Systemy kontroli druku pomagają drukarniom produkować w sposób bardziej zrównoważony
13 Dec 2023 14:45

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Branża drukarska nie zawsze cieszy się najlepszą reputacją w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nadmierne zużycie zasobów, nadprodukcja oraz niewłaściwe wykorzystanie materiałów, takich jak papier, farby czy energia, stanowią tylko część wyzwań. W obliczu rosnącego kryzysu klimatycznego istnieje potrzeba radykalnego zmniejszenia emisji i zużycia zasobów przez przemysł. Jak więc branża drukarska może przyczynić się do redukcji swojego wpływu na środowisko? Istnieje wiele podejść, ale kluczową kwestią jest to, w jaki sposób i jak szybko zaangażowane podmioty mogą dokonać przejścia na możliwie najbardziej przyjazną dla środowiska produkcję.

Energooszczędna produkcja i transport

Jednym ze sposobów na bardziej zrównoważoną produkcję jest ciągły wzrost efektywności energetycznej. Produkcja maszyn drukarskich opartych na energooszczędnych technologiach stanowi krok naprzód i pomaga drukarniom oszczędzać

zasoby. Optymalizacja procesów produkcyjnych, wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu i z recyklingu oraz poprawa logistyki istotnie przyczyniają się do oszczędzania energii i zasobów. Na przykład zoptymalizowany transport surowców i gotowych produktów do druku, a także dobrze przemyślane trasy transportowe zmniejszają emisję CO2.

Projektowanie z myślą o zrównoważonym rozwoju

Chociaż przemysł drukarski w coraz większym stopniu wykorzystuje papier z recyklingu – około 100 proc. w druku gazet – udział papieru z recyklingu można jeszcze zwiększyć w wielu obszarach. Zachęcanie klientów do wyboru bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań może znacząco zmniejszyć ślad ekologiczny. Odpowiednie przygotowanie do druku pomaga w oszczędzaniu zasobów poprzez zrównoważone projekty. Unikanie marnotrawstwa jest kluczowym celem, np. poprzez zoptymalizowany projekt opakowania, użycie mniejszych formatów lub układ wydruku, który optymalnie wykorzystuje surowiec. Są to małe, niezauważalne, ale niezwykle skuteczne środki, które umożliwiają bardziej zrównoważony rozwój od samego początku procesu drukowania. Efektywne zarządzanie oraz stosowanie przyjaznych dla środowiska farb drukarskich i chemikaliów w produkcji ma również istotne znaczenie.

Unikanie odpadów

Automatyzowane systemy kontroli już na etapie tworzenia grafiki mogą zapobiec nieprawidłowościom przed dotarciem materiałów do drukarni. Podatną na błędy ręczną korektę i sprawdzanie poszczególnych wersji można szybko i skutecznie zastąpić rozwiązaniem programowym takim jak EyeC Proofiler Graphic. Wady takie, jak błędy typograficzne, różnice kolorystyczne, nieprawidłowe kody (kody kreskowe, QR lub DM), brakujący tekst lub obrazy, są niezawodnie wykrywane przez systemy inspekcji EyeC. Systemy inspekcji EyeC ProofRunner na maszynach drukujących czy wykańczających pozwalają wykryć błędy w procesie drukowania i finishingu, umożliwiając szybką interwencję i minimalizację strat. Zapobiega to odrzucaniu całych nakładów z powodu wad. Połączenie w sieć maszyny drukującej i postpress w tzw. workflow, jakim jest system EyeC Quality Link, umożliwia również etykietowanie i specjalne sortowanie wszelkich wad wykrytych podczas drukowania. Wadliwe etykiety są wymieniane, nie ma potrzeby utylizacji całej rolki z pojedynczymi defektami. Ograniczenie odpadów jest znaczne, zwłaszcza w przypadku dużych nakładów druku.

Zrównoważony rozwój poprzez inspekcję

Zastosowanie systemów kontroli EyeC pozytywnie wpływa na zrównoważony rozwój produkcji, redukcję odpadów, poprawę efektywności energetycznej oraz ogólną jakość produktu. Pomaga zapewnić niezmiennie wysoką jakość druku i spójność produktu w całym procesie produkcji. W połączeniu z innymi środkami, takimi jak wykorzystanie zrównoważonych materiałów czy optymalizacja procesów produkcyjnych, wspierają one przejście branży poligraficznej na bardziej zrównoważoną ścieżkę.

O firmie EyeC

Firma EyeC, założona w Hamburgu w 2002 roku, jest pionierem w zapewnianiu jakości produktu na każdym etapie drukowania. Portfolio obejmuje oprogramowanie do kontroli poprawności grafiki dla działów prepress oraz systemy inspekcji print-to-file, umożliwiając stuprocentową kontrolę jakości produktów poligraficznych. Dzięki rozwiązaniom EyeC drukarnie mogą działać bardziej efektywnie i świadomie, minimalizując swój wpływ na środowisko.

Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC