W dniu 28 września br. firma Manroland Sheetfed zorganizowała w swojej fabryce w Offenbach europejski Dzień Otwarty. Bohaterką wydarzenia była maszyna ROLAND Evolution 700 SPEED w konfiguracji 7-kolorowej z lakierem i wydłużonym suszeniem, drukująca z prędkością 20 tys. ark./h. W porównaniu z wersją drukującą z prędkością 18 tys. ark./h pozwala na osiągnięcie wydajności wyższej aż o 17 proc.
Manroland World Tour
Wydarzenie otworzył Ralf Gumbel, szef sprzedaży w firmie Manroland Sheetfed, który poinformował, że producent nie wystawi się na przyszłorocznych targach drupa. Jako bardziej efektywne ocenił dedykowane spotkania z klientami. Już w listopadzie br. w Szanghaju odbędzie się pierwsze wydarzenie z zaplanowanego na najbliższe 12 miesięcy World Tour. Klienci z regionu Europy Środkowo-Wschodniej spotkają się w Polsce w kwietniu przyszłego roku, zaś polskim drukarniom dedykowane będzie wydarzenie zorganizowane jesienią 2024.
Opakowania przyszłością rynku poligraficznego
Ralf Gumbel wskazał, że rynek opakowaniowy ma przed sobą świetlaną przyszłość z uwagi na rosnącą globalną populację – niektóre źródła podają, że do 2100 roku wzrośnie ona do 14 miliardów.
Spowoduje to proporcjonalny wzrost zapotrzebowania na opakowania. W ciągu ostatnich 5 lat globalna sprzedaż opakowań wzrosła z 590 do 770 miliardów USD, co przekłada się na roczny wzrost rzędu 5,6 proc. Jeśli taki poziom wzrostu utrzyma się (a wszystko na to wskazuje), wartość rynku podwoi się w ciągu 15 lat i osiągnie 1,5 biliona USD w latach 2035-2040. Trendy takie jak starzenie się społeczeństw, coraz mniejsze rodziny i gospodarstwa jednoosobowe będą dodatkowo stymulować popyt na opakowania. Zrównoważony rozwój w tym segmencie rynku staje się coraz ważniejszy, a z czasem niezbędny.
W kierunku ekologicznych rozwiązań
Jeśli chodzi o emisję CO2, Niemcy odnoszą się do roku 1990 jako punktu referencyjnego. Współczesne maszyny drukujące wykorzystują o ok. 40 proc. mniej energii niż te produkowane w latach 90. XX w., niemniej zużyta energia odpowiada tylko za część emisji. Każdy odpad generowany w procesie drukowania to nie tylko koszt, ale również zwiększona emisja CO2. Zaawansowane systemy pomiarowe takie jak Inline Color Pilot znacząco redukują odpady, jednocześnie podnosząc jakość druku. Manualna kontrola kolorystyczna wymaga przynajmniej 2-3 minut na wznowienie cyklu produkcji, co przekłada się na ponad 1000 arkuszy makulatury, jako że najszybsze maszyny pracują z prędkością 20 tys. ark./h (6 arkuszy na sekundę). Maszyny ROLAND 700 Evolution w formacie B1 i ROLAND 900 Evolution w formacie B0 cechują ponadto: wyższa wydajność, krótszy czas przygotowania do druku, intuicyjna obsługa za pomocą ekranów dotykowych, najwyższej jakości układ farbowy oraz najwyższa jakość w aplikacjach lakierowania. Seria ROLAND Evolution oferuje również możliwość autonomicznej produkcji dzięki zaawansowanej automatyzacji Autoprint, na którą składają się między innmymi rozwiązania takie jak InlineColorPilot 3.0, InlineInspector 3.0, nowe oprogramowanie PressPilot oraz IntegrationPilot Plus i system automatycznej wymiany płyt. Opcja QuickChangeJob Plus, która również jest elementem Autoprint, pozwala na znaczące skrócenie czasu przygotowania maszyny do pracy oraz zredukowanie makulatury o minimum 25 proc. Realizuje „zakolejkowane” prace w całkowicie automatyczny sposób, dobierając jednocześnie kolejność prac pomocniczo-zakończeniowych takich jak mycie, wymiana form drukowych czy lakierujących, nafarbienie zespołów i uruchomienie druku z optymalnymi parametrami nafarbienia. Jednoczesne mycie obciągów, cylindrów drukujących, wymiana płyt drukujących i do lakierowania oraz jednoczesne mycie wałków farbowych i układu farbowego skracają czas przygotowania do produkcji nawet o 60 proc.
Evolution 700 SPEED – nie tylko prędkość
ROLAND Evolution 700 może drukować z prędkością 16, 18 lub 20 tys. ark./h. Najszybsza wersja SPEED została osiągnięta nie tylko poprzez aktualizację oprogramowania. To także udoskonalony system podawania i odbierania arkuszy dostosowany do prędkości, system suszący gorącym powietrzem i IR o wysokiej wydajności, kontrolowane chwytaki transferowe, udoskonalony napęd, przeprojektowany system przekazywania arkusza czy potrójny system rakla komorowego.
Jak zapewnia producent, to maszyna zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb producentów opakowań, charakteryzująca się solidną i trwałą konstrukcją zespołów drukujących, stabilnym prowadzeniem arkusza i systemem suszenia o wysokiej wydajności. W porównaniu z wersją drukującą z prędkością 18 tys. ark./h pozwala na osiągnięcie wydajności wyższej aż o 17 proc.
Podczas Dni Otwartych wydrukowane zostały 3 prace z wykorzystaniem systemu ECG (rozszerzonego gamutu barwnego) w 7 kolorach z lakierem. Obecni przedstawiciele drukarń podkreślali nie tylko wysoką jakość druku, błyskawiczne i zautomatyzowane przygotowanie do pracy oraz przezbrojenie maszyny do drukowania kolejnego nakładu, ale także cichą pracę nawet przy najwyższej prędkości. World Tour będzie okazją do poznania możliwości maszyn ROLAND Evolution również w prawdziwym środowisku roboczym. AN