Rewolucja w przemysłowej produkcji książek w technologii cyfrowej
15 Nov 2023 11:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.


Pod koniec września w Print Finishing Center firmy Müller Martini w Szwajcarii nastąpił początek nowego rozdziału w produkcji książek. Ponad 120 odwiedzających na żywo doświadczyło poziomu automatyzacji osiągalnego obecnie w tym segmencie. Prezentowana linia do produkcji książek po rolowym druku cyfrowym zwiększa wydajność w rewolucyjnej skali.

Ponad 120 gości z regionu D/A/CH oraz Europy Wschodniej odpowiedziało na zaproszenie firmy Müller Martini do Print Finishing Center (PFC) w Zofingen. Obserwując odwiedzających można było wyczuć ich przekonanie, że dla branży poligraficznej pojawiają się nowe możliwości i interesujące modele biznesowe. W firmie Müller Martini pracujemy nieustannie nad opracowywaniem innowacyjnych i przyszłościowych podejść oraz rozwiązań dla rynku. Wydarzenia takie jak nasze Dni Otwarte są konieczne do zaprezentowania związanych z nimi potencjałów – zapewnia Bruno Müller, CEO firmy Müller Martini.

Coraz bliżej do Inteligentnej Fabryki (Smart Factory)

Najważniejszym punktem programu było przedstawienie nowej kompaktowej linii produkcji książek przeznaczonej do zastosowań po rolowym druku cyfrowym. Połączenie SigmaLine Compact, nowego bindera Antaro Digital i trójnoża InfiniTrim podnosi produkcję książek cyfrowych na nowy poziom wydajności. To, co mi imponuje, to wydajność, zmienność i kompaktowość całej linii produkcyjnej książek. Połączenie jej z systemem atramentowego druku rolowego daje praktycznie gotową, wysoce wydajną drukarnię cyfrową. Trend w produkcji zmierza w kierunku małych, niestandardowych zamówień. Ten system doskonale spełnia te wymagania, zwłaszcza w przypadku produkcji broszur i książek – zauważa Martin Wlacil, dyrektor zarządzający Print Alliance GmbH, Austria.

SigmaLine Compact + Antaro Digital: zrównoważenie we wszystkich aspektach

Dane dotyczące nowej linii produkcji książek są imponujące. Osiąga ona wydajność wynoszącą 2000 egzemplarzy na godzinę przy zmiennej grubości książek do 20 mm, a to wszystko bez spadku prędkości. To trzykrotny wzrost wydajności w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. Do obsługi całej linii produkcyjnej potrzebne są zaledwie dwie osoby – operator maszyny i asystent. Przestrzeń niezbędna na cały proces, począwszy od obróbki zadrukowanej roli, a skończywszy na klejeniu i przycinaniu, wynosi zaledwie 170 m2. W przeszłości przewidywano potrzebę miejsca o powierzchni znacznie ponad 300 m2. Całkowicie bezdotykowa produkcja oparta na kodach kreskowych pozwala na w pełni automatyczne zmiany ustawień. Zasadniczo dokonuje się tego na bieżąco, co zapewnia niezbędną elastyczność, zwłaszcza w przypadku małych nakładów lub produkcji jednostkowej. Zmiana schematów falcowania, na przykład z 3up na 4up, zajmuje mniej niż dziesięć sekund – zapewnia Ingolf Fritzsche, kierownik ds. rozwiązań cyfrowych w firmie Müller Martini.


Pierwsza książka gotowa do sprzedaży

Podczas prezentacji produktu na żywo wyprodukowano 50 zamówień o zróżnicowanych nakładach, formatach i grubościach, bez konieczności ingerencji ręcznej. To raz jeszcze dowodzi, jak elastyczna i wydajna może być produkcja broszur w miękkiej oprawie, bloków książek w oprawie twardej lub broszur w technologii layflat. Cyfrowy mózg linii produkcyjnej książek to system Connex Workflow, który przygotowuje dane w odpowiednim formacie do produkcji. Rozwiązanie to oferuje również wiele korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem, ograniczając marnotrawstwo i zużycie energii. W większości przypadków pierwsza książka jest gotowa do sprzedaży. W trakcie budowy bindera Antaro wdrożyliśmy wszystkie doświadczenia zdobyte przy produkcji maszyn (Alegro oraz KM200) i wprowadziliśmy nowe pomysły – podkreślił Roland Reddmann, kierownik ds. systemów klejowych. Trójnóż InfiniTrim o zmiennym formacie już wielokrotnie udowodnił swoją wartość w innych konfiguracjach.

Maksymalne zróżnicowanie dzięki Antaro

Nowy binder Antaro jest szczególnie interesujący w zakresie oprawy książek. Łączy on wymagania zarówno analogowego, jak i cyfrowego świata wykańczania po druku. Müller Martini stworzył symbiozę obu tych światów – komentuje Christian Burkhardt, CEO firmy BuBu AG w Szwajcarii. Faktycznie, produkcja książek cyfrowych i konwencjonalnych weszła teraz w nową erę. Dzięki Antaro, dostępnemu w dwóch wariantach, Müller Martini wprowadził elastyczną platformę oprawy prostej odpowiednią do zastosowań na żądanie (near-line lub inline) i produkcji konwencjonalnej.

Antaro Digital: W pełni zautomatyzowana produkcja pojedynczych książek z ręcznym podawaniem lub zintegrowaniem inline z cyfrowym systemem produkcyjnym książek SigmaLine Compact. Dzięki sześciu zaciskom może produkować do 2000 pojedynczych książek na godzinę. Ponadto, w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami do produkcji pojedynczych książek, nowa cyfrowa oklejarka osiąga tę samą wydajność przy mniej niż połowie liczby operatorów.

Antaro: Kiedy współpracuje ze zbieraczką i konwencjonalnym trójnożem, Antaro nadaje się do zleceń offsetowych i osiąga wydajność wynoszącą 4000 cykli na godzinę oraz bezkompromisową jakość. W tej wersji maszyna ma 12 zacisków.

Najwyższą jakość produktu osiąga się na końcu

Antaro produkuje z dwiema stacjami do frezowania grzbietów, co zapewnia doskonałe ich przygotowanie. Wózki z klejownikami można łatwo wymieniać, oferując opcje EVA i PUR; system monitorowania warstwy kleju PUR gwarantuje jego optymalną aplikację.

Wersja cyfrowa jest wyposażona w nowo zaprojektowany bębnowy podajnik do okładek, połączony z kołem buforującym. Zapewnia to bezpieczne oddzielenie okładek, umożliwiając ciągły załadunek i nieprzerwaną produkcję. Czytniki kodów kreskowych gwarantują, że bloki książek i okładki pasują do siebie. Koło buforujące tworzy wystarczający odstęp między punktem odczytu kodów kreskowych na dostarczonym bloku książek a odczytem kodów kreskowych na odpowiadającej okładce. W przypadku niezgodności nadal możliwa jest automatyczna reakcja bez zatrzymywania książek już w procesie klejenia. W połączeniu ze standardową jednostką odrzutu okładek, umieszczoną przed ich przegniataniem, sprawia to, że odpady są efektywnie eliminowane. Taka konstrukcja i logika działania pozwalają osiągnąć nowy poziom produktywności.

Różne wersje okładek miękkich lub bloków książek

Nowo skonstruowany binder Antaro obsługuje wszystkie powszechnie stosowane rodzaje bloków książek, w tym stosy składek, bloki książek wstępnie sklejone lub zszyte nićmi oraz stosy pojedynczych arkuszy. W przypadku braku integracji ze zbieraczką można je podawać ręcznie. W zależności od konfiguracji, Antaro może produkować broszury z okładkami miękkimi lub bloki książek do zawieszania w twardą okładkę, bloki książek klejone oraz broszury typu layflat (np. broszury szwajcarskie lub Otabind). Ralf Schraud z firmy Online Printers Produktions GmbH w Neustadt an der Aisch widzi obiecujące perspektywy związane z nowym binderem: Dla nas Antaro może być krokiem w kierunku podniesienia całego procesu oprawy prostej na zupełnie nowy poziom. To obiecujące rozwiązanie w kierunku Cyfrowej Fabryki. Dodatkowo firma Müller Martini, dzięki systemowi Connex Workflow, posiada dużą wiedzę na temat tego, jak w praktyce można zorganizować w pełni zautomatyzowaną produkcję, korzystając z ciągłej kontroli kodów kreskowych.

Finishing 4.0

Nowa linia produkcyjna książek wznosi koncepcję Finishing 4.0 na wyższy poziom, gdy jest połączona z systemem workflow Connex od Müller Martini. Zapewnia automatyczny przepływ produkcji od prepressu do gotowego produktu bez ingerencji ręcznej. Drukarze cyfrowi, którzy inwestują w tę technologię, zyskują przewagę, ponieważ mogą produkować więcej książek i broszur przy mniejszej liczbie pracowników i w krótszym czasie. Podczas gdy tradycyjne cyfrowe urządzenia falcujące wykorzystują jednostki do składania typu miecz, lej lub pług, SigmaLine Compact stosuje opatentowaną przez Müller Martini technologię noża powietrznego. Przez lata systematycznie doskonaliliśmy tę technologię i używamy jej w linii o szerokości 22,5 cala tak samo, jak w segmencie o dużej prędkości – mówi Ingolf Fritzsche. Od wielu lat utrzymuje bliskie relacje z partnerami z branży druku cyfrowego i uważa, że firmy działające w sektorze cyfrowym czekały na tę technologię. Müller Martini rozpoznał obecne potrzeby rynku i stworzył innowacyjne rozwiązanie z linią produkcji książek. Pierwsze komercyjne wdrożenia potwierdzają wszystkie zakładane parametry techniczne i wydajnościowe.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini