Rozwiązania dla małej i średniej introligatorni
6 Dec 2016 14:50
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku książki oraz akcydensu oprawnego spowodowała, że klienci drukarń coraz częściej są zainteresowani szybkim drukiem i oprawą książki, kalendarza lub akcydensu w oprawie twardej w małym nakładzie.
Wydawcy bardzo często decydują się na wydanie książki, której większość nakładu jest w oprawie miękkiej klejonej, a tylko niewielka część w oprawie twardej.
Stawia to drukarnie dysponujące dużą zautomatyzowaną introligatornią przed koniecznością odrzucenia takiego zlecenia, bo przy małym nakładzie uruchamianie wydajnych urządzeń introligatorskich staje się nieopłacalne. Natomiast małe drukarnie, których introligatornie nie są wyposażone w urządzenia do oprawy twardej, również nie mogą wykonać takich zleceń, ponieważ ręczna oprawa introligatorska trwa za długo i jest zbyt droga.
Rozwiązaniem tego problemu jest oferta maszyn i urządzeń firmy Samed Innovazioni, która produkuje urządzenia introligatorskie do montażu okładki, wstawiania bloku w okładkę oraz prasowania i wypalania rowka, dedykowane małym nakładom.
Podstawowy zestaw do wykonywania oprawy twardej – Trilogy – składa się, jak sugeruje nazwa, z trzech elementów. Najważniejszy to urządzenie do montażu okładki Darix Standard – jest to półautomatyczne urządzenie obsługiwane przez jednego operatora, umożliwiające wykonanie każdego rodzaju okładki twardej w formatach od 105x170 mm do 460x700 mm, z prędkością do trzech okładek na minutę. Darix jest produkowany w kilku wariantach umożliwiających produkcję okładek o większych formatach i wyższej wydajności. Jedną z niestandardowych możliwości urządzenia jest wykonywanie okładki z okienkiem, jako alternatywy często stosowanej metody wycinania okienka w gotowej już okładce.
Operator ręcznie wprowadza okleinę introligatorską do oklejarki, na którą automatycznie nanoszony jest klej. Okleina z naniesionym klejem jest pozycjonowana na stole montażowym; operator ręcznie umieszcza na okleinie formatki tektury i grzbietówkę podawaną ze specjalnego podajnika. Naklejone elementy okładki operator wprowadza do urządzenia, w którym następuje zawinięcie oraz doklejenie góry i dołu okleiny. Po wyjściu okładki operator obraca ją o 90 stopni i ponownie wprowadza do urządzenia, gdzie następuje zawinięcie i doklejenie boków okleiny. W następnej operacji okładka jest prasowana i wyprowadzana z urządzenia. Ustawienie parametrów urządzenia do nowej produkcji zajmuje operatorowi od 5 do 10 minut.
Urządzenie do wstawiania bloku w okładkę Kostanza – wydajne, łatwe w obsłudze, obsługiwane przez jednego operatora – umożliwia wstawianie bloków w formatach od 100x80 mm do 480x450 mm, o grubości od 50 do 100 mm, w liczbie do 200 bloków na godzinę. Jedną z zalet urządzenia jest możliwość precyzyjnego ustawienia ilości podawanego kleju w dowolnym miejscu na wyklejce bloku książki, co znacznie poprawia jakość oprawy, zwłaszcza gdy grzbiet jest oklejony gazą merlą i pozwala uniknąć wypływania kleju podczas prasowania bloku. Operator nakłada blok książki na ruchome metalowe ramię i uruchamia proces produkcji, blok książki jest oklejany, a w tym czasie operator ustawia okładkę w ustalonej wcześniej pozycji na prowadnicach i oklejony blok książki jest automatycznie łączony z okładką. Ustawienie parametrów nowej pracy zajmuje operatorowi ok. 5 minut.
Kostanza współpracuje z prasą Bordino. W tym urządzeniu następuje zaciskanie bloku książki oraz formowanie i wypalanie rowka. Siła i czas nacisku prasy, temperatura wypalania i głębokość rowka są regulowane, co umożliwia dostosowanie parametrów technicznych urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy. Prasa Bordino może pracować jako samodzielne urządzenie lub we współpracy z maszyną Kostanza – w tym przypadku praca obu urządzeń jest kierowana z jednego panelu sterującego.
Opisywane powyżej urządzenia miały premierę podczas tegorocznych targów Poligrafia w Poznaniu, a ich dystrybutorem jest firma Scorpio Sp. z o.o.
Opracowano na podstawie informacji firmy Scorpio