Systemy monitorowania wstęgi Erhardt+Leimer
31 Mar 2022 12:52

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Międzynarodowa Grupa Erhardt+Leimer z siedzibą w Niemczech oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych do prowadzenia wstęgi i kontroli jej naprężenia, jak również do jej monitorowania i inspekcji. W Polsce E+L od 2016 r. reprezentuje firma GRAW z Ozorkowa, która obsługuje klientów między innymi z branż etykietowej, druku i opakowań. GRAW koncentruje się na sektorze druku fleksograficznego, ale współpracuje również z drukarniami wklęsłodrukowymi i offsetowymi. Oprócz maszyn drukujących, komponentów i części zamiennych GRAW sprzedaje materiały eksploatacyjne najwyższej jakości i zapewnia pomoc techniczną oraz usługi serwisowe. 

Niedrogie i funkcjonalne rozwiązanie do monitorowania wstęgi 

ELSCAN OMS3 został opracowany jako rozwiązanie typu entry-level do zadań monitorowania wydruków w sektorze wąskowstęgowym. Zamiast szerokiego zakresu funkcji, które zwykle nie przydają się użytkownikowi, OMS3 wyposażono w naprawdę istotne możliwości za bardzo konkurencyjną cenę. Dwie 5-megapikselowe kamery zapewniają pole widzenia o wymiarach 100x75 mm. Komputer został zintegrowany z modułem kamery, dlatego po instalacji systemu i umieszczeniu całości na belce poprzecznej wystarczy podłączyć kable od myszy i monitora, a także synchronizacji i zasilania. Opcjonalnie obrazy mogą być wyświetlane na monitorze dotykowym. Zamontowana na wsporniku poprzecznym kamera może być ustawiana ręcznie lub z pomocą silnika. Maksymalna szerokość robocza ELSCAN OMS3 wynosi 580 mm, a maksymalna prędkość przesuwu wstęgi to 400 m/min. System oferuje także możliwość zdalnej diagnostyki.

ELSCAN OMS4 w odświeżonym wydaniu

ELSCAN został wprowadzony na rynek w 2002 roku i do dzisiaj na całym świecie sprzedano ponad 5 tys. egzemplarzy, najpierw jako ELSCAN mikro, a następnie ELSCAN OMS2. Obecnie ten system wizyjny jest sprzedawany pod nazwą OMS4.6. W ostatnim czasie został odświeżony i teraz jest dostępny jako szósta generacja. W zakres nowych funkcji wchodzą: obsługa ekranem dotykowym multitouch, nowy interfejs użytkownika z mniejszą liczbą przycisków i konfigurowalnym paskiem roboczym, a także nowa kamera UHD o polu widzenia od 24x18 mm do 9x7 mm i wielkości pikseli jedynie 3,5 µm, którą można wykorzystać do realizacji zleceń z zakresu elektroniki drukowanej i druku cyfrowego – wszędzie tam, gdzie wymagany jest maksymalny poziom precyzji. Również w tym przypadku istnieje możliwość zdalnej diagnostyki. OMS4.6 jest obecnie dostępny z opcjonalnym oświetleniem LED UV. Szóstą generację systemu wyposażono także w całkowicie zmodyfikowaną klawiaturę o nowym wzornictwie. 

Technologia dualView do natychmiastowego zoomu

Wszystkie systemy monitoringu sieciowego ELSCAN wykorzystują opatentowaną przez E+L technologię dualView, czyli dwie kamery o stałej ogniskowej umieszczone we wspólnej obudowie. Pierwsza kamera za pomocą obiektywu szerokokątnego pokazuje duży obszar powtórek, podczas gdy druga rejestruje najmniejsze szczegóły z użyciem teleobiektywu. Sekcja obrazu teleobiektywu jest umieszczona w środku kamery szerokokątnej; w trakcie powiększania cyfrowego system przełącza się niezauważalnie między dwiema kamerami, dzięki czemu obraz wydruku może być wyświetlany w różnych rozdzielczościach. Ta specjalistyczna technologia umożliwia wyświetlanie w wysokiej rozdzielczości obrazów z różnych obszarów raportu bez żadnych opóźnień. 

Nowe funkcje dla systemu kontroli SMARTSCAN – 200% inspekcji obrazu

SMARTSCAN to wszechstronny system kamer do kontroli jakości, który oprócz funkcji wideo z zoomem oferuje także 200 proc. inspekcję obrazu wydruku w celu wykrywania nawet najmniejszych defektów, łączeń wstęgi, a także brakujących etykiet i nieusuniętych ażurów. Kontrola 200 proc. oznacza, że obraz wstęgi jest rejestrowany z pomocą dwóch różnych metod oświetlania, a następnie poddawany ocenie. Podwójne przechwytywanie obrazu pozwala na wykrycie wad materiału lub druku, które nie są widoczne przy konwencjonalnym oświetleniu światłem od góry (typowym dla kontroli 100 proc.). Konfiguracja zadania jest niemal w pełni automatyczna. Obsługa, która odbywa się za pomocą monitora panoramicznego wyposażonego w funkcje dotykowe, jest równie prosta. W normalnym trybie rozpoczęcie pracy wymaga od operatora wciśnięcia tylko jednego przycisku. 

Od niedawna SMARTSCAN oferuje kilka nowych funkcji: „PDF comparison” pozwalające porównać obraz referencyjny z kamery (złoty szablon) z szablonem wydruku PDF w celu wykrycia wad formy drukowej, nieprawidłowo dobranych form drukowych lub sprawdzenia poprawności języków obcych i zestawów znaków; „moduł kodów” do odczytywania kodów kreskowych i kodów 2D; „łącze MIS” służące do podłączenia SMARTSCAN do systemu gromadzenia danych produkcyjnych klienta; a także „moduł UV”, który łączy światło białe z oświetleniem ultrafioletowym, dzięki czemu pozwala dostrzec farby i lakiery fluorescencyjne. Umożliwia tym samym kontrolę aplikacji zabezpieczających i elementów projektu, które inaczej byłyby niewidoczne dla ludzkiego oka.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer

Tłumaczenie: TK