Siła rozwiązań hybrydowych
24 Sep 2018 10:19

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 11-13 września br. w warszawskiej siedzibie Mark Andy Europe odbyło się Forum Technologiczne, któremu towarzyszył pokaz maszyn na żywo. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem „Siła rozwiązań hybrydowych” przyciągnęło klientów i dystrybutorów firmy oraz dziennikarzy branżowych z całego świata, zainteresowanych rozwiązaniami amerykańskiego producenta. 

Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą rozwiązań hybrydowych bazujących na druku cyfrowym i fleksograficznym – tłumaczył ideę organizacji Forum Technologicznego Tom Cavalco, dyrektor zarządzający Mark Andy Europe. – Jako światowy lider w tym segmencie Mark Andy wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku, organizując trzydniowe Forum Technologiczne w Warszawie dla wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami hybrydowymi oraz fleksograficznymi.

O Forum Technologicznym – w kontekście organizowanych pod koniec września targów Labelexpo Americas w Chicago, na których amerykański producent spodziewa się rekordowej frekwencji – mówił też Kevin Wilkens, prezes i dyrektor generalny firmy Mark Andy obecny na warszawskiej imprezie: Chcemy pokazać naszym obecnym i potencjalnym klientom rozwiązania, które zostaną zaprezentowane na kontynencie amerykańskim w najbliższych dniach. Mogą oni tutaj zobaczyć część nowości, którymi będziemy chwalić się w USA: maszynę Digital Series HD oraz moduł inkjetowy Digital Plus Screen na maszynie Performance Series P7.

Prezentacje i dyskusje

W programie spotkania znalazły się szereg interaktywnych prezentacji maszyn znajdujących się w warszawskim centrum demonstracyjnym Mark Andy, a także dyskusje panelowe na tematy istotne dla branży etykietowej, m.in. zastosowania rozwiązań hybry- dowych (bazujących na technologii cyfrowej) i wykorzystania farb o niskim stopniu migracji (z udziałem przedstawicieli firm GEW oraz Flint Group). Specjaliści i eksperci odpowiedzialni za każde z demonstrowanych rozwiązań chętnie dzielili się swą wiedzą na temat zastosowanych w nich technologii. Uczestnicy mieli też okazję do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firmy Mark Andy oraz jej partnerów technologicznych, wśród których znaleźli się kluczowi gracze w segmencie produkcji wąskowstęgowej. 

Podczas Forum – po raz pierwszy od wprowadzenia na rynek w marcu br. – szerokiej publiczności w Europie została zaprezentowana maszyna Digital Series HD, wzbogacona wersja znanego już z rynku produkcyjnego urządzenia do druku cyfrowego Digital Series, mająca zapewnić jeszcze wyższy poziom wydajności i zyskowności od wcześniejszego modelu. W trakcie pokazów „na żywo” prowadzonych przez specjalistów z firmy Mark Andy można było zapoznać się z jej funkcjonalnością i elastycznością. 

Maszyna Digital Series HD może zostać skonfigurowana z uwzględnieniem od 5 do 8 zespołów drukujących w technologii cyfrowej (inkjetowej) i rozbudowana o działające w trybie inline (oraz – potencjalnie – także near-line) moduły do finalnej obróbki i uszlachetniania. Zwiększona w ten sposób elastyczność całego rozwiązania sprawia, że firma Mark Andy – zgodnie z założeniami – ma szansę dotrzeć ze swoimi cyfrowymi maszynami hybrydowymi do szerszego grona zainteresowanych, zarówno w kontekście ich możliwości finansowych, jak i unikalnych aplikacji możliwych do zrealizowania czy oczekiwań klientów względem całego workflow produkcyjnego. W bazowej konfiguracji „z roli na rolę” Digital Series HD jest – jak zapewnia producent – optymalnym rozwiązaniem dla firm dopiero wchodzących na rynek produkcji cyfrowej. Wraz z ich rozwojem modułowa konstrukcja maszyny umożliwia jej rozbudowę o opcje wykańczania inline, co oznacza pełniejsze wykorzystanie potencjału tkwiącego w tym urządzeniu.

Kolejnym prezentowanym urządzeniem była maszyna fleksograficzna Performance Series P7, wyposażona w moduł inkjetowy Digital Plus Screen. Zastąpił on w niej tradycyjnie stosowany rotacyjny zespół sitodrukowy. Digital Plus Screen może znaleźć zastosowanie w dowolnej maszynie fleksograficznej, tworząc modułowe rozwiązanie hybrydowe. 

Uczestnicy Forum obejrzeli także maszynę Digital One, stworzoną z myślą o niskonakładowej produkcji etykiet, również z wykorzystaniem personalizacji. To, jak podkreśla producent, ekonomiczne rozwiązanie dedykowane krótkim seriom. Na całym świecie pracuje już spora liczba maszyn Digital One i w wielu przypadkach były one pierwszą inwestycją firm decydujących się na wejście w produkcję etykietową w technologii cyfrowej. 

Podczas Forum nie zabrakło również urządzeń oraz przedstawicieli dwóch producentów należących do grupy Mark Andy – Rotoflex i Presstek – którzy zaprezentowali przewijarki VSI i HSI (Rotoflex) oraz cyfrową maszynę offsetową Presstek 34DI bazującą na technologii ECO-UV. Dodatkową atrakcją była obecność przedstawicieli firmy EyeC Polska z dyrektorem generalnym Marcinem Wekslerem na czele, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zainstalowanego na modelu VSI systemu do kontroli wizyjnej etykiet.

Jak podkreślał Tom Cavalco, idea Forum wynikała z potrzeby pomocy klientom w zrozumieniu zalet wynikających z zastosowania rozwiązań technologicznych oferowanych przez Mark Andy – hybrydowych, fleksograficznych, a także całego workflow produkcyjnego. Staramy się bowiem pomóc im w podjęciu właściwej decyzji w kontekście przyszłości ich biznesów. Grupa ok. 250 gości, która przewinęła się przez centrum demonstracyjne w ciągu 3 dni trwania imprezy, świadczy o dużym zainteresowaniu technologiami hybrydowymi polskich i zagranicznych firm opakowaniowych.

Na podstawie informacji firmy Mark Andy opracował TK