Sześćdziesiąt lat dla polskiej poligrafii
30 Jan 2020 11:21

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Obchody jubileuszu 60-lecia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego miały miejsce 12 grudnia ub.r. w sali konferencyjnej Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN przy ul. Ksawerów w Warszawie. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele organizacji branżowych, w tym: Polskiej Izby Druku, Polskiej Izby Książki, Polskiej Izby Opakowań, Polskiej Izby Fleksografów, Sekcji Poligrafów SIMP, Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ – COBRO, Muzeum Drukarstwa; wyższych uczelni poligraficznych; firm dostarczających sprzęt i materiały dla poligrafii; drukarń, prasy branżowej i instytucji współpracujących z Ośrodkiem. 

Obecna była także kilkuosobowa reprezentacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będącego patronem i współorganizatorem obchodów jubileuszowych. Sponsorami były firmy Heidelberg Polska oraz Grafix Centrum Poligrafii. 

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Pawła Lewandowskiego, podsekretarza stanu w MKiDN, który w imieniu ministra Piotra Glińskiego złożył gratulacje z okazji 60-lecia COBRPP na ręce dyrektora Ośrodka dr. inż. Jacka Hamerlińskiego. W swoim wystąpieniu przypomniał, że polska poligrafia daje pracę blisko 50 tys. osób i generuje ponad 1 proc. PKB, a 1/4 obrotów polskich drukarń stanowi produkcja eksportowa. Podkreślił rolę i znaczenie COBRPP, który aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców i twórców poprzez prace badawcze i ekspertyzy, ale także poprzez działania na rzecz szkolnictwa zawodowego i wydawanie własnych publikacji; przyczynia się także do promocji polskiej myśli w świecie. Minister Lewandowski wręczył też odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pracownikom Ośrodka legitymującym się największym stażem i dorobkiem zawodowym. Odznaczeni zostali: dr inż. Jerzy Hoppe, wieloletni dyrektor COBRPP oraz Barbara Stankiewicz, Bernard Jóźwiak i Przemysław Śleboda; dyplom za zasługi dla polskiej poligrafii otrzymała Wiesława Daszkowska.

O historii i teraźniejszości Ośrodka mówił jego dyrektor dr inż. Jacek Hamerliński, który na wstępie stwierdził: Kiedy w grudniu 1959 roku powołano Centralne Laboratorium Poligraficzne, nie było mnie jeszcze na świecie. A gdy w roku 2008 rozpoczynałem pracę w COBRPP, nie przypuszczałem, że będę miał okazję organizować jubileusz 60-lecia działalności Ośrodka jako jego dyrektor. Nigdy jednak nie wątpiłem, że polski przemysł poligraficzny potrzebuje zaplecza naukowego i że nawet niewielka liczebnie kadra badawcza może realizować istotne rynkowo projekty, pomagając przedsiębiorcom w codziennej działalności. Miarą tej istotności niech będzie fakt, że w latach 2013-2016 wdrożenia opracowanych w COBRPP rozwiązań przyniosły przedsiębiorcom przychody w wysokości ponad 33 mln złotych.

Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego jest instytutem badawczym, który oprócz prac naukowych i wdrożeniowych prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą na rzecz przemysłu poligraficznego oraz szkolnictwa zawodowego.

Jego początki wiążą się z zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 18.12.1959 r., na mocy którego utworzono Centralne Laboratorium Poligraficzne, połączone następnie w roku 1971 z Centralnym Laboratorium Farb Graficznych w Gdańsku oraz Centralnym Laboratorium Akcydensów i Opakowań w Łodzi. Kolejne zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z 28.03.1973 r. przekształciło CLP w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego. W 1985 r. minister zarządził dodanie w nazwie OBRPP słowa „Centralny”, co miało podkreślić wiodącą rolę placówki i jej znaczenie dla krajowej poligrafii.

Od wejścia w życie tego zarządzenia nadzór nad Ośrodkiem sprawował Minister Kultury i Sztuki (obecnie jest to Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

W ciągu 60-letniej działalności Ośrodka pracowało w nim ponad 700 osób. Przez cały okres istnienia obecny COBRPP czynnie uczestniczył w przemianach technologicznych następujących w poligrafii, pracując przy wprowadzaniu do krajowej praktyki drukarskiej i wydawniczej osiągnięć naukowych oraz dokonując ekspertyz dotyczących stosowania najnowszych technologii. Zajmował się także organizacją drukarń i kontrolą jakości produkcji.

Współcześnie realizowane prace dotyczą m.in. opracowania receptur bezpiecznych klejów do książek dla dzieci, klejów biodegradowalnych do opakowań żywności oraz modyfikacji farb i lakierów graficznych w celu nadania im nowych właściwości funkcjonalnych.

Od początku swego istnienia Ośrodek był także wydawcą publikacji naukowych i informacji technicznych dla branży. Wydaje też jedyne w kraju naukowe czasopismo poligraficzne „Acta Poligraphica”.

Duże znaczenie dla Ośrodka ma działalność związana z wspieraniem szkolnictwa zawodowego. Pracownicy COBRPP uczestniczyli w tworzeniu i modyfikacji podstaw programowych dla zawodów poligraficznych, a także opiniowali projekty standardów egzaminacyjnych. Z inicjatywy Ośrodka wprowadzono w 5 szkołach poligraficznych nowoczesne symulatory maszyn drukujących.

Od 2004 r. COBRPP wspiera przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy europejskich, opiniując nowe technologie lub opracowując technologie umożliwiające wprowadzenie innowacji w firmach; z usługi tej skorzystało ponad 50 przedsiębiorców.

W latach 2014-2016 przeprowadzono restrukturyzację Ośrodka. W jej ramach utworzono nowoczesne laboratorium badawcze powłok funkcjonalnych. Zainstalowana w nim maszyna drukująca jest 9. na świecie i pierwszym w Europie Wschodniej urządzeniem tej klasy, pozwalającym na precyzyjne zadrukowywanie podłoży w różnych technikach.

W COBRPP powstała też (we współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych) prototypowa maszyna wąskowstęgowa do drukowania w technice wklęsłodruku, używana do testowania farb przewodzących. 

Organami COBRPP są dyrektor i Rada Naukowa, składająca się z 13 osób (w tym 6 powołanych przez MKiDN oraz 1 powołanej przez ministra właściwego ds. nauki).

Podczas jubileuszowej uroczystości w ramach okolicznościowej konferencji omawiano następujące tematy: „Innowacyjne technologie dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego” (dr inż. Jacek Hamerliński); „BHP i ochrona środowiska w przemyśle poligraficznym” (Karol Niciński, COBRPP; współautorką wystąpienia była Barbara Stankiewicz); „Wpływ dyrektywy 2019/905/UE na niektóre opakowania jednorazowego użycia z tworzyw sztucznych” (prof. Hanna Żakowska, Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – COBRO); „Kształcenie kadr dla przemysłu poligraficznego” (Bernard Jóźwiak, Fundacja Rozwoju Kadr Poligraficznych); „Projektowanie graficzne wydawnictw i estetyka druku” (Andrzej Tomaszewski, COBRPP – „Acta Poligraphica”).

Po referatach konferencyjnych wystąpili przedstawiciele sponsora, firmy Heidelberg Polska: prezes zarządu Krzysztof Pindral i PR manager Tomasz Pawlicki, którzy przybliżyli zebranym działania firmy Heidelberg na rzecz edukacji i nauki w przemyśle poligraficznym.

Nie zabrakło gratulacji, życzeń i okolicznościowych upominków. Uroczystość zakończył bankiet, którego zwieńczenie stanowił jubileuszowy tort. 

Iwona Zdrojewska