Szybki jak antylopa
6 Dec 2016 14:59
Tegoroczne targi RemaDays, po raz pierwszy odbywające się w nowej lokalizacji Warsaw Ptak Expo w Nadarzynie, jak zawsze zgromadziły mnóstwo specjalistów z branży reklamowej i poligraficznej. Dla firmy Scorpio, która po kilku latach przerwy ponownie pojawiła się wśród wystawców RemaDays, była to okazja, by po raz pierwszy na krajowej imprezie targowej zaprezentować szereg nowości ze swej oferty.
Sztandarowym eksponatem, pokazywanym na 80-metrowym stoisku, był ploter UV Nyala2 firmy swissQprint. Jest to największa i najszybsza drukarka z całej rodziny szwajcarskiego producenta, który od 2008 roku zainstalował już ponad 600 ploterów spod znaku antylop, wyznaczając jeden z najszybszych przyrostów sprzedaży w tym segmencie drukarek wielkoformatowych UV. Potwierdzeniem wyjątkowości prezentowanego na targach plotera jest fakt, że – zgodnie z danymi firmy infoSource za rok 2015 – ploter Nyala2 został uznany za najlepiej sprzedający się ploter UV w Europie Zachodniej w kategorii powyżej 130 tys. EUR.
Nyala2 jest wyposażona w stół roboczy o wymiarach 3,2x2 m, 9 kanałów farbowych i 18 najnowszej generacji głowic drukujących KM 1024i, pozwalających na osiągnięcie wydajności przekraczającej 200 m2/h. Posiada wiele unikatowych rozwiązań takich jak:
n Funkcja tandem, oferująca zadruk płaskich formatek w trybie ciągłym. Możliwość taką dają zastosowanie dwóch pomp próżniowych i płynnie regulowane strefy podsysu, pozwalające na pracę na obu częściach stołu niezależnie od siebie. Podczas gdy maszyna drukuje daną grafikę na jednej części stołu, na drugiej jego części operator może układać elementy do następnego drukowania, co pozwala przyspieszyć jego pracę nawet o 71 proc. (na przykładzie formatek 700x1000 mm). Użytkownicy czuli na aspekty BHP na pewno docenią nowy, elektronicznie sterowany system pomp próżniowych. Wcześniejsze pompy pracowały na pełnej przepustowości, a przez to zużywały więcej energii i były głośniejsze. Obecnie zastosowane rozwiązanie pozwala na ograniczenie przepustowości po osiągnięciu zadanej mocy podsysu, co pozwoliło na redukcję hałasu poniżej 70 dB oraz zmniejszenie zużycia energii nawet do 75 proc. Jednocześnie operator z poziomu pulpitu sterującego ma kontrolę nad podsysem w pełnym jego zakresie, od 10 do 180 mBar.
n Opcja board, wykorzystująca specjalną listwę z podsysem, przenoszącą bardzo precyzyjnie materiały o długości 4 metrów i więcej oraz wadze powyżej 100 kg, co umożliwia zadruk długich elementów nie tylko z tektury czy tworzyw, ale także wykonanych np. ze szkła i metali.
n Oprogramowanie Kea droptix do uszlachetniania prac o specjalny efekt 3D, nadający wydrukom nową jakość bez potrzeby stosowania drogich folii soczewkowych. Najlepszą wizytówką możliwości plotera i wspomnianego oprogramowania był prezentowany na stoisku wydruk 3D wielkości 2x3 m. Przezroczyste szkło akrylowe o grubości nawet do 15 mm zadrukowywane jest od spodu wybraną grafiką, a następnie wierzchnia warstwa pokrywana precyzyjnie lakierem o kropli ukształtowanej na soczewkę, tworząc w ten sposób wrażenie głębi obrazu.
Na zakończenie warto dodać, ze plotery Nyala2 pracują już także w Polsce, realizując coraz większą liczbę wymagających prac zarówno dla zachodnich klientów, jak i polskich odbiorców.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Scorpio