Firma HP wprowadziła na rynek 1. generację drukarek lateksowych w 2008 roku, jako technologiczną alternatywę ekosolwentu. Od tego czasu HP Latex stał się godnym następcą istniejących rozwiązań w segmencie LFP. Znajduje wielu odbiorców zainteresowanych stałym uzupełnianiem swojego parku maszynowego o najnowsze zdobycze technologiczne, o czym świadczy 26 tys. urządzeń zainstalowanych na całym świecie. Możliwości, jakie dają dziś urządzenia drukujące 3. generacji HP z serii 300/3000, czynią je bezkonkurencyjnymi zarówno, jeżeli chodzi o koszt produkcji, jakość, trwałość, natychmiastową gotowość do aplikacji, jak i walory ekologiczne. W najnowszych rozwiązaniach ze stałym zasilaniem producent stawia na wydajność i ekonomikę.
Integart jako lider rynku polskiego, główny partner HP w segmencie urządzeń lateksowych oraz Scitex, prężnie powiększa portfolio technologii sprzedawanych w swojej ofercie, zyskując zwolenników oraz nabywców. Nowe technologie HP są w błyskawicznym tempie wprowadzane na rynek. Integart nieustannie się rozwija. Od kilku lat jest złotym partnerem firmy HP i był dwukrotnie nagrodzony tytułem „Award of Recognition” za wyniki sprzedaży w latach 2013 i 2014. Firma HP należy do grona liderów we wszystkich segmentach rynku i w grupach produktowych. W urządzeniach do 1,65 m, gdzie konkuruje z Rolandem, Mimaki, Epsonem czy Mutohem – HP Latex uzyskał 38 proc. udziału w rynku (podwajając wynik z 2013 roku). W segmencie maszyn UV 1,6-2,5 m nadal jest niekwestionowanym liderem. W segmencie urządzeń rolowych o szerokości 3,2 m aż 60 proc. rynku należy do HP Latex 3000. Jednym z ważniejszych, przełomowych wydarzeń po Fespa 2015 jest powołanie firmy Integart Sp. z o.o. na dystrybutora przemysłowych maszyn wielkoformatowych HP Scitex FB Industrial Press na rynku polskim. Decyzja ta stanowi konsekwencję wieloletniej owocnej współpracy Integart i HP w segmencie urządzeń produkcyjnych.
Obecnie Integart skupia się na uruchomieniu nowego oddziału i Centrum Demonstracyjnego HP Latex w Pradze. W czerwcu Integart podpisał również nową umowę dystrybucyjną z firmą Fotoba. Odpowiadając na potrzeby rozwijającego się rynku cyfrowej produkcji dekoracji wewnętrznych, firma będzie sprzedawać uznane na rynku urządzenia tnące Fotoba. Flagowym modelem przeznaczonym dla rynku cyfrowych tapet będzie XLD170 WP, który można dodatkowo wyposażyć w automatyczny moduł zwijający fototapety. Poza bardzo dobrym systemem prowadzenia materiału urządzenie charakteryzuje się doskonałą precyzją cięcia. Do śledzenia paserów zastosowano w Fotobie XLD170 WP układ optyczny pozwalający na dokładność rzędu 0,064 mm.
Uczestnicząc w targach Reklama Polygraf 2015 w Pradze (tydzień przed FESPA) Integart, już wtedy, pokazał HP Latex 370. Pierwszy, premierowy pokaz drukarki HP Latex 370 w Polsce, miał miejsce podczas Open Week w HP Demo w Błoniu, w dniach
8-12 czerwca. Jak mówi Tomasz Stawicki, nowy HP Latex 370 pozwala odkrywać niezagospodarowane obszary działalności oraz przełamywać granice aplikacji. L370, brat bliźniak HP Latex 360 został wyposażony w systemem zasilania z 3-litrowych pojemników. Niższe koszty druku na m2 dla użytkowników drukarki to znacząca obniżka ceny finalnych produktów nawet o 20 proc. Urządzenie HP370 pozwala na obniżkę ceny druku o 40 proc. w stosunku do osiąganych kosztów jeszcze rok temu w urządzeniach
2. generacji. Drukarka HP Latex 370 dedykowana jest dla wszystkich, w przypadku większych drukarń z nakładami 1000 m2/m-c i więcej, czas jej amortyzacji się skraca. Nowa, rozbudowana aplikacja mobilna umożliwia łatwiejsze kontrolowanie drukarki. Pozwala na monitorowanie zużycia materiałów eksploatacyjnych, generowanie statystyk wydajności przez drukarkę lub floty drukarek oraz eksportowanie danych do rozszerzonego raportu. Segment drukarek HP L300 stanowią obecnie cztery urządzenia: HP Latex 370/ 360/ 330 oraz 310. Wszyscy nabywcy drukarek L360 mogą dokonać upgrade’u do L370 (takie rozwiązanie dla klientów będzie udostępnione tylko czasowo). Zaletami drukarek HP Latex 3. generacji są: bardzo wysoka jakość druku, wyjątkowa odporność tuszy na zarysowania, suche wydruki gotowe do aplikacji lub obróbki zaraz po zakończeniu drukowania.
Trzecia generacja drukarek HP Latex stanowi radykalne odejście od wcześniejszych technologii. Mocno osadzone na
rynku technologie druku solwentowego, ekosolwentowego czy UV broniły się bardzo mocno, bazując na relacjach, tradycji oraz przyzwyczajeniach klientów. Obecnie technologia HP Latex święci triumfy w branżach: Signs & Graphics, Visual Communication czy Interior Decoration. Trendem rynkowym i przewagą HP Latex jest efektywne obsługiwanie zdecydowanie większej liczby zastosowań przeznaczonych do wnętrz i dekoracji czy do realizacji zewnętrznych.
Jak przekonuje Remigiusz Pokuciński, w obecnej rzeczywistości klienci żądają krótszego czasu realizacji. Chcą też podwyższenia jakości z zachowaniem trwałości wydruków. HP Latex 3. generacji przesuwa granice produktywności oraz trwałości wydruku zachowując doskonałą jakość, co spotyka się z zadowoleniem użytkowników. W segmencie maszyn 3,2 m HP wzmacnia swoją pozycję dodając do portfolio maszynę jeszcze bardziej produktywną. Doskonale przyjęte w latach 2013-2014 urządzenie HP Latex 3000 zostało rozwinięte. Na jego bazie HP zbudowało i zaprezentowało na targach Fespa urządzenia HP Latex 3100 i 3500. Producent spodziewa się, że nowa linia drukarek podtrzyma dobrą passę wzmacniając sukces, o którym świadczy ponad 26 tysięcy urządzeń HP Latex zainstalowanych na całym świecie. HP Latex 3100 jest doskonałym rozwiązaniem dla średnich i dużych producentów z różnorodną ofertą usług, zapewnia wysoką jakość obrazu dla różnych zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Pracując w trybie wydruków wewnętrznych z prędkością 77 m2/h urządzenie doskonale radzi sobie z gwałtownymi pikami produkcyjnymi bez konieczności obniżania jakości realizowanych prac. Dostawcy usług chcący zaspokoić potrzeby swoich klientów stają coraz częściej w obliczu skomplikowanych zadań i wymaganych krótszych czasów realizacji. HP Latex 3100 jest zaprojektowana dla klientów, których miesięczny volumen produkcji waha się od 3000 do 6000 m2.
HP Latex 3500 dostosowano do produkcji na poziomie od 4500 do 18 000 m2 miesięcznie. Zwiększenie efektywności produkcji zapewniają 10-litrowe zbiorniki z tuszem oraz możliwość obsługi rolek do 300 kg, a w przypadku dual roll – 2x200 kg.
W poprzedniej maszynie HP Latex 3000 można było stosować media o średnicy nawoju do 30 cm. W premierowym rozwiązaniu HP Latex 3500 średnica rolki może wynosić do 42 cm. Większe rolki mediów i większe zbiorniki tuszu pozwalają na dłuższe przebiegi bez ingerencji operatora i oszczędzają czas. Dodatkowo system wspierający dual roll zapewnia łatwiejszą, bezpieczniejszą obsługę ponadgabarytowych rolek. System noży rozcinających redukuje zatory w obróbce poprodukcyjnej, a diodowy system oświetlania nośników w trakcie drukowania pozwala operatorowi na lepszą kontrolę jakości, dzięki czemu można drukować w dzień i w nocy. Urządzenie HP Latex 3500 jeszcze bardziej przesuwa granice wydajności i efektywności.
Zwiększenie efektywności nadzoru obu urządzeń (HP Latex 3100 i 3500) zapewnia Beacon – nowy Printer Status, który umożliwia jednej osobie skuteczną obsługę wielu drukarek z dowolnego miejsca drukarni. Aplikacja HP Latex Mobile (dostępna od
sierpnia 2015) pomaga klientom zwiększyć bezobsługową pracę, powiadamiając na odległość o stanie kontroli drukowania lub nieoczekiwanych przestojach, również z domu. Automatyzacja w nowych urządzeniach HP Latex serii 3000 pozwala zwiększyć rentowność dzięki obniżaniu koszów pracy – operatorskiej czy serwisowej.
Zaprezentowane na targach Fespa HP Scitex FB550/750 to udoskonalone urządzenia. Seria przemysłowych urządzeń HP Scitex FB jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a ponadto daje dużo więcej możliwości – produkcji materiałów POP oraz POS. W zamkniętym trybie drukowania maszyny zwiększają wydajność o 12 proc., pozwalają szybko zrealizować zamówienie dzięki jednoczesnemu procesowi załadunku, druku i odbioru materiału. Automatyczne wyrównanie ciśnienia pozwala precyzyjnie ustawić nośnik, drukarka mierzy jego grubość oraz pozycję załadowanego medium. Drukuje do 6 arkuszy jednocześnie. Maszyna pracuje z prędkością do 85 m2/h dla wydruków, które będą oglądane z dużej odległości. Zaprojektowany z myślą o wysokonakładowych drukarniach segment HP Scitex FB wykorzystuje atramenty HP utwardzane promieniami UV, które nie wymagają specjalnej wentylacji. Nowa konfiguracja HP Scitex FB550 i HP Scitex FB750 redukuje koszty eksploatacji, gdyż nie jest wymagana codzienna konserwacja głowicy drukującej. Drukarki HP Scitex FB550 i HP Scitex FB750 zapewniają łatwe i wygodne użycie opcji białego tuszu. Proces dodawania lub usuwania białego koloru został uproszczony. Homogenizator HP utrzymuje stabilność tuszu, zapobiegając osadzaniu się czy zasychaniu białego pigmentu. Kompatybilne z drukarkami HP Latex i Scitex, rozwiązanie HP Scitex Caldera GrandRIP posiada teraz oprogramowanie Caldera RIPGrand wersji 10.
Obok prezentacji i ekspozycji urządzeń HP na targach Fespa można było również zobaczyć najnowsze rozwiązania technologii Zund, którą Integart posiada również w swojej ofercie. Szwajcarski producent uniwersalnych ploterów stołowych Zund, prezentujący corocznie swoje urządzenia na targach Fespa 2015, nie zawiódł oczekiwań. Wśród nowości, które wzbogacą jego ofertę, można wymienić: robotyczne ramię, automatycznie rozładowujące procesowane użytki na materiałach sztywnych i eliminujące związane z rozładunkiem prace operatora; 1 kW frezarkę dla modelu plotera serii S3; nowy typ rozwijarki do materiałów z roli dla ploterów serii S3 oraz automatyczną wymianę kontroli zużycia wrzecion frezujących dla ploterów serii G3.
Wszystkie urządzenia drukujące w technologii HP Latex opisywane w artykule można zobaczyć i przetestować w HP Demo w Błoniu k. Wrocławia lub w Barcelonie, w centrali HP. W segmencie maszyn HP Scitex FB Industrial Press klienci firmy Integart uczestniczą w pokazach w Barcelonie.
Dostrzegając ogromny potencjał rynku Integart rozbudowuje zespół fachowców zatrudniając nowych pracowników w segmencie handlowym, serwisowym i marketingowym. Dyrektorem Regionu Północnego został Tomasz Melzacki, a Południowego Tomasz Stawicki. Obaj panowie stoją za sukcesem technologii lateksowej na naszym rynku.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Integart