Agfa Graphics poinformowała, że targi Ipex będą miejscem kilku znaczących światowych premier jej rozwiązań.
System Agfa :Apogee 7
Jedną z premier jest najnowsza wersja systemu produkcyjnego :Apogee 7. Znajdzie się w niej oparte na zestawie reguł oprogramowanie do impozycji – :Apogee Impose. Zamiast wcześniej zdefiniowanych makiet, które wymagały ręcznej modyfikacji przy niemal każdej nowej pracy, wykorzystuje ono dane o elementach produktu (okładka, strony środkowe, wkładki) i dostępnych maszynach (przygotowalnia, maszyny drukujące i introligatorskie) do wyliczenia i zasugerowania użytkownikowi optymalnego schematu impozycji.
:Apogee Impose w zasadniczy sposób różni się od pozostałych dostępnych na rynku programów do impozycji. Zamiast dopasowywać zlecenie do istniejącego szablonu, nasze nowe narzędzie interpretuje pliki i wykonuje impozycję w oparciu o indywidualne zlecenie. Dzięki temu program ten może przynieść firmom znaczące oszczędności w czasie i kosztach związanych z zatrudnieniem w dziale prepress – mówi Bart De Pelsemaeker, szef działu oprogramowania w firmie Agfa Graphics.
Z myślą o optymalnym działaniu program :Apogee Impose umożliwia operatorowi ustawianie „standardowych” schematów. Dla przykładu, impozycja może być optymalizowana pod kątem sposobu złamywania.
Wchodzący w skład systemu :Apogee Portal WebApproval pozwala zleceniodawcom na bieżące śledzenie ich prac, przesyłanie, akceptację lub odrzucanie poszczególnych stron za pomocą przeglądarki internetowej. W wersji :Apogee 7 funkcjonalność WebApproval została rozszerzona o możliwość podglądu i zakładania nowych zleceń bezpośrednio przez zleceniodawców.
W systemie :Apogee 7 znajdzie się także najnowsza wersja modułu Adobe PDF Print Engine, umożliwiająca użytkownikom skorzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie renderingu plików PDF i gwarantująca kompatybilność z najświeższą wersją pakietu Adobe Creative Suite.
23 maja na stoisku targowym Agfa Graphics odbędzie się specjalna konferencja dla użytkowników systemu :Apogee, na której zostaną szczegółowo omówione wszystkie nowe funkcje i moduły wprowadzone w :Apogee 7. Do udziału w niej zaproszeni są także jego polscy użytkownicy (w naszym kraju zarejestrowanych jest już ponad 100 działających systemów).
Systemy CtP – wydajniejsze i przyjazne środowisku
Wśród światowych premier znajdzie się też nowa półformatowa naświetlarka CtP oparta na technologii fioletowej i pozwalająca na produkcję płyt bezodczynnikowych.
W skład kompletnego systemu CtP, jaki zostanie zaprezentowany na stoisku firmy Agfa Graphics, wchodzą: naświetlarka :Avalon V4 (oferująca prędkość naświetlania wynoszącą 36 płyt/h przy rozdzielczości 1200 dpi i liniaturze 175 lpi), bezodczynnikowe płyty fioletowe :Azura V oraz urządzenie czyszcząco-gumujące :VCF 85. Warto podkreślić, że rolę tego rodzaju urządzenia, po uprzedniej modyfikacji, mogą pełnić także konwencjonalne wywoływarki do płyt fotopolimerowych.
:Avalon V4 jest dostępny w wersjach półautomatycznej oraz w pełni automatycznej, pozwalającej na swobodną pracę przy świetle dziennym.
Nowy, niewymagający obróbki chemicznej system jest zdaniem producenta doskonałym rozwiązaniem dla drukarń akcydensowych, które rocznie zużywają do 10 tys. m2 płyt i pracują na mniejszych maszynach (w formacie B2) wykonując zlecenia wymagające liniatury rastra z zakresu 150-200 lpi. Rozwiązanie to oferuje wysoką wydajność i niezawodność działania charakterystyczne dla wysokiej jakości termicznych systemów półformatowych, ale przy znacznie niższych kosztach użytkowania.
Z uwagi na fakt, że płyty :Azura V nie wymagają żadnej obróbki chemicznej, w systemie :Avalon V4 wyeliminowano wszystkie etapy cechujące tradycyjny proces wywoływania, co z kolei wyklucza związane z tym problemy i błędy mogące pojawić się w produkcji. Płyty :Azura V są czyszczone za pomocą specjalnego roztworu gumującego i nie wymagają dodatkowego płukania wodą, co znacząco wpływa na ich proekologiczność.
Nasz nowy niewymagający chemii system CtP bazuje na stworzonej przez Agfa Graphics technologii fotopolimerowej, która znakomicie sprawdziła się w produkcji gazetowej. Niezwykły sukces, jaki odniosła ona w tym segmencie branży poligraficznej, chcieliśmy tym razem przenieść do sektora druku akcydensowego – powiedział Marc Op de Beeck, wiceprezes Agfa Graphics ds. sprzedaży i marketingu.
System :Avalon V4 będzie dostępny w sprzedaży w trzecim kwartale br.
Kolejnym premierowym rozwiązaniem z dziedziny cyfrowego prepressu będzie bardziej wydajna i przyjazna dla środowiska naturalnego wersja naświetlarki :Avalon N8. Nowy system, zaprojektowany z myślą o drukarniach akcydensowych wyposażonych w maszyny pełnoformatowe, pozwala na produkcję form drukowych z płyt :Azura TS z prędkością większą o 50 proc. niż jego poprzednik, zapewniając jednocześnie lepszy kontrast obrazu. Oparte na technologii ThermoFuse płyty termoczułe :Azura TS przechodzą po naświetleniu jedynie prosty proces wyczyszczenia i zagumowania w specjalnym urządzeniu :Azura C95 lub C125, co pozwala drukarniom stosującym te płyty znacząco obniżyć ilość zużywanej wody i odpadów powstałych podczas procesu poligraficznego.
Przy zastosowaniu rastra :Sublima, który łączy w sobie zalety technologii stochastycznej i amplitudowej, użytkownik uzyskuje możliwość znaczącej poprawy jakości drukowanego obrazu.
Nowa wersja naświetlarki :Avalon N8 została wyposażona w udoskonalony system filtrowania powietrza, zredukowano też zużycie energii niezbędnej do funkcjonowania systemu chłodzącego.
Nowa wersja systemu :Avalon N8 jest już dostępna w ofercie Agfa Graphics, a pierwsze egzemplarze tych naświetlarek już pracują u polskich klientów.
Premiera w wielkim formacie
Najważniejszą europejską premierą Agfa Graphics w zakresie wielkoformatowego druku atramentowego UV przygotowywaną z myślą o targach Ipex 2010 jest system :Jeti 1224 UV HDC. Jego światowa premiera miała miejsce 8 kwietnia br. w czasie międzynarodowej wystawy Sign Expo w Orlando na Florydzie. Ploter :Jeti 1224 UV HDC to pierwszy system wielkoformatowego druku inkjetowego wprowadzony na rynek przez Agfa Graphics po przejęciu przez nią marki :Jeti.
Jak zapewnia Agfa Graphics, system :Jeti 1224 UV HDC (High Definition Colour) oferuje najszerszą paletę barw i najwyższą wydajność w swojej klasie produktów, umożliwiając uzyskanie detali o wysokiej ostrości i wyrazistości barw zarówno w warstwie tekstowej, jak i w reprodukowanych zdjęciach. Zaprojektowana z myślą o ciągłej pracy maszyna została wyposażona w napędzane silnikiem liniowym łoże próżniowe pozwalające na dokładne odwzorowanie punktów rastrowych zarówno w trybie płaskim, jak i opcjonalnym „z roli na rolę”. Umożliwia zadrukowywanie każdego płaskiego podłoża o grubości do 5 cm, zaś w trybie „z roli na rolę” może obsłużyć zwoje z materiałem ważące nawet 110 kg. :Jeti 1224 UV HDC jest pierwszym urządzeniem z rodziny :Jeti, w którym zastosowano technologię głowic drukujących o zmiennej wielkości kropli Ricoh Gen 4. Z myślą o ich pełnej kompatybilności z materiałami eksploatacyjnymi, Agfa Graphics stworzyła technologię atramentów :Anuvia HD, które pozwalają na pracę głowic Ricoh z prędkością 30 KHz w trybie binarnym i 13 KHz przy zastosowaniu zmiennej kropli. Pracując standardowo w trybie 4-kolorowym z dodatkową bielą, system :Jeti 1224 UV HDC pracuje z identyczną prędkością w obu trybach oferując maks. rozdzielczość 1200 dpi.
Wydajność urządzenia wynosi 110 m2/h w trybie ekspresowym, 54 m2/h w produkcyjnym i 36,2 m2/h w wysokojakościowym. Dzięki zastosowaniu atramentów :Anuvia HD oferujących maksymalną koncentrację pigmentów i głowic nanoszących krople o wielkości zaledwie 8 pikolitrów, ploter :Jeti 1224 UV HDC zużywa mniej niż 7,6 ml atramentu na 1 m2 powierzchni zadruku; w rezultacie 1 litr atramentu :Anuvia HD wystarcza do zadrukowania ponad 140 m2 podłoża.
Ploter ten jest zdaniem producenta doskonałym rozwiązaniem przy wykonywa-niu różnego rodzaju druków wymagających wysokiej rozdzielczości – grafiki wystawienniczej, zabudowy typu POS, systemów oznaczeń zawieszanych na budynkach, materiałów do podświetleń, druków soczewkowych, banerów, wyrobów ceramicznych, zadrukowywaniu drewna oraz przy wielu innych zastosowaniach wymagających trybu płaskiego.
Dostawy systemu :Jeti 1224 UV HDC rozpoczną się 1 czerwca br.
Atramentowy druk cyfrowy opakowań
Wśród rozwiązań z zakresu atramentowego druku cyfrowego znajdzie się nowa wersja maszyny :Dotrix Modular LM. Umożliwia ona zadrukowywanie opakowań z zastosowaniem atramentów :Agorix LM UV.
W stworzonych przez Agfa Graphics atramentach :Agorix LM UV zastosowano zaawansowane fotoinicjatory, czego efektem jest zminimalizowanie ryzyka przedostania się zapachu do wewnątrz opakowania i niski poziom migracji środków zagrażających zdrowiu do znajdującej się w nim żywności. Receptura wykorzystywana przy ich produkcji bazuje na opatentowanej przez firmę technologii Complete Cross Linking. Jak podkreśla Agfa Graphics, cały proces wytwórczy atramentów :Agorix odbywa się w sposób zgodny ze standardami przemysłowymi. W rezultacie użytkownicy maszyny :Dotrix Modular LM oraz stosowanych w niej atramentów :Agorix LM mogą mieć pewność, że działają w zgodzie z obowiązującymi w UE i USA przepisami dotyczącymi pakowania żywności.
Nowe atramenty o wysokim poziomie przylegania do różnego rodzaju podłoży stosowanych w druku inkjetowym oferują bardzo dobrą odporność na światło i szerokie możliwości obróbki po druku.
Atramenty :Agorix LM UV będą dostępne w zestawach CMYK i CMYK-OV. Stacje drukujące pozwalające na zastosowanie barw pomarańczowej i fioletowej rozszerzają paletę kolorystyczną maszyny :Dotrix Modular LM obejmującą do 90 proc. kolorów z biblioteki Pantone dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania :Apogee ColorTune Spot i :Apogee ColorTune CMM. Nowe atramenty zostały zaprojektowane z myślą o nisko- i średnionakładowym druku cyfrowym wykonywanym na różnego rodzaju materiałach opakowaniowych, m.in. wielowarstwowym aluminium, foliach typu PET, PE, PP, OPP. Utrwalane promieniowaniem UV atramenty nie zawierają rozpuszczalników, są uważane za technologię przyjazną środowisku i zapewniają niższe koszty operacyjne z uwagi na wyeliminowanie wydatków związanych z odzyskiwaniem rozpuszczalników. Cechują je długa żywotność i znakomite parametry w zakresie nanoszenia ich w maszynie drukującej, co skutkuje wysoką wydajnością i wszechstronnością przy przetwarzaniu materiałów opakowaniowych – mówi Guy Fransen, menedżer ds. marketingu produktowego w dziale jednoprzebiegowych przemysłowych systemów inkjetowych Agfa Graphics.
Podczas targów na stoisku Agfa Graphics będą się odbywały pokazy zastosowania nowych atramentów w maszynie :Dotrix Modular LM, która również będzie miała światową premierę na tej wystawie.
Wśród funkcji, jakie oferuje maszyna, znajdują się m.in.: wspomniana wcześniej opcja druku 6-kolorowego, jednoprzebiegowy inkjetowy druk UV na wstędze o szerokości 63 cm z prędkością 32 m/min oraz możliwość zastosowania w trybie in-line dodatkowych modułów cięcia wstęgi na arkusze i układania w stos, znajdujących zastosowanie przy zadrukowywaniu kartonów i podłoży z tworzyw sztucznych.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics