Rynek wydawniczy wkroczył właśnie w nową, dynamiczną fazę o wielu możliwościach, zarówno dla wydawców, jak i drukarzy. Nie kończą się one na tradycyjnym procesie wydawniczym – usługi związane z drukiem odpowiadające dzisiejszym potrzebom muszą być bardziej elastyczne, efektywne i pozwalać na szybką realizację coraz bardziej zaawansowanych projektów. Rosnące oczekiwania wobec drukarń i zakładów poligraficznych podnoszą poprzeczkę dla nowoczesnych systemów druku, ich niezawodności, jakości odwzorowania obrazu oraz wydajności.
Jakie rozwiązania spełniają kryteria innowacyjności na rynku wydawniczym? Innowacyjne systemy drukujące to takie, które pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości druku na szerokiej gamie podłoży; bardzo istotne są również możliwość szybkiej realizacji zleceń i zapewnienie odpowiedniego poziomu opłacalności produkcji. Dodatkowo dostawcy rozwiązań dla poligrafii niezmiennie stawiają na produktywność i efektywność kosztową, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, którzy decydując się na inwestycje w swoim parku maszynowym chcą być pewni, że zainwestowane środki szybko się zwrócą. Ricoh dysponuje obecnie urządzeniami spełniającymi wszystkie te wymagania, wyróżniając się na rynku w kategorii cyfrowych systemów produkcyjnych.
Cyfra odpowiedzią na nowe trendy
Jeszcze kilka lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie, że druk cyfrowy nabierze tak dużego znaczenia, nie tylko jako część uzupełniająca produkcję offsetową, ale także jako podstawowy czynnik rozwoju drukarni wyznaczający nowe możliwości i trendy. Rozwój nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz technologii druku cyfrowego zmienił podejście do materiałów drukowanych – umożliwił on tani druk niskich nakładów oraz personalizację. Rynek poligraficzny w Polsce coraz szybciej chłonie tego typu rozwiązania, które dają możliwość tworzenia atrakcyjnych materiałów bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów i produkcji wysokich nakładów.
Nowe technologie stosowane przez Ricoh dają możliwość wysokiej jakości zadruku i pokrycia tonerem na papierach moletowanych przy zastosowaniu miękkiego pasa utrwalania, a elastyczne tonery eliminują jeden z największych problemów w druku cyfrowym, czyli pękanie pod wpływem obróbki introligatorskiej. Wszystkie te czynniki, w połączeniu z dostępnością nowych tonerów (np. clear będący imitacją lakieru oraz toner biały), dają fantastyczne możliwości projektowe grafikom i wydawcom. Te innowacyjne rozwiązania pozwalają na druk aplikacji wykraczających poza gamę CMYK, punktowe lub całościowe nabłyszczenie (nawet na pofoliowanych wydrukach), nadruk znaków wodnych oraz realizację unikatowych, niestandardowych i efektownych projektów.
Za co szczególnie doceniają druk cyfrowy firmy poligraficzne specjalizujące się w druku wydawniczym? Drukarnie posiadające w swoim parku maszynowym systemy Ricoh wskazują przede wszystkim na możliwość stosowania tych samych mediów co w druku offsetowym, ale z możliwością niemalże natychmiastowej obróbki materiałów (wydruki wykonane na urządzeniach cyfrowych można bezproblemowo lakierować i foliować zarówno na zimno, jak i na gorąco), co znacząco przyspiesza cały proces produkcji. Wskazują również na uniwersalność urządzeń Ricoh, które pozwalają na większy niż standardowo w technologii cyfrowej wydruk (330x700), co daje wyjątkową w tym segmencie możliwość drukowania okładek książek ze skrzydełkami. Zwracają też uwagę na rozszerzoną bibliotekę mediów, pozwalającą na jeszcze dokładniejsze dopasowanie parametrów wydruku i uzyskanie wyższej jakości odwzorowania obrazu.
System Ricoh w Mazowieckim Centrum Poligrafii
Mazowieckie Centrum Poligrafii oferuje szeroki zakres usług. Główna część produkcji koncentruje się na realizacji zleceń dla rynku wydawniczego, dlatego firma szukała wszechstronnego, wydajnego rozwiązania, które będzie oferowało duże możliwe obciążenie miesięczne. Charakterystyczne dla rynku, na którym działa MCP, są niskie marże przy stosunkowo niewielkich nakładach – firmie potrzebne są duże ilości zamówień niskonakładowych, dlatego urządzenia, które je obsługują, powinny być możliwie szybkie i niezawodne.
Ricoh Pro C9100, które zostało zakupione przez Mazowieckie Centrum Poligrafii, odznaczało się najlepszą opłacalnością, oferując największą w swojej klasie wydajność. To nowoczesny system, na którym w cyklu miesięcznym można wyprodukować nawet milion arkuszy. Jego możliwości potwierdza nagroda BLI 2016 PRO w kategorii „Wyróżniające się wysokonakładowe kolorowe urządzenie produkcyjne”. Obsługuje szeroką gamę mediów oraz oferuje prędkość drukowania na poziomie do 130 arkuszy na minutę niezależnie od stosowanej gramatury (nawet do 400 g/m2). Mazowieckie Centrum Poligrafii wykorzystuje Pro C9100 m.in. do prac na grubych papierach i kartonach, w tym kartonach warstwowych wykorzystywanych do produkcji okładek książkowych. Istotne znaczenie ma zachowanie stałej, wysokiej prędkości drukowania na mediach tego typu również w dupleksie.
Aby zminimalizować ryzyko przestojów, system wyposażono w pakiet ORU (Operator Replaceable Units) umożliwiający samodzielną wymianę (bez konieczności wzywania serwisanta) m.in. bębnów światłoczułych, zespołu utrwalania czy zespołu czyszczącego pas transferowy. Nasze prace realizujemy na szerokim wachlarzu mediów niededykowanych: kartonach warstwowych, papierach 2xC, offsetowych czy objętościowych. Podczas wyboru maszyny kierowaliśmy się przede wszystkim jej możliwie jak najwyższą obciążalnością oraz trwałością. Przy wolumenach, które obecnie generujemy, a mamy zamiar cały czas je powiększać, głównym celem jest zapewnienie jak najmniejszej ilości przestojów produkcyjnych przy dużej wydajności samej maszyny. Nie bez znaczenia jest fakt, że Pro C9100 pozwala nam także dzięki formatowi 330x700 w pełni produkcyjnie drukować okładki ze skrzydełkami, co było dla nas do tej pory dość kłopotliwe. Jesteśmy zadowolonym użytkownikiem maszyny – mówi Wojciech Hunkiewicz, właściciel MCP.
System na papier rolowy
w wydawnictwie Elsevier
Elsevier to jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. To właśnie tutaj gruntownym testom poddano cyfrowy system Ricoh Pro VC60000, współpracujący z serwerem druku TotalFlow R600A i pozwalający na druk 100 000 obrazów A4 na godzinę przy prędkości 120 m na minutę. Podczas zaawansowanej procedury testowej przedstawiciele Elsevier docenili możliwości i poziom druku oferowane przez Pro VC60000. Dzięki tym wynikom znaleźliśmy się na prestiżowej liście zaakceptowanych dostawców wydawnictwa – powiedział Graham Moore, Director Business Development w Ricoh Europe.
Seria Ricoh Pro VC60000 to nowa generacja atramentowych systemów produkcyjnych na papier ciągły. Wyposażono je w głowice wykorzystujące technologię kropli na żądanie oraz atramenty pigmentowe o wysokiej gęstości. Wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej głowice pozwalają na druk o rozdzielczości 1200 na 1200 dpi. System pozwala na drukowanie zarówno na papierach przeznaczonych do druku atramentowego, jak i powlekanych i niepowlekanych nośnikach offsetowych, a także papierze z recyklingu o gramaturze do 250 g. Pro VC60000 zapewnia wysoką jakość druku i sprawdza się idealnie jako platforma do produkcji niskonakładowych wydań oraz druku książek na żądanie – powiedział Johan van Slooten, Senior Director Global Procurement – Direct Spend w Elsevier.
Ricoh Pro VC60000 to rozwiązanie dopasowane do nowych wymagań, którym musi sprostać współczesny rynek wydawniczy – twierdzi Graham Moore. – Do tej pory wielu wydawców nie wierzyło, że atramentowy system będzie w stanie dostarczyć kolorowe wydruki o jakości odpowiedniej dla książek i magazynów. Podczas ostatniego wydarzenia, które zorganizowaliśmy dla branży w USA, udowodniliśmy, że na VC60000 możemy uzyskać jakość lepszą niż na maszynach offsetowych. Co więcej, korzystanie z naszego rozwiązania pozwala na większą elastyczność w wyborze odpowiedniego nakładu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Ricoh