Systemy informatyczne dla drukarń
6 Dec 2016 14:48
W dniu 14 marca w Sopocie odbyła się I konferencja poświęcona informatyzacji drukarń „Systemy informatyczne dla drukarni”, której organizatorami były firmy ACCHSH (Warszawa/Kraków) oraz Media Center (Sopot). Temat przewodni stanowiły rozwiązania typu MIS, workflow i Business Intelligence.
Konferencję otworzył Bogusław Lichoński – właściciel firmy Media Center, który po powitaniu i części oficjalnej przedstawił opis funkcjonalny systemu MIS (schemat poniżej).
Drugi referat był poświęcony systemowi CRM (Graph'email) specjalnie przygotowanemu dla drukarni. System stanowiący jeden z modułów systemu MIS Integrale spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, szczególnie ze względu na pełną integrację z pozostałymi modułami. Obejmuje on swoim zasięgiem wszystkich pracowników drukarni i stanowi platformę wymiany informacji zarówno w punkcie styku drukarni z klientem (front office), jak i znakomicie poprawia komunikację wewnętrzną.
Kolejny referat omawiający moduł kalkulacyjny Graphiplus był nie tylko okazją do zaprezentowania jedynego na polskim rynku systemu kalkulacji zoptymalizowanej, ale także wstępem do zakładania zleceń produkcyjnych w nowej wersji systemu PuzzleFlow bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Każda kalkulacja wykonana w Graphiplus posiada własną impozycję, która w sposób automatyczny, dzięki zastosowaniu formatu JDF, zostaje zapisana w katalogu roboczym na przykład systemu prepress (workflow), systemu kontrolującego pracę maszyny drukującej czy wykończeniowej. W momencie uruchomienia zlecenia w produkcji systemy zewnętrzne widzą utworzone w Graphiplus zlecenie (wraz ze szczegółami technologicznymi), a po wykonaniu swoich zadań zwracają informacje o wykonaniu do systemu MIS.
Paweł Jackowski (ACCHSH) pokazywał, jak system PuzzleFlow automatycznie przetwarza zlecenia założone w Graphiplus. Przy okazji zaprezentowano nowy produkt PuzzleFlow4 posiadający nowy interfejs webowy, czyli dostępny przez przeglądarkę internetową. Referat był także okazją do opisania filozofii JDF, która bardzo często jest przedstawiana jako cudowny środek na całkowitą automatyzację drukarni. Paweł Jackowski jako specjalista techniczny przedstawił obiektywnie wszelkie argumenty za i przeciw wykorzystaniu tej nowej ciekawej technologii, która nie jest na obecnym poziomie rozwoju wolna od wad.
Popołudniowa część konferencji była poświęcona planowaniu i zarządzaniu produkcją, gospodarką materiałową oraz analizami powykonawczymi. Prowadził ją Bartłomiej Maliński (Media Center), który przedstawił najnowsze funkcje modułu produkcyjnego GraphiFab pozwalające na optymalne planowanie produkcji, automatyczne wykrywanie zagrożeń niedotrzymania terminów i wszelkich niespójności produkcyjnych.
Tematyka ostatniego referatu to analizy i raporty; spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. Przedstawiono system klasy Business Intelligence o nazwie Spinaker. Podczas prezentacji pokazano konkretne przykłady rozliczeń zleceń, maszyn i pracowników.
Konferencja została przedłużona o 30 minut, gdyż na życzenie słuchaczy zaprezentowano Terminal produkcyjny służący pracownikom z hali produkcyjnej do rejestracji poszczególnych zadań.
Ilość pytań oraz wysoka frekwencja – na konferencji było obecnych łącznie 50 osób – wskazują na celowość organizowania tego typu spotkań w przyszłości. Organizatorzy planują kolejne konferencje, jednak w drugiej połowie roku, już po targach drupa 2008, podczas których ACCHSH i Media Center będą wspólnie prezentować swoje zintegrowane rozwiązania dla drukarń.
Opracowano na podstawie informacji organizatorów