RYOBI 3404 DI druk cyfrowy po japońsku
6 Dec 2016 14:42
Nie tylko producenci systemów drukujšcych Đ niezależnie od noników Đ ale także dostawcy konwencjonalnych maszyn drukujšcych odkryli rynek druku cyfrowego. Potwierdzeniem tego jest liczba sprzedanych maszyn.
Najnowsza maszyna tego typu została wprowadzona niedawno na rynek europejski przez firmę Ryobi.
Ten japoński producent maszyn drukujšcych już na jesieni 1997 roku rozpoczšł prace nad maszynš typu DI. We współpracy z firmš Presstek opracowana została maszyna Ryobi 3404 DI, po raz pierwszy zaprezentowana na targach DRUPA 2000.
Do połowy bieżšcego roku sprzedano na całym wiecie 40 maszyn tego typu.
Według planów oraz posiadanych zamówień Ryobi przewiduje na rok 2001 sprzedaż około 250 maszyn DI. Liczba ta obejmuje również wersje OEM, ponieważ Ryobi udostępniła swojš maszynę innym dostawcom maszyn i systemów drukujšcych, m.in. firmie Xerox.
Z punktu widzenia drukarza offsetowego jest to maszyna drukujšca dla suchego offsetu w formacie A3, wyposażona w zintegrowane nawietlanie płyt oraz dużš liczbę zautomatyzowanych funkcji. Zdaniem producenta prowadzi to do znaczšco skróconego czasu narzšdu maszyny, wysokiej produktywnoci nawet dla krótkich nakładów oraz wyższych obrotów bez zwiększania kosztów lub utraty jakoci.
Natomiast dla dostawców usług systemów druku cyfrowego Ryobi 3404 DI jest jedynie cyfrowym urzšdzeniem wyjciowym, które można łatwo zintegrować z lokalnymi sieciami działów lub biur i które może być obsługiwane przez operatorów o małym dowiadczeniu i bez specjalnego szkolenia, a mimo to zapewniać jakoć oraz elastycznoć druku offsetowego. Porównujšc do systemów kserograficznych, maszyna Ryobi nie jest przeznaczona do drukowania pojedynczych arkuszy, lecz nakładów zaczynajšcych się od ponad stu arkuszy poprzez kilkaset aż po kilka tysięcy.
Konstrukcja maszyny
Konstrukcja maszyny Ryobi 3404 DI charakteryzuje się systemem 5 cylindrów w konfiguracji ăVÓ. Bazujšc na amerykańskim patencie, podobnie jak maszyna KBA 74 Karat, maszyna posiada rozmieszczone wokół centralnego cylindra o potrójnej rednicy dwa zestawy cylindrów płytowych i dociskowych o podwójnych obwodach.
Formy drukowe dla dwóch kolorów zakładane sš na jednym cylindrze płytowym. Kolor jest nanoszony podczas połowy obrotu cylindra. Wałki nadajšce odstawiane sš na milimetry co każde pół obrotu cylindra. Ryobi zapewnia, że nawet przy dużych prędkociach nie powoduje to żadnych wibracji w maszynie.
Taka konstrukcja maszyny sprawia, że arkusze przekazywane sš jedynie po dwóch obrotach cylindra dociskowego. Oznacza to, że maksymalna wydajnoć 7000 ark./h osišgana jest przy prędkoci obrotowej 14 000.
Samonakładak oraz wykładanie maszyny 3404 DI bazujš na standardowej konstrukcji maszyn Ryobi w formacie A3. Dzięki elektrycznemu podnonikowi w obu przypadkach jest bardzo łatwo ustawić wysokoć wózków (wysokoć obu stosów wynosi 400 mm).
Różne rozmiary papierów Đ od maksymalnego 340 x 460 mm po minimalny 90 x 100 mm Đ oraz ich gruboci (od 0,06 do 0,3 mm) sš akceptowane przez maszynę. Transfer papieru przez maszynę jest monitorowany poczšwszy od samonakładaka, gdzie pracujš Đ znane z maszyn offsetowych Đ mechaniczny oraz elektroniczny układ detekcji podwójnych arkuszy.
Całoć zamocowana jest na solidnych bocznych odlewach żeliwnych, które wraz z odpowiednim ułożyskowaniem majš zapewnić pełnš stabilnoć uzyskiwanej jakoci produkcyjnej. Centralne smarowanie oraz system temperowania układu farbowego Đ cyrkulacja ciepłej i zimnej wody w rozcieraczach Đ stanowiš standardowe wyposażenie.
Technologia DI
Maszyna jest wyposażona w system laserów Pro Fire firmy Presstek. Każdy moduł lasera emituje cztery wišzki poprzez pojedyncze soczewki. Szeć modułów zamontowanych na jednej głowicy nawietlajšcej daje w sumie 24 wišzki laserowe, które wypalajš obraz na powierzchniach dwóch płyt drukujšcych jednoczenie. W przypadku uszkodzenia jednego lasera jedna z pozostałych głowic laserowych zastępuje go.
Rozmiar punktu nawietlanego przez laser może przyjmować jednš z dwóch rednic: 28 mikronów przy rozdzielczoci 1270 dpi oraz 21 mikronów przy rozdzielczoci 2540 dpi.
W systemie używane sš płyty PEARLdry Plus firmy Presstek. Materiał płytowy jest dostarczany z roli zamontowanej wewnštrz cylindra formowego Đ dwie rolki na jeden cylinder. Płyty sš automatycznie wysuwane i pozycjonowane na cylindrze. Jedna rolka zawiera materiał wystarczajšcy do wykonania 28 płyt. Liczba dostępnych płyt jest pokazywana na monitorze pulpitu operatorskiego.
Podczas nawietlania cylindry formowe obracajš się z prędkociš 18 000 obr./h. To umożliwia nawietlenie pracy przy niskiej rozdzielczoci w czasie 2 minut i 20 sekund, za w cišgu 4 minut 30 sekund przy wysokiej rozdzielczoci. Podczas nawietlania zarówno samonakładak i zespoły farbowe, jak też wykładanie sš odłšczone. Pozwala to zredukować hałas, wibracje oraz zużycie elementów.
Po nawietleniu płyta jest automatycznie myta w dwóch cyklach Đ na sucho i na mokro. Podczas czyszczenia na sucho uwalniana warstwa silikonowa zostaje usunięta poprzez odcišg, za jakiekolwiek pozostałoci sš usuwane przez czyciwo podczas czyszczenia na wilgotno. Cykle czyszczenia przebiegajš jednoczenie dla wszystkich czterech płyt.
Układ farbowy
Każdy zespół farbowy zawiera 15 wałków farbowych, w tym 4 nadajšce, co ma zapewnić szybki narzšd. Kałamarz farbowy jest podzielony na 11 stref, każda z własnym napędem. Strefy kałamarza sš zdalnie sterowane z pulpitu operatorskiego. Maszyna 3404 DI drukuje z użyciem dowolnych farb do suchego offsetu.
Można drukować nie tylko kolorami podstawowymi CMYK, ale także kolorami specjalnymi, np. metalizowanymi czy fluorescencyjnymi.
Aby przyspieszyć narzšd maszyny, zripowane dane sš analizowane w celu okrelenia dokładnego poziomu nafarbienia. Optymalnš iloć farby na wałkach ma zapewnić znane z innych maszyn firmy Ryobi oprogramowanie Ryobi Program Inking.
Opcjonalnie na wykładaniu maszyny może być zainstalowana suszarka IR. Ryobi twierdzi, że pozwala ona zredukować czas suszenia nawet o połowę.
Workflow
Wszystkie główne funkcje produkcyjne sš automatycznie kontrolowane. Dane produkcyjne sš wysyłane z komputera do RIPa i po przetworzeniu sš dostępne na serwerze. Prace już wykonane mogš być przywołane z serwera na pulpicie operatorskim. Funkcja AutoPrint umożliwia automatyczne prowadzenie produkcji, a operator zawsze będzie wiedział ăo co chodziÓ.
Pulpit operatorski ma zapewnić bardzo łatwš obsługę. Oprogramowanie jest przejrzyste, wszystkie działania można obserwować na monitorze. Operacje takie, jak: wysunięcie płyty, nawietlanie, nafarbianie, mycie wałków itp. mogš być kontrolowane z pulpitu operatorskiego. W pulpicie można zaprogramować i zapisać do 50 prac.
Ryobi jako członek organizacji zrzeszajšcej dostawców maszyn i urzšdzeń, którzy opracowujš format CIP4, zapewnia możliwoć implementacji cyfrowego przekazu danych opisujšcych całe zamówienie.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Ryobi