Ślad węglowy coraz mniejszy
6 Dec 2016 14:55
Stosowanie w produkcji cyfrowych technologii druku HP może zmniejszyć o 20 proc. ślad węglowy będący rezultatem procesu drukowania i sprzedaży książek. Takie wyniki oceny cyklu życia zleconej przez firmę HP zaprezentowano podczas dni otwartych w zakładzie Webcom Inc., który jako pierwszy w Kanadzie drukuje książki przy wykorzystaniu kolorowej inkjetowej maszyny zwojowej HP T300. Okładki drukarnia z Toronto produkuje na maszynie HP Indigo 7000.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Quantis i uwzględniało drukowanie w technologii offsetowej, cyfrowej oraz hybrydę obu tych metod. Firma Quantis zmierzyła potencjalny ślad węglowy wynikający z produkcji 240-stronicowej książki w miękkiej okładce, wydrukowanej monochromatycznie w formacie 140x216 mm. Wzięła również pod uwagę dwie możliwości popytu na książkę – przy „bestsellerze” (sprzedaż na poziomie 500 000 egz. w ciągu 2 lat) i „książce klasycznej” (sprzedaż 5000 egz. w ciągu 5 lat). Badanie pozwoliło określić czynniki, które sprawiają, że drukowanie w technologii cyfrowej zmniejsza oddziaływanie procesów wydawniczych na środowisko. Jak wynika z przeprowadzonej oceny, można to osiągnąć dwojako: przez zmniejszenie liczby drukowanych egz. „bestsellerów” o 22 proc. (co nie ma wpływu na ogólną sprzedaż wydrukowanych książek) oraz zmniejszenie o 20 proc. potencjalnego śladu węglowego powstającego podczas drukowania „książki klasycznej”.
Właściwe wymiarowanie dostaw
Cyfrowe maszyny, które zostały poddane ocenie cyklu życia – modele HP T200, T300 oraz HP R85 – mogą pomóc w ograniczeniu znacznej i powszechnej nadprodukcji w wydawnictwach, gdzie – zgodnie z danymi opublikowanymi w brytyjskim tygodniku „The Economist” (z 27 lutego 2010), na który powołuje się firma HP – ok. 30 proc. drukowanych książek nigdy nie jest sprzedawanych (ani czytanych). Ograniczenie nadprodukcji powinno być brane pod uwagę jako jeden z najważniejszych sposobów zmniejszenia oddziaływania wydawnictw na środowisko, ponieważ ślad węglowy działań wydawniczych w dużym stopniu powstaje w wyniku wykorzystywania zasobów do produkcji i transportu papieru. Jak wskazuje Christopher Morgan, wiceprezes Graphics Solutions Business HP, zdolność druku cyfrowego do wydajnej i taniej produkcji książek w niższych nakładach redukuje ogromne ilości niewykorzystanych egzemplarzy. Obecnie wielu wiodących na świecie wydawców wybiera drukarnie, które dysponują inkjetowymi maszynami zwojowymi HP w celu lepszego dopasowania podaży do popytu, obniżając przy tym całkowity ślad węglowy przemysłu poprzez eliminację tysięcy ton papieru, które mogłyby zostać inaczej spożytkowane niż do produkcji nieczytanych książek – tłumaczy Ch. Morgan.
Książek mniej, sprzedaż bez zmian Z przeprowadzonej oceny cyklu życia wynika, że przy produkcji „bestsellerów” połączenie analogowego druku offsetowego i cyfrowej technologii atramentowej może się przyczynić do znacznej redukcji liczby zwracanych egzemplarzy, co pozwoli wydawcom na zmniejszenie nakładów o 22 proc., bez wpływu na poziom sprzedaży wydrukowanych książek.
Biorąc pod uwagę „książki klasyczne” niebędące bestsellerami, cyfrowe maszyny atramentowe HP mają potencjał, aby zmniejszać ślad węglowy produkcji dziełowej nawet o 20 proc. w porównaniu z produkcją wyłącznie offsetową. Największą redukcję emisji zauważa się w przypadku drukowania na modelu HP T300 w połączeniu z rozwiązaniem HP R85.
Wraz z ograniczeniem nadprodukcji i – co za tym idzie – zwrotów, które są związane z wymaganiami co do minimalnych nakładów dla produkcji offsetowej i dłuższym czasem realizacji zleceń, cyfrowy druk książek na żądanie oferuje wydawcom duże korzyści biznesowe: pozwala zmniejszyć ilość odpadów, a także redukuje koszty magazynowania, składowania i dystrybucji.
Jak twierdzi firma HP, jej cyfrowe systemy drukujące pomagają wydawcom redukować koszty, a jednocześnie pozwalają im wprowadzać na rynek więcej tytułów. Wielu wiodących na rynku dostawców publikacji, w tym amerykańskie firmy Webcom, Courier Corp. i King Printing, europejski producent książek CPI oraz eksporter książek z Hongkongu – CTPS, stosując w produkcji maszyny HP T300 usprawnia łańcuch zarządzania oferowanymi przez siebie tytułami.
Prezentowane w kanadyjskim zakładzie wyniki badań stanowią część działań HP Graphics Solutions Business, których celem jest oszacowanie, ilościowe określenie oraz rozszerzenie pozytywnego wpływu, jaki druk cyfrowy wywiera na zrównoważony rozwój branży poligraficznej. Wyniki oceny cyklu życia są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej producenta.
Na własne oczy
O zaletach cyfrowych maszyn firmy HP w produkcji dziełowej będą się mogli przekonać odwiedzający tegoroczne targi książki we Frankfurcie (12-16 października). Na stoisku „Digitally Printed Book Store” producent zaprezentuje, jakie korzyści niesie wydawcom i drukarzom z całego świata niskonakładowa, cyfrowa produkcja książek.
Na podstawie informacji firmy HP opracowała DA