Szacowny jubileusz 
18 Oct 2019 08:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Białostockie Zakłady Graficzne (BZGraf) – jedna z najpopularniejszych drukarń dziełowych – obchodzą w tym roku jubileusz 75-lecia istnienia. Uroczystość z tej okazji miała miejsce 12 września w malowniczej miejscowości Lipowy Most nieopodal Supraśla. Uczestniczyło w niej ponad 70 osób, w tym przedstawiciele 23 wydawnictw i innych firm współpracujących z drukarnią. 

W roli gospodarzy, a właściwie gospodyń wystąpiły członkinie zarządu BZGraf: dyrektor ds. produkcji Halina Samotik i główna księgowa Anna Syczewska, wspierane przez wieloletnią prezes białostockiej drukarni Antoninę Kuchlewską, obecnie pełniącą funkcję doradcy zarządu.

Gości oficjalnie powitał Waldemar Lipka, przewodniczący rady nadzorczej BZGraf i prezes grupy Kompap, w skład której – prócz Białostockich Zakładów Graficznych – wchodzą także Olsztyńskie Zakłady Graficzne (OZGraf) oraz drukarnia Imprimus. Kompap kupił Białostockie Zakłady Graficzne ponad 8 lat temu, w kwietniu 2011 roku i – jak podkreślał prezes Lipka – w ciągu tego czasu został wymieniony cały park maszynowy drukarni, m.in. zakupiono 3 nowe maszyny drukujące. Najnowszym nabytkiem jest linia Uniplex (niciarka + urządzenie zbierające), która ma się pojawić w zakładzie w ciągu najbliższych miesięcy. Zrobiliśmy dużo i zrobimy jeszcze więcej – zapowiadał prezes. Potwierdzeniem tych zapowiedzi mogą być bardzo dobre wyniki BZGraf za 8 miesięcy tego roku, a także całej grupy Kompap, której plany w br. obejmują 100 mln zł przychodu i dwucyfrowy wskaźnik EBITDA.

Białostockie Zakłady Graficzne to jedna z najbardziej znanych i zasłużonych drukarń dziełowych w polskiej branży poligraficznej, posiadacz licznych nagród i wyróżnień, m.in. Diamentowego Gryfa, za „Najpiękniejsze Książki Roku” i dla Najlepszej Drukarni Dziełowej Roku. W roku 2008 drukarnia została laureatem Międzynarodowego Konkursu „EuroCertyfikat” w kategorii „Certyfikat Wiarygodności Firmy”.

Do grona klientów BZGraf należą najwięksi krajowi wydawcy, a zdolność sprostania najwyższym wymaganiom otworzyła dla drukarni także rynek europejski. 

Drukarnia powstała w roku 1944, a 1 stycznia 1951 r. zarządzeniem Ministra Przemysłu Lekkiego utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Białostockie Zakłady Graficzne, obowiązującą do dziś. Głównym profilem BZGraf była wówczas produkcja prasowa. W latach 1956-66 następowały systematyczny wzrost produkcji oraz rozbudowa parku maszynowego. W 1967 r. zapadła decyzja o budowie nowej siedziby drukarni, którą uroczyście otwarto 4 lata później. Lata 70. XX w. to okres prosperity dla zakładów. W 1973 r. wartość sprzedaży produkcji i usług osiągnęła 41,2 mln zł, a w 1978 – 134,2 mln zł. W połowie lat 70. w drukarni było zatrudnionych ponad 600 osób.

Natomiast z początkiem lat 90. ubiegłego wieku, w wyniku zmian politycznych i gospodarczych oraz przejścia do gospodarki rynkowej, BZGraf znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Dopiero w 1992 roku został zahamowany spadek produkcji i nastąpiły zmiany technologiczne; zlikwidowano dział gazetowy, zakład przeszedł wyłącznie na druk offsetowy. W wyniku sukcesywnych inwestycji w rozwój parku maszynowego specjalizacją drukarni stał się druk książek, zwłaszcza w oprawie twardej.

1 stycznia 2000 roku w wyniku komercjalizacji powstała Spółka Akcyjna BZGraf z 3-osobowym zarządem, na czele którego decyzją ówczesnego ministra skarbu stanęła Antonina Kuchlewska – dotychczasowa dyrektor ds. ekonomicznych (od 1992 r.). Do roku 2007 drukarnia dynamicznie się rozwijała, jednocześnie intensywnie inwestując. W kolejnych latach, wraz ze zmianami na stanowiskach osób kierujących zakładem, jego kondycja zdecydowanie się pogorszyła. 

W kwietniu 2011 r. minister Skarbu Państwa podjął decyzję o sprzedaży Białostockich Zakładów Graficznych SA. Nabywcą została firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Kompap SA. Od sierpnia 2011 do 9 lutego 2012 obowiązki prezesa BZGraf pełnił właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej, Waldemar Lipka. 10 lutego 2012 na to stanowisko została ponownie powołana Antonina Kuchlewska, która obecnie – pomimo przejścia w ub.r. na emeryturę – w dalszym ciągu wspiera nowy zarząd (w skład którego wchodzą Halina Samotik i Anna Syczewska) swą wiedzą i doświadczeniem w roli doradcy.

Nowy właściciel rozpoczął intensywne inwestowanie w maszyny i działania na rzecz poprawy kondycji drukarni. Starania te w pełni się powiodły. 

Przy okazji jubileuszu nie sposób nie wspomnieć o pracownikach białostockiej drukarni, związanych z firmą „na dobre i na złe” – jak mówił prezes Lipka. O ich przywiązaniu do zakładu świadczy rzadko dziś spotykany staż pracy: w przypadku 4 osób wynosi on ponad 40 lat (!), a 22 osoby mogą się poszczycić ponad 30-letnim okresem zatrudnienia w BZGraf; w tej sytuacji pracownicy ze stażem 10-12-letnim traktowani są jako „nowi” – żartował Waldemar Lipka. Wszyscy długoletni pracownicy zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami.

Jeśli chodzi o dalsze plany, to prezes zapowiedział połączenie firm Kompap i Imprimus do końca br. oraz zacieśnienie współpracy wszystkich drukarń wchodzących w skład grupy. 

W ramach części oficjalnej goście mieli też okazję wysłuchać prezentacji firm Igepa i hubergroup, będących sponsorami uroczystości; trzecim sponsorem była firma Papyrus.

Finałem obchodów była uroczysta kolacja przy muzyce „na żywo”; szampańska zabawa trwała tradycyjnie do białego rana. IZ

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>