Spada liczba pracowników branży poligraficznej na świecie
15 Nov 2023 12:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Liczba osób zatrudnionych w branży poligraficznej na całym świecie zmniejszyła się o 14,8 proc. od 2018 r., wynika z najnowszych danych firmy analitycznej Smithers. Liczba firm poligraficznych spadła w tym samym okresie z 667 630 w 2018 r. do 587 934 w 2022 r., co oznacza spadek o 11,9 proc.

Podczas gdy każdy region na świecie odnotował spadek liczby drukarń, Europa Zachodnia zdołała uniknąć najgorszego spadku, z zaledwie 2 proc. spadkiem do 80 706 firm. Zmiany strukturalne, w tym automatyzacja i szersze zmiany kadrowe, przyczyniły się jednak do spadku liczby pracowników w tym regionie o 9,2 proc.

Podczas gdy inwestycje w automatyzację pozwoliły niektórym firmom na wykonywanie pracy po niższych kosztach i przy mniejszej liczbie pracowników, inwestycje w technologię zmniejszyły rentowność niektórych mniejszych firm, jak czytamy w raporcie.

We wszystkich typach maszyn lepsza automatyzacja druku i inteligentniejsze oprogramowanie oznaczają, że poprawia się ogólna wydajność drukarni – powiedział Adam Page, dyrektor ds. badań i raportów w firmie Smithers. – Trend ten faworyzuje głównie większe drukarnie, które mogą dokonać niezbędnych inwestycji w nowy sprzęt i zintegrować innowacje, takie jak funkcjonalność web-to-print, ze swoimi operacjami. W latach 2024-2028 nastąpi dalsza konsolidacja firm poligraficznych. Tendencja do redukcji zatrudnienia również będzie się utrzymywać. Dzięki lepszej automatyzacji, usprawnionemu workflow i drukowi cyfrowemu poprawia się wydajność operacyjną, ale przy mniejszej liczbie pracowników, co rekompensuje ciągły niedobór wykwalifikowanych pracowników drukarni.

Page dodał, że malejący popyt w branży wydawniczej i druku komercyjnego był przyczyną ogólnego spadku w branży.

Powiedział również: Wśród kilku przyczyn było przejście na dystrybucję treści online, co szczególnie mocno uderzyło w niektóre sektory takie jak gazety, czasopisma i druk reklamowy. Do wyjątków należy sektor książek, który wykazał wzrost podczas pandemii COVID-19, pomimo szerokiej dostępności e-booków. Spadek w branży doprowadził do globalnego trendu zamykania wielu zakładów poligraficznych i redukcji zatrudnienia w wielu z tych, które nadal działają.

Opakowania to kolejny rozwijający się obszar dla przetwórców.

Wiele nowych maszyn entry-level i wysokonakładowych, w tym cyfrowych i hybrydowych systemów drukujących, dostosowanych do użytku w branży opakowań, ułatwia tę transformację.

Przetwórcy opakowań radzą sobie na ogół dobrze, wykorzystując zautomatyzowane procesy do utrzymania wydajności i zwiększenia swojej przewagi konkurencyjnej – powiedział Page. – Do 2028 r. niewielka liczba krajów może wykazać pewien wzrost liczby firm działających w sektorze poligraficznym i branżach pokrewnych. Przewiduje się jednak spadek liczby zarówno zakładów, jak i powiązanych pracowników w większości dużych krajów we wszystkich regionach. Chiny przełamały trend w zakresie liczby placówek, odnotowując wzrost o 4,8 proc. w latach 2018-2022, jednak towarzyszył temu spadek liczby pracowników o 19,1 proc., głównie z powodu redukcji personelu.

Indie również były wyjątkiem, prognozując wzrost liczby firm o 3,2 proc. i zatrudnionych pracowników o 1,8 proc. w wyniku znacznego wzrostu PKB stymulującego popyt.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Smithers