Seminarium OECD nt. współpracy terytorialnej małych i rednich przedsiębiorstw
6 Dec 2016 14:42
22 kwietnia w Ministerstwie Gospodarki odbyło się seminarium pt. ăSieci współpracy małych i rednich podmiotów gospodarczych funkcjonujšcych w gospodarkach przechodzšcych transformację Đ motor wzrostu i innowacji społecznejÓ (Clusters in Transition Economies: Motor for Growth and Social Innovation). Zostało ono zorganizowane przez OECD w ramach programu LEED, we współpracy z Inicjatywš rodkowoeuropejskš (Central European Initiative) oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki.
Seminarium to było jednym z cyklu tego typu imprez organizowanych przez OECD w ramach programu LEED w Słowenii, Republice Słowackiej, Republice Czeskiej, Polsce i na Węgrzech w latach 2001-2002.
Celem seminariów jest przedstawienie sytuacji dot. współpracy małych i rednich podmiotów gospodarczych istniejšcych w wymienionych krajach Europy rodkowej oraz możliwoci korzystania przez te państwa z dowiadczeń państw OECD. Ich zadaniem jest także zapewnienie wymiany informacji pomiędzy sektorami prywatnym i publicznym oraz formułowanie rekomendacji dla polityki prowadzonej przez centralnš i lokalnš administrację wobec małych i rednich przedsiębiorstw.
W ramach warszawskiego seminarium odbyły się dwie sesje: na pierwszš złożyły się prezentacje międzynarodowych i polskich ekspertów dotyczšce problematyki sieci współpracy małych i rednich podmiotów gospodarczych w Polsce i innych państwach, natomiast w drugiej częci odbyły się warsztaty w trzech grupach tematycznych obejmujšcych: dostęp do kapitału, inwestycje zagraniczne oraz specjalne strefy ekonomiczne.
Warto podkrelić, iż pierwsza prezentacja, przygotowana przez Karola Olejniczaka i Wojciecha Dziemianowicza z Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego i Lokalnego UW, dotyczyła przeprowadzonych przez nich badań sieci współpracy (czy też gron przedsiębiorczoci, jak to okrelili autorzy) małych i rednich przedsiębiorstw branży poligraficzno-wydawniczej na terenie aglomeracji warszawskiej. Badania sfinansował Urzšd m.st. Warszawy. IZ