Sitma w Instytucie Poligrafii
6 Dec 2016 14:45
W dniach 16-19 maja firma Sitma wraz ze swoim polskim przedstawicielem, firmą Norma System, zorganizowała Dni Otwarte w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Był to premierowy polski pokaz linii insertująco-kopertującej SM-15 prezentowanej wcześniej - w mniej rozbudowanej wersji - na targach drupa 2004 oraz tegorocznych Ipex i Grafitalia.
Maszyna pokazana w Warszawie została wyposażona w stację z buforem i złamywakiem do obsługi wielostronicowych dokumentów A4, a jej sekcja insertująca - w sześć autopodajników do insertów, kart bankowych i CD. Każdy podajnik posiada niezależny napęd i funkcję automatycznej synchronizacji zależnie od wielkości produktu. Mogą w niej być stosowane koperty od C4 do C6 (także koperty kieszeniowe i formaty pośrednie). Podwójne bramki kontroli braków zapobiegają zatrzymaniom i zacięciom maszyny, reagując na niekompletne zestawy, źle ułożone produkty lub niewłaściwe podawanie kopert. Maszyna obsługuje inserty o długości 100-210 mm, szerokości 150-305 mm, gramaturze do 200 g/m2 oraz maks. grubości 10 mm. Nowy programowalny ekran dotykowy skraca czas przestawienia na inny rodzaj produkcji umożliwiając zapamiętywanie poszczególnych ustawień. Możliwe jest kompletowanie dokumentów personalizowanych oraz tworzenie imiennych pakietów listowych o zmiennej zawartości. Opcjonalnie dostępne są m.in.: obsługa dokumentów z roli, składanki komputerowej oraz pojedynczych stron, opcja zadruku strumieniowego on line, gilotyna i złamywak dokumentów oraz tzw. inteligentny system sortowania listów.
Jak powiedział przybyły na Dni Otwarte prezes firmy Sitma Machinery S.p.A., Aris Ballestrazzi, jest to pierwsza prawdziwie przemysłowa maszyna tej firmy, zaprojektowana i skonstruowana do pracy przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Przeznaczona jest dla szczególnych odbiorców Đ dużych firm wysyłających masową korespondencję. Odróżnia się od produktów konkurencyjnych wielką uniwersalnością i wydajnością wyższą o 20-30% od średnich osiąganych przez maszyny dostępne na rynku (maks. do 15 000 cykli na godzinę).
Na pokaz możliwości maszyny zaproszono potencjalnych klientów, m.in. przedstawicieli ośrodków obliczeniowych oraz firm outsourcingowych zajmujących się masową wysyłką rachunków i faktur. Specjalny pokaz w drugim dniu imprezy przygotowano dla studentów Instytutu Poligrafii. Wszelkich wyjaśnień i informacji dotyczących zarówno linii SM-15, jak i innych urządzeń z oferty Sitmy udzielali: dr Fabrizio Della Casa, area manager Sitma Machinery S.p.A. oraz Ryszard Machałowski, Wojciech Noworyta i Zygmunt Osiadacz z firmy Norma System, reprezentującej od 15 lat na polskim rynku firmę Sitma.
Przypomnijmy, że Sitma Machinery S.p.A. powstała w 1965 roku. Jest producentem maszyn i systemów do pakowania gazet, magazynów, książek itp. w folię oraz linii adresująco-pakujących i jednym z liderów w tym segmencie: jej maszyny pracują w ponad 2 tys. firm na 5 kontynentach. Poza główną siedzibą w Spilamberto we Włoszech posiada oddziały we Francji, w USA i Japonii. Pytany o ewentualne plany utworzenia oddziału w Chinach, który to kraj cieszy się obecnie niezwykłą popularnością wśród firm i inwestorów z całego świata, prezes Ballestrazzi twierdzi, że na to jeszcze za wcześnie.
W Polsce od 1991 roku Sitma jest reprezentowana przez firmę Norma System, której dyrektor Ryszard Machałowski informuje, że w lipcu br.
zostanie zainstalowana już 53. maszyna Sitmy w Polsce. Największą ich liczbą może się poszczycić Winkowski Sp. z o.o, gdzie pracuje aż 12 linii włoskiego producenta. Prezes Sitma Machinery potwierdza, że firma od lat działa z sukcesem w naszym kraju, a rynek polski postrzega jako ważny i rozwijający się. Nasz rozwój tutaj Đ dodaje Aris Ballestrazzi Đ zależy też od klientów, od ich otwartości na nowe technologie.
Jeśli chodzi o instalacje w polskich drukarniach, to duże znaczenie ma też organizacja kolportażu. Na całym świecie maszyny Sitmy pracują w drukarniach gazetowych, a w Polsce Đ jak mówi Zygmunt Osiadacz z firmy Norma System Đ wyjątkiem pod tym względem jest Drukarnia Prasowa z Łodzi, która posiada 3 linie Sitmy do pakowania stosów. Jednakże za granicą nadziały na sprzedaż detaliczną są wykonywane w drukarniach, podczas gdy u nas gazety są przesyłane do firm dystrybucyjnych. Zakupem maszyn Sitmy interesują się natomiast prywatne, nowoczesne drukarnie; w bieżącym roku maszyny pakujące tego producenta zostaną zainstalowane w drukarni Perfekt i w toruńskim Zapoleksie. Linie Sitmy pracują też w drukarniach Elanders i Donnelley.
Poza drukarniami produkty włoskiej firmy wykorzystują odbiorcy prowadzący masową wysyłkę, jak np. Wydawnictwo Infor, Wydawnictwo Podatkowe Gofin (w obu pracują po 2 maszyny Sitmy), firma Direct Marketing System czy Księgarnia Wysyłkowa Bis z Włocławka, do której dostarczono maszynę w tym roku. Do grona klientów Sitmy zaliczają się także Ruch, Poczta Polska i Centrum Obsługi Kancelarii Premiera.
Być może linia demonstrowana w Instytucie Poligrafii także znajdzie nabywcę w Polsce. IZ