Systemy sterowania reprodukcjš barw: Podstawy barwometrii (częć II)
6 Dec 2016 14:43
Systemy sterowania barwš opierajš się na osišgnięciach wielu dziedzin nauki, sporód których jednš z najważniejszych jest barwometria. Dziedzina ta łšczšc w sobie zdobycze matematyki, fizyki, psychologii i fizjologii ma na celu liczbowy opis wrażeń barwnych wywoływanych u przeciętnego człowieka. Bez zrozumienia podstawowych zagadnień zwišzanych z barwometriš nie można zrozumieć procesów zachodzšcych we współczesnych systemach sterowania barwš.
Wrażenia barwne odbierane przez człowieka wywoływane sš przez wšski zakres promieniowania elektromagnetycznego (o długociach od 380 do 770 nm) nazywany wiatłem. Bez docierajšcego do dna oka ludzkiego bodca wietlnego nie można mówić o jakiejkolwiek barwie. Aby powstało wrażenie wzrokowe, promieniowanie wietlne musi zadziałać na materię (np. na substancje wiatłoczułe znajdujšce się w receptorach siatkówki oka). Włanie dzięki fizycznej interakcji energii wietlnej z materiš oraz subiektywnemu odczuciu odbieramy barwy.
Występujšce w przyrodzie substancje dzielimy na wiecšce samoistnie i niewiecšce. Substancje wiecšce samoistnie emitujš promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym, natomiast substancje niewiecšce pochłaniajš (częciowo lub całkowicie) promieniowanie w tym zakresie. Aby ocenić barwę przedmiotu niewiecšcego (lub w ogóle go zauważyć), niezbędne jest jego owietlenie promieniowaniem pochodzšcym z pewnego ródła wiatła oraz umieszczenie go w polu widzenia człowieka. Na pierwszy rzut oka poprzednie zdanie wydaje się truizmem, lecz z punktu widzenia barwometrii jest podstawš właciwoci wietlnych otaczajšcego nas wiata. Barwa nie jest cechš samoistnš materii, z której zbudowany jest obserwowany obiekt, lecz zależy także od promieniowania emitowanego przez ródło wiatła, właciwoci geometrycznych rozchodzenia się promieniowania odbitego od obiektu, sposobu obserwacji i od samego obserwatora. Przedmioty, o których można powiedzieć, że sš zielone, po owietleniu wiatłem białym odbijajš tylko tę częć promieniowania, która odpowiada zieleni, tzn. fale elektromagnetyczne ze rodkowego zakresu widma widzialnego, natomiast pozostałš częć pochłaniajš. Podobnie przedmioty, które sš czarne, pochłaniajš w równej mierze promieniowanie z zakresu całego widma widzialnego i po owietleniu jakimkolwiek wiatłem odbijajš je w bardzo niewielkiej iloci zwišzanej z mocš promieniowania.
Wrażenie barwy i jej opis sš zwišzane zarówno z fizycznymi, jak i fizjologicznymi aspektami. Mierzyć dajš się tylko fizyczne aspekty barwy (zwišzane z pojęciem barwy psychofizycznej). Wpływ mierzalnych parametrów promieniowania widzialnego i materii na wrażenia wywoływane u ludzi (barwa postrzegana) może być opisany jedynie w sposób przybliżony. W cišgu kilkuset lat powstało wiele teorii opisujšcych proces widzenia barw przez człowieka i modeli służšcych do jego opisu. Najbardziej rozpowszechnionymi modelami obiektywnego opisu barw sš przestrzenie kolorymetryczne proponowane na wielu zjazdach (poczšwszy od 1931 roku) Międzynarodowej Komisji Owietleniowej CIE (Commision Internationale de lŐEclairage). Wszystkie propozycje CIE oparte sš na pojęciu obserwatora kolorymetrycznego normalnego. Pojęcie to wykorzystywane jest również w fotometrii przy zamianie wielkoci energetycznych na wietlne. W celu wyjanienia, czym jest obserwator kolorymetryczny normalny, wprowadzimy kilka dodatkowych pojęć.
Większoć bodców docierajšcych do dna oka ludzkiego ma charakter promieniowania złożonego. Już w 1665 roku Isaac Newton udowodnił, że wiatło uznawane za białe można rozszczepić (za pomocš pryzmatu lub siatki dyfrakcyjnej) na wiatła barwne, co dowodzi złożonoci promieniowania białego (achromatycznego). Złożonoć promieniowania wietlnego ocenia się na podstawie jego składu widmowego. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że skład widmowy bšd względny rozkład widmowy promieniowania jest cechš tego promieniowania, która informuje, ăileÓ promieniowania prostego (monochromatycznego) o długoci fali l występuje w badanym promieniowaniu złożonym (polichromatycznym). Wspomnianš iloć wyraża się w jednostkach względnych lub bezwzględnych zwišzanych z mocš promieniowania. Rozkłady widmowe promieniowań monochromatycznych (nazywanych inaczej barwami widmowymi) sš funkcjami schodkowymi, które przyjmujš stałš niezerowš wartoć w wšskim przedziale (o szerokoci kilku nm), a dla pozostałych długoci fal przyjmujš wartoć zero. O podobnych rozkładach mówi się również, że majš charakter pršżkowy.
Ponieważ w każdym promieniowaniu daje się ocenić udział promieniowania monochromatycznego (za pomocš pomiarów spektrofotometrycznych), więc natychmiastowo nasuwajšcym się pytaniem jest: Jak oko ludzkie reaguje na wiatła monochromatyczne o różnych barwach (czyli różnych długociach fal)? Odpowiedzi na to pytanie udziela względna widmowa skutecznoć wietlna promieniowania równoenergetycznego V. Jest to funkcja, która w dużej częci okrela obserwatora kolorymetrycznego normalnego. W oparciu o jej wartoci można porównać działanie różnych wiateł monochromatycznych o takiej samej mocy promieniowania na zmysł wzroku ludzkiego. Można zatem okrelić tę funkcję mianem czułoci widmowej oka ludzkiego. Funkcja ta jednak opisuje reakcję receptorów oka na promieniowanie monochromatyczne w cile okrelonych warunkach obserwacji. Warunki te, oprócz wartoci numerycznych zwišzanych z krzywš V, definiujš obserwatora kolorymetrycznego normalnego.
Zostały one okrelone w taki sposób, aby zapewnić możliwie najbardziej obiektywnš ocenę barwy. Przede wszystkim sprecyzowane zostało pole obserwacji. Ze względu na występujšce w szerokim polu widzenia zjawiska uniemożliwiajšce obiektywnš ocenę barwy (indukcja przestrzenna zwišzana z takim zjawiskiem jak kontrast symultaniczny oraz indukcja czasowa) wybrano wšskie pole widzenia. Okrela się je za pomocš tzw. rozwartoci kštowej, i przy okazji obserwatora kolorymetrycznego normalnego ustala się tę wielkoć na poziomie 2Ą (przy odległoci 30 cm oka od obserwowanej powierzchni odpowiada ona kołu o rednicy 1 cm). W praktyce za wšskie pole widzenia uznaje się pole o rozwartoci do 4Ą. Innym parametrem precyzujšcym warunki obserwacji jest stworzenie takich warunków owietlenia obserwowanego pola, aby zapewnić działanie receptorów oka odpowiedzialnych za widzenie barwne (inaczej nazywane widzeniem dziennym lub fotopowym). Receptory te, zwane czopkami, działajš od pewnego poziomu mocy promieniowania docierajšcego do dna oka.
Przy okreleniu obserwatora kolorymetrycznego normalnego wzięto również pod uwagę pewien aspekt psychologiczny. Założono mianowicie, że oceniana jest jedynie tzw. barwa swobodna, czyli barwa niezwišzana z charakterem przedmiotu.
Obserwator kolorymetryczny normalny stanowi podstawę współczesnej barwometrii. W następnych częciach artykułu zostanš opisane tzw. przestrzenie trójchromatyczne, w których w obiektywny sposób da się opisać każdš barwę psychofizycznš, czyli każdš barwę występujšcš w przyrodzie.
Autor jest adiunktem w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz konsultantem w firmie Grafikus Sp. z o.o.