Tamy klejšce do płyt fleksograficznych
6 Dec 2016 14:44
Istotnym elementem przy montażu płyt fleksograficznych na cylindrze jest tama klejšca. Każda czynnoć technologiczna może spowodować powstawanie pęcherzyków powietrza, co przy montowaniu płyt wymaga szczególnej troskliwoci. Pęcherzyki powietrza mogš się tworzyć zarówno przy nakładaniu tamy klejšcej, jak i przy nakładaniu płyty, kiedy to między tamš i cylindrem (lub tulejš) oraz między płytš i tamš zamykane sš mikroskopijne iloci powietrza. Te pęcherzyki zmieniajš podczas drukowania swoje położenie i łšczš się z innymi, tworzšc widoczne pęcherze. Gdy taki pęcherz znajduje się pod drukujšcym elementem płyty, może to doprowadzić do powstawania punktów na obrazie druku, co oczywicie pogarsza jakoć drukowania oraz często prowadzi do reklamacji i postojów maszyny.
Oprócz usprawnień w zakresie maszyn drukujšcych także cienkie płyty drukowe, a szczególnie tamy klejšce, przyczyniły się do poprawienia jakoci i do obniżenia kosztów. Poza wieloma innowacjami często pomija się jednak możliwoci poprawy w zakresie montażu płyt drukowych, a one przecież także optymalizujš proces montażu i podwyższajš jakoć.
Typowa tama klejšca składa się z pianki i dwóch warstw kleju oraz ochronnej folii, której wpływ na jakoć montażu i na zjawisko pojawiania się pęcherzyków powietrza nie został jeszcze w pełni rozpoznany. Producenci tam klejšcych czyniš wiele, aby opanować problem pęcherzyków. Dotychczas opracowano trzy rodzaje folii ochronnej:
Ľ folia z ziarnowanš powierzchniš, z szorstkš, nierównomiernie wytłoczonš strukturš wzoru, która przenosi się na klej. Jest ona wykonywana z polipropylenu;
Ľ płaska i miękka folia składajšca się z papieru powlekanego tworzywem lub z poliestru. Za pomocš tego sztywniejszego materiału starano się zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza. Takie folie sš dzi najczęciej stosowane;
Ľ nowym rodzajem jest folia z mikrostrukturš. Struktura ta składa się z równomiernych pól, majšcych rowkowany krzyżowy wzór, mikroskopijnie wtłoczony w folię. Te rowki tworzš na powierzchni kleju współdziałajšce ze sobš kanaliki.
Zamknięcie pęcherzyków powietrza jest powodowane nie przez folię ochronnš, lecz przez powierzchnię kleju. Aby stwierdzić, w jaki sposób powierzchnia ta powoduje powstawanie pęcherzyków, badano za pomocš instrumentu do kontrolowania profilu różne rodzaje struktury powierzchni kleju, tworzone przez opisane wyżej folie ochronne. Aby natomiast stwierdzić, jaki wpływ majš pęcherzyki powietrza na montaż płyt, naklejono na szybę odpowiednie rodzaje tam klejšcych, a na nie Đ płytę o gruboci 1,7 mm. Następnie wykonano zdjęcia fotograficzne.
Ocena wykonanych badań wykazała, że tamy klejšce z foliš ochronnš o mikrostrukturze poważnie przyczyniajš się do zmniejszenia lub nawet do uniknięcia tworzenia się pęcherzyków powietrza. Znaczšco obniża to koszty (zbędny jest powtórny montaż płyt) i poprawia jakoć drukowania.
Na podstawie artykułu Briana Burquesta ăKlebebnder-Technologie fr verbesserte Produktivitt und DruckqualittÓ z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 2/2005 opracował ZZ