Seminarium o termolaminacji
6 Dec 2016 14:44
Właciciele firmy Wolff Trading Đ Aleksandra i Krzysztof Wolffowie zorganizowali w dniu 15 kwietnia w siedzibie firmy seminarium na temat termolaminacji, którego uczestnikami byli przedstawiciele drukarń i zakładów zajmujšcych się uszlachetnianiem oraz przedstawiciele prasy branżowej.
Na wstępie Aleksandra Wolff (na zdjęciu, na drugim planie Rob Harings) przedstawiła firmę Wolff Trading i omówiła pełnš jej ofertę rynkowš, następnie scharakteryzowała podstawowe różnice między laminacjš na zimno i na goršco, a sš one zasadnicze: w pierwszym przypadku cena urzšdzenia do laminacji wynosi ok. 400000 euro, natomiast w drugim ok. 70000 euro, ponadto w technologii na zimno koszty sš wyższe o wartoć kleju. Zaletš termolaminacji jest to, że bezporednio po druku lub po upływie krótkiego czasu można laminować druki, ponadto w technologii termicznej można laminować produkty z drukarek cyfrowych.
Rob Harings z holenderskiej firmy GBC należšcej do cisłej czołówki producentów maszyn i folii do laminacji przedstawił ofertę maszyn i na przykładzie maszyny Voyager (szerokoć laminowania 76 cm) omówił elementy budowy linii do laminowania na goršco.
Kolejnš omawianš maszynš był Centurion o szerokoci laminowania 105 cm i długoci arkusza 140 cm (laminuje podłoża o gramaturze od 115 do 1000 g/m2). W maszynie zastosowano schładzanie arkuszy, co równoczenie zapewnia odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Maszyna Centurion ze względu na format jest wydajniejsza od Voyagera.
W kolejnym punkcie seminarium została przedstawiona paleta folii do termolaminacji firmy GBC, które można podzielić na: błyszczšce, matowe, jedwabiste i strukturalne. Kolejny podział wynika ze składu chemicznego i przeznaczenia folii:
Ľ Ley Flat na bazie poliamidu Đ eliminuje zjawisko zwijania, przeznaczona jest do laminowania okładek, folderów, plakatów i druków cyfrowych.
Ľ Folia Diamond Đ o wysokim połysku i matowa.
Ľ Folia octanowa o wysokim połysku odporna na cieranie i uszkodzenia mechaniczne przeznaczona również do produktów spożywczych.
Ľ Folia poliestrowa matowa i błyszczšca.
Jakoć laminowania uzależniona jest od jakoci drukowania: farby wolno schnšce muszš dobrze wyschnšć; druki wykonane farbami metalicznymi sš bardzo trudne do laminowania Đ należy wykonać próby; dodatki do farb mogš utrudniać laminowanie, wskazane tu jest wykonanie prób; podłoża należy sezonować, aby napięcie powierzchniowe wynosiło co najmniej 35 N/m.
Jak zwykle, tak również na tym seminarium stawiano pytania i odbywała się dyskusja. Użytkownicy maszyn i materiałów firmy GBC udzielali sobie nawzajem praktycznych rad.
Zapewne dalsza dyskusja i wymiana dowiadczeń miały miejsce przy wspólnym obiedzie. AO