Rozwiązanie „szyte na miarę”
6 Dec 2016 14:55
Największa dynamika rozwoju drukarni OPEGIEK Sp. z o.o. w Elblągu przypada na ostatnie 5 lat. Drukarnia specjalizuje się w produkcji papierowych etykiet piwnych oraz innych, wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Jej klientami są duże międzyna-rodowe koncerny takie jak: SABMiller, Heineken, Van Pur, Carlsberg czy Krombacher, jak również wiele mniejszych browarów w Polsce i Europie.
W drukarni od kilku już lat pracują dwie maszyny Shinohara model 75 VIHC+CP+X oraz model 75VH+C. Pięciokolorowa maszyna z wieżą lakierującą i maszyna w konfiguracji: cztery zespoły offsetowe, zespół fleksograficzny, zespół suszący oraz dwa zespoły offsetowe to maszyny przystosowane do profilu produkcji drukarni. W przypadku tak specyficznego procesu produkcyjnego zachowanie jego ciągłości oraz wysokiej jakości druku, przy bardzo dużych nakładach etykiet, jest czynnikiem nadrzędnym branym pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Stąd świadomy wybór nowej, kolejnej już maszyny marki Shinohara, poprzedzony również dogłębną analizą nowych możliwości innych producentów.
W czerwcu br. firma Mercator Poligrafia SA z Krakowa oddała do użytku kolejną, trzecią już maszynę drukującą marki Shinohara, tym razem model 75VIH+CCX+CP. Dostarczona maszyna jest pierwszą tego typu konstrukcją na rynku poligraficznym. Nowa Shinohara została wyposażona w dwa zespoły drukujące, zespół fleksograficzny, zespół suszący, cztery zespoły drukujące oraz zespół lakierujący.
Kolejny innowacyjny koncept maszyny wynika w pełni z dotychczasowego doświadczenia drukarni w produkcji etykiet. I tym razem konstruktorzy oraz technolodzy druku z firmy Shinohara, przy udziale specjalistów z Mercator Poligrafia i OPEGIEK Sp. z o.o., postanowili zastosować w dostarczonej maszynie zespół fleksograficzny po drugim offsetowym zespole drukującym. Taka konfiguracja umożliwia produkcję wysokojakościowych etykiet papierowych, spełniających oczekiwania najbardziej wymagających klientów drukarni OPEGIEK Sp. z o.o.
Wymienione rozwiązanie daje możliwość częściowego zastąpienia drogiego papieru metalizowanego papierem białym. Projekt maszyny wymagał przystosowania odpowiednich paneli suszących tak, aby przy możliwie najmniejszym wydatku energii elektrycznej umożliwić właściwe suszenie farby fleksograficznej, nawet przy maksymalnych prędkościach drukowania. Tu wiedzą i doświadczeniem wykazał się znany europejski producent urządzeń suszących – firma Baldwin, której inżynierowie stworzyli bardzo wydajny i energooszczędny system suszenia tego typu farb. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dodatkowych systemów nadmuchu gorącego powietrza. Dzięki temu cały proces drukowania tak skomplikowanej etykiety może się odbywać przy prędkości 15 000 arkuszy na godzinę. Zarówno zespół fleksograficzny, jak i zespół dyspersyjny zostały wyposażone w najnowocześniejsze systemy cyrkulacji lakieru firmy Harris & Bruno. W celu zapewnienia precyzyjnej powtarzalności koloru dla każdej z odbitek, układ do farb fleksograficznych został dodatkowo wyposażony w stabilizator temperatury farby.
Shinohara już podczas poprzednich dostaw maszyn do Drukarni OPEGIEK Sp. z o.o. wykazała się niekonwencjonalnym podejściem do oczekiwań klienta. Konstruując maszynę umożliwiono klientowi udział w jej tworzeniu, można powiedzieć produktu doskonałego „uszytego” na miarę jego procesu produkcji.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Mercator Poligrafia