SureColor SC-30610 dla początkujących
6 Dec 2016 14:55
Dużym zainteresowaniem na targach Fespa Digital 2012 cieszył się nowy model drukarki wielkoformatowej SureColor SC-30610 firmy Epson. Ten czterokolorowy, rolowy model o szerokości 162,6 cm wyznacza – zdaniem producenta – nowy stosunek wydajności do ceny na bardzo konkurencyjnym rynku.
Drukarka Epson SureColor SC-30610 będzie komercyjnie dostępna na przełomie kwietnia i maja br. Maszyna jest bardzo ciekawie pozycjonowana cenowo – mówi Tomasz Kuciński, Pro Graphics Account Manager w firmie Epson Europe B.V., który na targach Fespa Digital w Barcelonie miał okazję prezentować ten model wielu potencjalnym nabywcom z Polski. – Firma Epson przygotowała dla krajów Europy Wschodniej specjalną wersję tego urządzenia, której cena wynosi 14 995 EUR. Różnica pomiędzy tą wersją a systemem dla innych regionów Europy będzie widoczna w eksploatacji. Oryginalne kartridże w cenach dopasowanych do polskich realiów zapewnią bezproblemową obsługę.
Aplikacje możliwe do zrealizowania za pomocą nowej drukarki Epson SureColor SC-30600 to typowe aplikacje zewnętrzne jak banery, wyklejki, okleiny samochodowe po dekoracje wewnętrzne typu tapety, tekstylia, roll-upy, ścianki targowe.
Maszyna jest skonstruowana tak jak wszystkie pozostałe modele Epsona – obsługa i konserwacja są zminimalizowane, więc jedna osoba bez większego doświadczenia w druku wielkoformatowym jest w stanie bez problemów tę drukarkę obsługiwać – zapewnia Tomasz Kuciński. – Wszystkie elementy potrzebne do uruchomienia maszyny i rozpoczęcia produkcji, nawet w nowo powstającej drukarni czy biurze, są dostarczane razem z nią: nawijarka i automatyczna odwijarka, dostosowane także do najtańszych podłoży w rolach o wadze do 40 kg standard (opcja 80 kg). Przy dużych rolach zmiana naprężenia materiału w miarę odwijania roli odbywa się automatycznie, dzięki czemu eliminowane jest zjawisko bandingu. Specjalne dźwignie pozwalają zakładać role do 80 kg nawet jednej osobie. Maszyna jest wyposażona w system automatycznej detekcji niedrożności dyszy, co umożliwia bezobsługową pracę urządzenia. Nie tylko wykryje on nieprawidłowe funkcjonowanie dyszy, ale także automatycznie usunie jego przyczynę – wyjaśnia Tomasz Kuciński. – Kolejna automatyczna funkcja modelu Epson SureColor SC-30610 to system kalibracji nowego podłoża, dzięki któremu już po chwili uzyskiwane są wydruki o jakości produkcyjnej.
Nowe urządzenie Epsona nie wymaga specjalnego systemu wentylacji ani chłodzenia, dodatkowo charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii w porównaniu z systemami wymagającymi instalacji wyciągów itp. Przy pełnej produkcji jesteśmy w stanie zejść do poziomu zużycia energii 0,6 kW, porównywalnego z domowym sprzętem AGD! – twierdzi Tomasz Kuciński. –W skali roku generuje to spore oszczędności, jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencyjne systemy zużywające 2 kW. Coraz więcej osób wybierając system drukujący chce znać jego całkowity koszt eksploatacji i tu nasz nowy model SureColor SC-30610 zdobywa zdecydowaną przewagę.
Mimo że jest to urządzenie 4-kolorowe, technologia głowic micro piezo pozwala na uzyskanie bardzo małej kropli i w związku z tym wysokiej jakości. Epson SureColor SC-30610 to urządzenie z tzw. półki entry-level, bardzo uniwersalne, przeznaczone dla firm chcących oferować wysoką, stabilną jakość, którą gwarantuje nasz oryginalny atrament Epson UltraChrome GS2 – mówi Tomasz Kuciński. – Został on stworzony na bazie atramentu UltraChrome GS, wykorzystywanego w popularnym modelu Epson Stylus Pro GS6000. Zasadnicza różnica występuje w kolorze żółtym, który ma wyższą światłotrwałość. Atramenty UltraChrome GS2 posiadają wszystkie certyfikaty do wewnątrz, klasyfikowane są jako nietoksyczne i niezawierające lotnych substancji organicznych.
W atramencie UltraChrome GS2 poprawiona została odporność na ścieranie mechaniczne, atrament przyswaja się w bardzo niskich temperaturach (20-40°C) i w związku z tym niepotrzebne jest podgrzewanie podłoża. Jak informuje Tomasz Kuciński, jego cena będzie się kształtować na poziomie 85 EUR/700 ml i zostanie w nią wliczona gwarancja na głowice.
Prędkość urządzenia to maksymalnie 29,4 m2/h przy rozdzielczości 720x720 dpi. Przy rozdzielczości 360 dpi w jednym pasie urządzenie to rozpędzono jednak do 57 m2/h, a uzyskana jakość spełniała wymogi aplikacji zewnętrznych. W bardzo wysokiej jakości nie należy oczekiwać prędkości większej niż 7,3-12 m2/h – informuje Tomasz Kuciński. – Jeśli chodzi o wymagania klimatyczne maszyny, to ma je ona takie jak człowiek: w miarę stała temperatura i wilgotność. Bez problemu może pracować przy biurku w małych pomieszczeniach, jako że atramenty są bezwonne i nie wymagają żadnej dodatkowej wentylacji. Jedynymi opcjami dodatkowymi drukarki są suszarka, którą można zamontować nad maszyną, jeśli zamierza się drukować na mniej chłonnych materiałach, przy bardzo dużych prędkościach i z bardzo wysokim nasyceniem kolorów, jak również specjalny system podawania roli o wadze do 80 kg. AN