Sztuka unikania błędów
15 Nov 2023 11:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 26-27 października br. firma GRAW po raz pierwszy zorganizowała konferencję branżową pod nazwą „Seminarium Fleksograficzne GRAW – Sztuka unikania błędów”. Wydarzenie miało charakter szkoleniowo-warsztatowy i skupiało się na najczęściej popełnianych błędach w druku fleksograficznym oraz rozwiązaniach pozwalających ich unikać.

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób, w tym pracowników drukarń z różnych gałęzi fleksografii: druku etykiet, druku na tekturze falistej, druku na papierze, druku na folii itp. Poza osobami, które na co dzień mają bezpośredni kontakt z drukiem (technologami, drukarzami, kierownikami produkcji) firma GRAW zaprosiła też przedstawicieli mediów.

Celem wydarzenia była wymiana wiedzy i doświadczeń ekspertów branżowych w kameralnej atmosferze i niewielkich grupach.

Pierwszego dnia seminarium odbyło się pięć wykładów prowadzonych przez pracowników GRAW. Po każdym z wykładów miał miejsce panel dyskusyjny, podczas którego była możliwość dokładniejszego przeanalizowania tematów poruszonych w ramach wykładu. Najciekawsze i „najgorętsze” zagadnienia zostały rozwinięte na

forum w czasie warsztatów drugiego dnia wydarzenia. Omawiano następujące tematy:

– Audyt produkcji – raport lekarski z branży fleksograficznej.

– Transfer farby – oczekiwania vs rzeczywistość.

– Gdzie uciekają nasze pieniądze? Odpady i straty w drukarni.

– Czyszczenie laserowe wałków rastrowych – prezentacja wyników badań realizowanych w ramach projektu OptiLaserClean.

– Fleksografia przyszłości – trendy i kierunki rozwoju.

Uczestnicy seminarium mogli spotkać się z przedstawicielami różnych branż, przedyskutować swoje problemy i wymienić doświadczeniami w małych, kameralnych grupach i partnerskiej atmosferze, co – jak potwierdzili w przeprowadzonej po wydarzeniu ankiecie – uznali za bardzo pomocne i przydatne. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy pośpiech i rutyna dnia codziennego przesłaniają nam pewne kwestie – takie spotkania bez wątpienia otwierają oczy i poszerzają horyzonty.

Wydarzenie było realizowane w ramach projektu naukowego  OptiLaserClean (POIR. 01.01.01-00-1290/19-00) pod patronatem NCBR, którego celem jest optymalizacja parametrów czyszczenia laserowego wałków rastrowych tak, by uzyskać jak najwyższą efektywność procesu czyszczenia, wysoką szybkość, a przede wszystkim, by proces czyszczenia laserowego nie wzbudzał wątpliwości dotyczących jego bezpieczeństwa dla powierzchni rastrowych. GRAW realizuje projekt wspólnie z firmą Natural Fibers Advanced Technology.

Poligrafika była jednym z partnerów medialnych seminarium.

Opracowano na podstawie materiałów organizatora