Rewolucja zrównoważonego rozwoju
17 Jul 2023 14:18

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy, także związane z branżą poligraficzną, przywiązują coraz większą wagę do zrównoważonego rozwoju, ponieważ aspekt ten staje się istotny dla coraz większej liczby klientów. Jak podchodzi do tego zagadnienia firma API.PL? Pytamy Kamilę Wrzosek, business unit managera LFP Media.

Zrównoważony rozwój jest wpisany w strategię zdecydowanej większości właścicieli marek i sieci handlowych. W jaki sposób wpisuje się w ten trend oferta produktowa firmy API.PL? 
––––––––––
Kamila Wrzosek: Chcemy, aby ekologia w naszej ofercie nie była tylko modnym słowem, ale miała realny wpływ na środowisko. W praktyce oznacza to, że mianem produktów „eko” nie określamy tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy zawierają PVC, czy nie. Ponadto ważne dla nas jest to, jaki wpływ na środowisko ma sama produkcja. Dlatego też w 2022 roku uzyskaliśmy certyfikat FSC.

Współpracujemy z producentami w pełni ekologicznych podłoży do druku, tj. Oppboga® i Re-board®.

Jesteśmy także dystrybutorem marki EPSON®, której celami strategicznymi są m.in. zmniejszenie negatywnego oddziaływania swoich procesów produkcyjnych oraz oferowanych produktów i usług na środowisko i osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodatkowo ten producent znany jest z wprowadzania unikatowych innowacji, takich jak tworzenie rozwiązań recyklingu oraz wkład w międzynarodowe inicjatywy na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jakie technologie drukowania z Państwa oferty możemy uznać za bardziej przyjazne środowisku i dlaczego?
––––––––––
Kamila Wrzosek: Na pewno druk na tekstyliach oraz druk na bazie atramentów żywicznych. W druku na tekstyliach najbardziej ekologiczny jest druk pigmentowy – zarówno metrażowy, bezpośredni na bawełnie i materiałach z włókien naturalnych, jak i produkcja DTG. Podobnie jest w przypadku sublimacji, gdzie sam proces jest bardzo czysty, gdyż barwniki są na bazie wody, nie zawierają niebezpiecznych substancji i związków lotnych. Atramenty EPSON®, do druku na tekstyliach, posiadają certyfikaty GOTS oraz OEKO-Tex, potwierdzające jakość produktu i brak negatywnego wpływu na użytkownika.

W przypadku najnowszych drukarek żywicznych EPSON Sure-Color SC-R5010/L do druku wielkoformatowego technologia oparta jest na atramentach na bazie wody, o niskiej emisyjności LZO, umożliwiających zastosowania wydruków we wrażliwych środowiskach takich jak m.in. szpitale, szkoły, hotele. Atramenty UltraChrome RS Ink posiadają Certyfikaty GREENGUARD/GREENGUARD GOLD.

Jakie ekologiczne media i podłoża do druku Państwo oferujecie? 
––––––––––
Kamila Wrzosek: Staramy się, aby w naszej ofercie były podłoża stanowiące alternatywę dla tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Dobrym przykładem są płyty EXCELLENT, będące ekologicznym zamiennikiem dla płyt wykonanych z plastików: ze spienionego PVC, PP i innych kompozytów. Te papierowe płyty wykonane są z włókien pierwotnych, tzn. nie zawierają żadnej domieszki makulatury. Ma to wpływ na efektowny śnieżnobiały wygląd oraz większą wytrzymałość płyty. Wystarczy płyta EXCELLENT o grubości 2 mm, by zastąpić PVC o grubości 3 mm lub płyta EXCELLENT 3,5 mm, aby zastąpić PVC 5 mm. Poza tym są lżejsze niż plastiki, co obniża koszty transportu.

Płyty EXCELLENT mogą być stosowane w ekspozycji, w punktach sprzedaży jako tablice wiszące, POS, kartonowe ekspozytory produktów, stojaki, oznaczenia, zawieszki i wiele innych. Dodatkowo doskonale nadają się do lakierowania, laminowania, sztancowania, bigowania, perforowania, cięcia i nacinania, czyli pełnej obróbki w trakcie i po druku.

Producent płyt EXCELLENT, szwedzka firma Oppboga® wykorzystuje w produkcji włókna drzewne pozyskiwane z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony; są one odnawialne i naturalnie nadają się do recyklingu, a zatem odgrywają ważną rolę w biogospodarce w obiegu zamkniętym. Firma ta koncentruje się na oferowaniu i tworzeniu tekturowych alternatyw dla istniejących zastosowań wykorzystujących surowce kopalne.

Czy w Państwa ofercie pojawiły się ostatnio jakieś nowości?
––––––––––
Kamila Wrzosek: Nowością jest inny typ płyt z włókien naturalnych – Re-board®. Wizją producenta zawsze było „prowadzenie rewolucji zrównoważonego rozwoju dzięki wysokiej jakości, lekkim, kreatywnym tekturom”.

Re-board® to dwie warstwy tektury połączone papierowym rdzeniem o opatentowanej strukturze, zapewniającej wysoką sztywność i trwałość całej płyty. Jednocześnie produkt ten jest niezwykle lekki. Zbudowany jest przy użyciu klejów na bazie wody, a nie chemicznych, szkodliwych dla organizmu klejów CFS. Dzięki możliwości recyklingu wynoszącej od pięciu do siedmiu razy włókno z płyt Re-board® jest atrakcyjne finansowo. Zanim zostanie zużyte, może stać się siedmioma innymi produktami papierniczymi. Re-board® posiada certyfikat FSC, a raporty LCA są dostępne na żądanie. Co dla nas istotne, wykazuje najniższą emisję i ślad węglowy ze wszystkich materiałów w swojej klasie.

Re-board®, oprócz typowo reklamowych zastosowań w punktach sprzedaży, umożliwia również tworzenie konstrukcji 2D i 3D. Można to znakomicie wykorzystać w projektowaniu przestrzeni – w ekspozycjach wystawienniczych, dekoracjach witryn sklepowych, stoisk targowych, jak i w wyposażeniu wnętrz biurowych.

Dziękuję za rozmowę.