druku i jakości. To te trzy obszary wymagają najwięcej zmian i świadomości pracowników. W przygotowalni niezbędne są konfiguracja systemu, standaryzacja krzywych na maszyny, a także odpowiednia linearyzacja naświetlarki. Idealnie skalibrowany system odwdzięcza się wszystkimi zaletami Multidot: jakością, powtarzalnością i ogromną zgodnością barwną pomiędzy wydrukiem proof a odbitką. W kolejnym dziale – druku – konieczne są bardzo dobre materiały, zdolne w idealny sposób pracować na maszynie balansem woda-farba, a także komponenty mechaniczne, np. gumy muszą być najwyższej jakości. Tylko dobre farby, o minimalnym rozmiarze pigmentu, nadają się do drukowania tak drobnym punktem rastrowym; maszyna musi być również w odpowiednim stanie technicznym. Na koniec – kontrola jakości: wysoka jakość niesie ze sobą uwypuklenie wszystkich niedoskonałości, zaczynając od pliku PDF, a na surowcu kończąc. Tutaj technologia jest zerojedynkowa. Warto jednak podjąć to wyzwanie, bo korzyści są wielowymiarowe.
Wymiar pierwszy – tworzysz jakość
Multidot charakteryzuje się odpornością na efekt Moiré, najwyższym gamutem barw i wyjątkową plastyką obrazu. Pozwala na reprodukcję większej liczby kolorów i najdrobniejszych detali obrazu. Jednocześnie dba o łagodność i gładkość przejść tonalnych czy najwyższą plastykę obrazu. Eliminuje wszystkie dotychczasowe problemy technologii poligraficznych zapewniając najwyższy poziom pasowania, jego jednorodność i brak interferencji. Nasi klienci odebrali ją jako rewolucję w druku, zwłaszcza w jakości i ostrości obrazu – potwierdza Maciej Sierpiński. – Opakowanie klienta często zawiera w grafice jego produkt, klient chciałby je pokazać „na żywo”, tak jak wygląda w rzeczywistości. Dokładność odwzorowania wszelkich detali rastrem Multidot im na to pozwala. Klienci, kiedy dowiedzieli się o stosowanej technologii, byli bardzo zaskoczeni, a jednocześnie zadowoleni; nie zauważyli żadnej różnicy w obsłudze czy szybkości realizacji zlecenia, a mnóstwo wartości dodanej dostali w tej samej cenie.
Wymiar drugi – dbasz o środowisko
Multidot to mniejsze zużycie farby i środków zwilżających, ograniczenie zużycia energii, minimalizacja odpadów i redukcja emisji CO2. Zrównoważony rozwój stanowi jedno z największych wyzwań współczesnych społeczeństw i gospodarek, a technologia firmy Hei-delberg wspiera przedsiębiorstwa w każdym z obszarów środowiskowych. Dziś funkcja zmiany zlecenia w MDM do dobrej odbitki to zaledwie 15 minut – zdradza Michał Borkowski, dyrektor badań i rozwoju w MDM-DRUK. – Pracujemy jeszcze nad skróceniem tego czasu poprzez dalszą optymalizację procesów. Przy świadomym operatorze maszyny i odpowiednim ustawieniu wstępnych krzywych nafarbienia setny arkusz już jest „sprzedawalny”. Dzieje się tak też dlatego, że korzystamy z płyt bezprocesowych, a co za tym idzie, muszą się one po prostu wywołać na maszynie, co zabiera 20-30 arkuszy. Jeżeli chodzi o nowe zlecenia, to odbitkę zgodną z proofem uzyskujemy od momentu przełączenia zlecenia w około 20 minut. Mówimy tu cały czas o przełączeniu zlecenia, a więc o całej kolejce IntelliStart, myciu obciągów, nafarbieniu wałków itd. Dla nas standardem stało się 130 arkuszy makulatury oraz 10-15 arkuszy przy zmianie palety.
Wymiar trzeci – wzmacniasz markę
W czasach rynku konsumenta wizerunek marki jest jednym z najistotniejszych czynników budujących przewagę nad konkurencją. Stanowi też warunek stabilnego i efektywnego rozwoju. Technologia Multidot wspiera sposób komunikacji z konsumentami, pozwala na wyróżnienie produktów, buduje ich pozytywny wizerunek, a tym samym wpływa na decyzje zakupowe klientów. Idąc z duchem czasu nasi klienci zwracają uwagę na kwestie ochrony środowiska, ekologia to dla nich jeden z priorytetów – potwierdza Maciej Sierpiński. – Oszczędność farby, papieru i energii związana z zastosowaniem technologii Multidot – HQSM sprawiła, że utożsamili się z zaproponowanym przez naszą firmę trendem i dzisiaj chętnie reklamują się jako świadomi i proekologiczni producenci. Wznowienia nakładów opakowań wydrukowane przed wdrożeniem technologii Multidot w MDM-DRUK? Żaden problem! Odbitki wiernie oddają wzór pierwotny lub proof – zapewnia Michał Borkowski. – Przy dobrze skonfigurowanym systemie i eliminacji kolejnych procesów mogących mieć na to wpływ (np. poprzez stosowanie płyt bezprocesowych) mamy to, czego oczekuje rynek opakowań: jednolitą kolorystycznie i jakościowo produkcję, w każdym czasie i na każdej maszynie. Każdy system kontroli barwy na maszynie Heidelberg reaguje precyzyjnie i nie ma tu efektu, którego się trochę obawialiśmy: że nafarbienie i odbiór koloru przez maszynę spowodują inną reakcję systemu na zmianę, czyli kolor zacznie falować od mocnego do słabego i w drugą stronę.
Wymiar czwarty – zwiększasz efektywność
Multidot to również wzrost efektywności procesów, skrócenie przerw międzyprocesowych i wsparcie krótkich nakładów. Technologia ta istotnie zwiększa efektywność produkcji poprzez maksymalizację wykorzystania mocy produkcyjnych, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Dodatkowy efekt to wsparcie operatorów maszyny, o których – jak wszyscy wiemy – wcale nie jest tak łatwo. Pozyskanie kadry, która pracowała na najnowszych maszynach, to duże wyzwanie – przyznaje Michał Borkowski. – Połączenie automatyzacji Heidelberga z technologią Multidot spowodowało, że operator czuje wsparcie z każdej strony. Perfekcyjna przygotowalnia prepress, precyzyjnie skonfigurowana maszyna powodują, iż pierwsze odbitki wychodzące z maszyny są już na tyle dobre, że operator jest spokojny. To poczucie komfortu pozwala na naukę maszyny i bardziej zaawansowanych funkcji systemu, więc jest to samonapędzający się proces uczenia. Przejrzyste interfejsy i piktogramy systemu również nie pozostawiają wątpliwości, co tylko buduje pewność siebie operatora. A doświadczony operator plus dobra technologia to mieszanka gwarantująca nasz sukces.
Wymiar piąty – redukujesz koszty
Stabilność procesów, redukcja zużycia farb drukarskich do 45 proc., oszczędność czasu i pieniędzy to wymierne, ekonomiczne korzyści, jakie przynosi drukarniom technologia Multidot. Przedsiębiorstwa, które chcą pozostawać konkurencyjne i stawiają na rozwój, zmuszone są do stałego dbania o rentowność. Kluczem do sukcesu jest umiejętna identyfikacja obszarów obarczonych ryzykiem generowania strat oraz wdrażanie narzędzi i technologii wspierających kompleksową optymalizację. W ten sposób technologia Multidot wychodzi naprzeciw bieżącym i przyszłym potrzebom przedsiębiorstwa poligraficznego. Od czego zatem zacząć?
Na początek polecam otwarcie swojej głowy na nowy sposób myślenia; nie zawsze osiąga się sukces już na samym początku – radzi Maciej Sierpiński. – Użytkownicy będą musieli wykazać się dużą cierpliwością i systematyką działania, ale efekt, który otrzymają w zamian, zrekompensuje im te wszystkie niedoskonałości wdrożeniowe. Muszą też pamiętać, że wyważanie otwartych drzwi nic im nie da i sięganie po doradztwo firmy Heidelberg jest skróceniem drogi do dobrego, wysokojakościowego i ekologicznego produktu. Tylko w ten sposób osiągną sukces, którym będą się mogli dzielić ze swoimi klientami. Powodzenia! AN