Rok plakatu i Chopina
6 Dec 2016 14:52
5 czerwca br. w Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłoszono wyniki 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Najwięcej nagród i wyróżnień trafiło do rąk polskich twórców.
Zwycięskie plakaty wybrane zostały przez jury w składzie: Cao Fang (Chiny), Alejandro Magallanes (Meksyk), Finn Nygaard (Dania), Marian Oslislo (Polska), Gunter Rambow (Niemcy) oraz Monika Zawadzka (Polska), któremu przewodniczył Gunter Rambow. Jury przyznało nagrody w kategoriach: plakat ideowy, reklamowy i kulturalny, w których oceniano prace twórców profesjonalnych, oraz w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego, przeznaczonej dla młodych plakacistów. Ponadto w 22. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu wyłoniono zwycięzców kategorii specjalnej „Chopin na nowo”, w ramach której rywalizowali zarówno profesjonaliści, jak i debiutanci. Dodatkowo wyróżnione zostały plakaty, które otrzymały: Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA – stałego patrona Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka przyznawaną przez rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Odbywające się od 1966 roku w cyklu dwuletnim Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszym na świecie przeglądem twórczości plakatowej artystów różnych krajów; inspiratorem i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia był profesor Józef Mroszczak. Warszawskie Biennale Plakatu od początku swego istnienia zdobyło uznanie w środowisku grafików i krytyków, stając się znaczącym i prestiżowym międzynarodowym wydarzeniem artystycznym. Biennale objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Associations (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów) Icograda, która funduje Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Biennale Plakatu. Od roku 1994 stałą siedzibą Biennale i wystawy konkursowej jest Muzeum Plakatu w Wilanowie. Warto wiedzieć, że Międzynarodowe Biennale Plakatu to jedno z nielicznych w Polsce wydarzeń kulturalnych na skalę światową, które odbywa się niezmiennie już od 44 lat i przez wszystkie te lata pozostaje niezależne od panującego ustroju politycznego. O autonomii i stricte artystycznym charakterze Warszawskiego Biennale Plakatu świadczy rosnąca z edycji na edycję liczba uczestników konkursu, reprezentujących coraz większą grupę krajów. Na 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu nadesłano 3453 plakaty, zgłoszone przez 1532 projektantów z 50 krajów. Na wystawę konkursową w kategoriach dla profesjonalistów Komisja Kwalifikacyjna 22 MBP wybrała 453 plakaty 288 autorów, w kategorii specjalnej „Chopin na nowo” 46 plakatów 43 autorów oraz 92 plakaty 82 autorów w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego. Listę laureatów publikujemy na tincie obok. Wystawę plakatów konkursowych w kategoriach: plakat ideowy, reklamowy i kulturalny można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 31 sierpnia 2010 r. Wystawa plakatów z kategorii specjalnej „Chopin na nowo” została zorganizowana w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich; prace prezentowane będą do 12.09.2010 r.
Laureaci 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu
W kategorii plakatów ideowych: złoty medal: Maja Wolna (Polska), tytuł: Odsłona 7; srebrny medal: Jianping He (Niemcy), tytuł: Globalne ocieplenie; brązowy medal: István Orosz (Węgry), tytuł: Naród; wyróżnienie Honorowe: Marcin Mroszczak (Polska), tytuł: Warszawa 4 czerwca ’89-’09; wyróżnienie honorowe: Mieczysław Wasilewski (Polska), tytuł: Gdzie jest mój głos?
W kategorii plakatów promujących kulturę: złoty medal: Michel Quarez (Francja), tytuł: Bobigny-Forney; srebrny medal: Melchior Imboden (Szwajcaria), tytuł: Portrety grafików. Plakaty Melchiora Imbodena. Chiny; brązowy medal: Leszek Żebrowski (Polska), tytuł: Była Żydówka, nie ma Żydówki; wyróżnienia honorowe: Eric Beloussov (Rosja), tytuł: Hałas i wściekłość; Stephan Bundi (Szwajcaria), tytuł: Tartuffe; Kazuhiro Kikuch (Japonia), tytuł: Niewola.
W kategorii plakatów reklamowych: złoty medal: Sagmeister Inc. (Stefan Sagmeister, Joe Shouldice, Richard The) (USA), tytuł: Buttonfly; srebrny medal: Takashi Miyake (Japonia), tytuł: Barwiąc to na własny kolor; brązowy medal: Yoshito Kubota (Japonia), tytuł: Sucha moc. Reklama farby szybkoschnącej.
W kategorii Debiuty: złoty debiut im. Henryka Tomaszewskiego: Lee Bob (Chiny), tytuł: Kocham Chiny; wyróżnienie honorowe: Takahiro Eto (Japonia), tytuł: Wielki turniej sumo.
W kategorii specjalnej „Chopin na nowo”: złoty medal: Nancy Skolos, Thomas Wedell (USA), tytuł: 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. 2010; wyróżnienie honorowe: Ryszard Kajzer (Polska), tytuł: Chopin.
Nagroda Specjalna – ICOGRADA EXCELLENCE AWARD: Kari Piippo (Finlandia), tytuł: W hołdzie Shigeo Fukuda.
Nagroda Honorowa im. Józefa Mroszczaka przyznawana przez rektora ASP w Warszawie: Anna Chorzępa (Polska), tytuł: Za komuny było lepiej.
Opracowanie: AN