Szwajcarska Bograma liderem w rotacyjnych maszynach sztancujących
17 Nov 2022 14:28

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zaczęło się 8.11.2017, gdy od jednego z polskich producentów kart i gier planszowych szwajcarski producent płaskich i rotacyjnych maszyn sztancujących, firma Bograma AG z siedzibą w Turbenthal otrzymała zapytanie ofertowe...

...na rotacyjną maszynę sztancującą do produkcji talii kart posiadającą następujące właściwości:
– automatyczne oddzielanie ażurów,
– przeliczanie ilości potokowo wyprowadzanych kart w taliach,
– kompletowanie i transport talii do urządzeń peryferyjnych (foliarka, banderolownica itp.),
– możliwość sztancowania opakowań do talii kart oraz naklejek do gier planszowych.

Karty musiały być wysztancowane bezmostkowo, zaokrąglenia rogów pod różnymi kątami dokonywane miały być inline, w jednym cyklu produkcyjnym.

Do momentu wpłynięcia zapytania Bograma sprzedała w różnych częściach świata 147 półformatowych, rotacyjnych maszyn sztancujących BSR 550 Servo do produkcji mailingowej, wkładek reklamowych, etykiet bookletowych, teczek, kart okolicznościowych, małych opakowań itp. 

W trakcie wielokrotnych konsultacji nasz klient wyraził chęć zakupu całkowicie zautomatyzowanej rotacyjnej maszyny sztancującej mogącej w jednym cyklu inline wysztancować talię, przeliczyć ją, przetransportować do sekcji zbierania talii, by następnie ją zafoliować inline. Na początku zgodził się na półformatową rotacyjną maszynę sztancującą Bogramy typu BSR 550 Servo.

W dniach 15-16.03.2018 roku w siedzibie austriackiego dealera Bogramy, firmy Samhaber w St. Marien odbyło się decydujące spotkanie nakreślające kierunki działania przy budowie brakujących w linii elementów do kompletowania i zbierania talii kart online. Klient z Polski w trakcie spotkania z właścicielem Bogramy, panem Iwanem Bochslerem omówił całą tematykę budowy stacji przejmowania i kompletowania talii typu ACC 550 Servo. Pierwszy prototyp takiej stacji testowano już w końcu 2018 roku.

Rok 2019 był dla rotacyjnego sztancowania, transportu, przeliczania i kompletowania talii kart inline przełomowym rokiem w produkcji tego typu na świecie. Szwajcarska firma Bograma AG poprzez swoją determinację osiągnęła cel, który z założenia był trudno wyobrażalny – wyprodukowała i sprzedała pierwsze dwie w pełni automatyczne linie sztancujących maszyn rotacyjnych do produkcji talii kart.

Obydwie linie zostały zakupione jako pierwsze na świecie przez dwóch polskich producentów kart i gier planszowych.

Sekcja ACC do kompletowania talii kart była na bieżąco modyfikowana przez Bogramę. Obecnie osiągana, permanentna prędkość rotacyjnej maszyny sztancującej BSR 550 Servo z sekcją do zbierania talii online typu ACC 550 Servo i foliarką wynosi u jednego z tych klientów ok. 2000 talii/godzinę (produkcja z półformatu). Na jednym, półformatowym arkuszu może być naniesiona tylko jedna talia.

Obydwie sprzedane do Polski linie do produkcji kart online posiadają jeszcze dwie funkcjonalności:

Poprzez odłączenie linii do zbierania talii kart ACC 550 i podłączenie linii potokowego zbierania wysztancowanych produktów (np. naklejek na pudełka, opakowań do talii kart) typu SAB 550 można odbierać produkcję ręcznie lub układać w stosy za pomocą układarki stosów STA 550 z maksymalną prędkością maszyny ok. 8000 arkuszy/h.

Po sprzedaży pierwszych na świecie dwóch linii rotacyjnych maszyn sztancujących BSR 550 Servo z sekcjami do kompletowania talii kart ACC 550 Servo firma Bograma sprzedała już do dnia dzisiejszego 14 takich linii we Francji, w Kanadzie, Austrii, Polsce i we Włoszech.

Następnym polskim klientem została firma Media Gold z siedzibą w Krakowie. Instalacja linii półformatowej maszyny sztancującej BSR 550 Servo ze stacją do kompletowania talii ACC 550 została dokonana w październiku 2021 roku.

Personel Media Gold w błyskawicznym tempie opanował obsługę maszyny, która obecnie bez przerw pracuje z pełną prędkością.

W trakcie rozmów i realizacji zamówienia na maszynę BSR 550 rozpoczęto rozmowy na temat wykonania maszyny w pełnym formacie. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wysiłkom obu firm, tj. Media Gold i Bograma, udało się opracować w pełni automatyczną i pełnoformatową rotacyjną maszynę sztancującą BSR 750 w pierwszej linii do produkcji talii kart z sekcją ACC 750 DHS w pełnym formacie, 70x100, w drugiej linii do strumieniowego wyprowadzania wysztancowanych arkuszy oraz odkładania ich w stosy.

Na bazie wielu testów i prac powstała pierwsza rotacyjna maszyna sztancująca BSR 750 z sekcją do automatycznego kompletowania talii kart ACC 750 DHS. Jej maksymalna prędkość to 3500 talii/h produkowanych na jednym poziomie lub naprzemiennie dwóch poziomach z arkuszy w pełnym formacie.

Na każdym arkuszu możemy umieścić 1, 2 lub 3 talie kart i wyprowadzać je na dwóch poziomach. Łączna maksymalna liczba talii nie ulegnie przy tym zmianie i wyniesie zawsze 3500 talii/h. Do dwóch wylotów maszyny mogą być podłączone dwie foliarki, dwie banderolownice itp.

Maszyna obecnie może sztancować tylko na wylot zarówno talie kart, jak i naklejki na pudełka. Dolny cylinder jest na razie stalowy. Po jego przebudowie na magnetyczny możliwe będzie wykorzystanie pełnych możliwości pełnoformatowej maszyny sztancującej (np. nacinanie, rowkowanie, pismo Braille’a) z maksymalną prędkością ok. 8000 arkuszy/h w pełnym formacie. Pierwsze próby z cylindrem magnetycznym dolnym nastąpią niebawem.

W wyniku ścisłej współpracy firm Media Gold oraz Bograma, pierwsza na świecie pełnoformatowa, rotacyjna maszyna sztancująca firmy Bograma do produkcji talii kart typu BSR 750 z sekcją do automatycznego zbierania talii kart ACC 750 DHS została dostarczona w sierpniu 2022 roku do firmy Media Gold w Krakowie. 

W tabeli przedstawiamy skrócone porównawcze zestawienia podstawowych danych technicznych półformatowej BSR 550 Servo oraz pełnoformatowej BSR 750. 

Zapraszamy do kontaktu.

Artykuł sponsorowany