W dniu 19 września firma Ligum Pol pod hasłem „10 lat w blasku” świętowała w swojej siedzibie w Głogowie jubileusz 10-lecia oraz otwarcie nowej hali produkcyjnej.
W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli goście, m.in. przedstawiciele koncernu Ligum-Westland z Czech i Niemiec, władz miejskich Głogowa, firm współpracujących ze spółką Ligum, drukarń, prasy branżowej oraz oczywiście pracownicy firmy.
W skład grupy Ligum wchodzą zakłady w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Ukrainie; w budowie jest zakład w Rosji. Firma działa w całej Europie, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej. Należy do niemieckiej grupy Westland, światowego lidera w produkcji wałków offsetowych.
Działalność Ligum obejmuje gumowanie i sprzedaż wałków oraz tulei fleksograficznych (sleeves) dla różnych gałęzi przemysłu. Firma dostarcza wałki do maszyn drukujących Heidelberg, manroland i Komori.
Spółką Ligum Pol od początku kieruje prezes Michał Walkowiak, w działalność firmy zaangażowana jest także jego rodzina. W ciągu minionych 10 lat firma nieustannie się rozwijała, a jej powierzchnia zwiększyła się trzykrotnie; obecnie wynosi ponad 4000 m2 wliczając w to nową halę, której uroczyste poświęcenie miało miejsce właśnie podczas jubileuszowego wieczoru.
Na uroczystość przybyli: Georg zur Nedden – prezes koncernu Westland-Ligum (Westland Gummiwerke GmbH & Co, Niemcy) wraz z matką, Dagmar zur Nedden, pełniącą funkcję prezesa firmy Westland Gummiwerke w latach 1978-1994; Jaroslav Pluharˇ – prezes grupy Ligum (Ligum Jablonec, Czechy) oraz Stefan Jambrˇich – prezes Ligum Poprad (Słowacja). Prezes Michał Walkowiak przyjmował liczne gratulacje oraz upominki, m.in. od firmy Heidelberg Polska i Korporacji Poligrafów Poznańskich. Od swojej załogi otrzymał rower na pamiątkę takiego właśnie pojazdu, którym przyjeżdżał w pierwszych dniach negocjacji dotyczących kupna terenu po byłym Polmozbycie, na którym następnie powstał Ligum Pol. Sam natomiast odznaczył zasłużonych pracowników firmy, przede wszystkim tych, którzy obchodzili jubileusz 10-lecia pracy wraz z firmą. Byli to: Zygmunt Trzeciak, Piotr Walkowiak, Tomasz Łazarecki, Lesław Rószczka, Paweł Nowakowski, Jarosław Kobyłka, Hieronim Maćkowiak, Ryszard Pobihuszka, Jacek Trzeciak oraz Stanisław Olszewski.
Jubileusz był okazją do przypomnienia historii zarówno koncernu Westland-Ligum, jak i jego polskiego oddziału Ligum Pol. Firma Westland została założona w 1920 roku, a od końca lat 90. Westland Worldwide jest przedsiębiorstwem międzynarodowym produkującym wałki poligraficzne do maszyn, zarówno jako pierwsze ich wyposażenie (na zasadzie umów OEM), jak i dla ich użytkowników, czyli drukarń.
Powstała w 1998 roku firma Ligum Pol zajmuje się produkcją oraz gumowaniem zarówno wałków, jak i tulei typu sleeves wykorzystując te same technologie i know-how oraz stosując takie same normy jak wszystkie zakłady należące do grupy. Obecnie zatrudnia ok. 40 osób. Od listopada ub.r. w firmie działa System Informatyczny Maszyn Offsetowych (SIMO), który pozwolił na skrócenie czasu realizacji zleceń i poprawę obsługi klientów. Jako jedyny zakład w grupie, Ligum Pol stosuje w produkcji swoich wałków „czipy” bazujące na technologii RFID, umożliwiające bezbłędną identyfikację wałka oraz odczyt historii wszystkich związanych z nim procesów technologicznych. Elektroniczny system stałego przepływu informacji pozwala każdemu uprawnionemu pracownikowi sprawdzić, na jakim etapie produkcji znajduje się dany walec. Gwarancja powtarzalności wykonania wałka jest zapewniona dzięki indywidualnemu, automatycznemu generowaniu programów dla szlifierki i automatycznemu procesowi szlifowania. Zautomatyzowany jest także proces magazynowania.
Walce przyjmowane do regeneracji po oczyszczeniu i nawinięciu odpowiedniej meszanki elastomeru są poddawane procesowi wulkanizacji, którym steruje komputer. Następnie walec jest przycinany, a precyzyjne szlifowanie czoła odbywa się na maszynach CNC Poręba ze sterowaniem Siemensa z dokładnością do 0,02 mm. Powierzchnia walca jest mierzona laserowo, a końcowa kontrola obejmuje wszystkie podstawowe parametry. Dostarczane wałki są rejestrowane w systemie SIMPiK (System Informatyczny Monitorowania Produkcji i Kontroli).
W całym koncernie Westland-Ligum pracuje 550 osób, obroty wynoszą 50 mln euro, a rocznie produkuje się 350 tys. wałków.
W ramach jubileuszowego spotkania goście mieli okazję zwiedzić firmę i zapoznać się szczegółowo z zainstalowanymi w halach maszynami i wprowadzonymi ostatnio w firmie nowymi technologiami. Następnie – zgodnie z mottem uroczystości: „10 lat w blasku” – mogli podziwiać blask laserów w trakcie specjalnych pokazów, światła UV, przy którym odbywał się show grupy tanecznej, płonący tort urodzinowy rozdzielany wśród uczestników przez prezesa Walkowiaka i wreszcie – pokaz iluzji mistrza magii Macieja Pola. IZ