W Drukarni Wydawnictw Specjalnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie od marca br. pracuje najnowsza linia zbierająco-szyjąca Osako Poder. Urządzenie zainstalowała krakowska firma Mercator Poligrafia SA, która od 2001 r. sprzedaje, instaluje i serwisuje w Polsce urządzenia japońskiego producenta.
Osako jest producentem profesjonalnych linii do oprawy zeszytowej o prawie 90-letniej historii. Od 1946 r. specjalizuje się właśnie w liniach do szycia drutem, na co wskazuje ponad 3,5 tys. instalacji tego typu maszyn na całym świecie. Warto dodać, że Osako jest prekursorem wielu innowacyjnych, a dziś już standardowych rozwiązań technologicznych takich jak szybki nakładak rotacyjny (1964 r.), automatyczny trójnóż (1971 r.) czy sterowana komputerowo sztaplarka krzyżowa (1985 r.). Zarówno w Japonii, jak i całej Azji firma jest liderem w zakresie oprawy czasopism, z ponad 60 proc. udziałem w rynku krajowym. Wysokowydajne linie pracują z powodzeniem także w Europie, m.in. w Finlandii, Polsce czy Francji, gdzie zainstalowano ponad 200 urządzeń.
Szarża na polski rynek
Na ubiegłorocznych targach drupa 2008 firma Osako pokazała nowe rozwiązania i funkcjonalności poszczególnych urządzeń. Wiodącymi rozwiązaniami w tej ofercie są modele Osako Poder i Osako Tener Alpha. Praktycznie w każdym segmencie prezentowanych linii zostały wprowadzone nowe rozwiązania, wpływające na skrócenie czasu narządu linii oraz zwiększające kontrolę produkcji. Dotychczasowe rozwiązania zostały zmodyfikowane w celu zwiększenia ich funkcjonalności; obecnie możliwe jest dokonywanie korekt ustawień bez konieczności zatrzymywania linii.
Jedną z nowości oferowanych przez Osako jest trójnóż z automatycznym ustawieniem systemu tnącego, dzięki któremu zmianę formatu pod kolejną produkcję można wykonać w ciągu kilku minut. Linie Osako są dedykowane szczególnie drukarniom oczekującym wysokiej wydajności oraz płynnej i bezawaryjnej pracy. Przykładem rozwiązania dla takich zakładów poligraficznych zajmujących się profesjonalnie oprawami szytymi drutem oraz wszelkich firm introligatorskich jest system zbierająco-szyjący Osako Poder, na który zdecydowała się Drukarnia Sztabu WP.
Dyscyplina i właściwe uzbrojenie
Zestaw cechują wydajność produkcyjna 13 tys. gotowych opraw w ciągu godziny, wysoki stopień automatyzacji oraz precyzja i najwyższa jakość wykonywanej produkcji przy pełnej prędkości pracy. Zastosowano w nim również opatentowaną technologię synchronizacji zasysania, umożliwiającą regulację nakładaków bez zatrzymywania maszyny. Konstrukcja poszczególnych elementów eliminuje konieczność dokonywania wcześniejszych procesów takich jak bigowanie czy obcinanie, gdyż są one przeprowadzane w jednym cyklu produkcyjnym. Istotną cechą systemu Osako Poder jest indywidualna konfiguracja poszczególnych modułów. Rozwiązanie zostaje dopasowane do potrzeb produkcyjnych już na etapie planowania inwestycji przez drukarnie. Dobrać można nie tylko liczbę nakładaków, ale również model nakładaka oraz jego stopień automatyzacji. Nakładaki są proste w obsłudze i spisują się dobrze zarówno przy krótkich, jak i długich nakładach. Sterowanie umieszczone z przodu nakładaka umożliwia regulację nakładania również w trakcie pracy. Każdy nakładak w linii Poder posiada funkcję przechylania do tyłu, umożliwiającą ręczne nakładanie składek w razie potrzeby. Jest wyposażony w indywidualną pompę, co zwiększa niezawodność oraz pozwala na precyzyjne ustawianie powietrza w sekcji podawania. Każda z sekcji w linii jest sterowana cyfrowo oraz posiada: synchroniczny Start-Stop, czujnik nałożenia składki i opcjonalnie kamery CCD śledzące poprawność nakładanych składek. Sekcja do nakładania okładek posiada system bigujący z możliwością bigowania po obu stronach okładki. Główna sekcja szyjąca sterowana z dotykowego panelu obsługi jest zautomatyzowana i nie wymaga wiele pracy od operatora. Szereg systemów kontrolnych dba o poprawność szycia, rozmiar składki, objętość składki i inne ważne parametry oprawy. Błędne składki są odrzucane. Kupujący dobiera indywidualnie również moduł trójnoża, dopasowując go pod kątem grubości obcinanych opraw, stosowania cięcia centralnego (wycinki), dziurkowania czy też zastosowania pełnej automatyki w ustawianiu sekcji nożowej. Po sekcji cięcia wyprowadzanie broszur warto skierować do sekcji sztaplarki krzyżowej, która ułoży odliczone pakiety zeszytów odwróconych naprzemiennie. Zaopatrzenie urządzenia w sterowanie z dotykowych paneli obsługi dodatkowo ułatwi pracę operatorom oraz skróci czas przygotowania systemu do pracy. Producent zastosował w tym modelu centralne smarowanie całego urządzenia, co minimalizuje potrzebę ingerencji operatorów w obsługę techniczną oraz wydłuża żywotność układów mechanicznych.
Wygrana potyczka
Powyższe atuty urządzenia sprawiły, że – po zapoznaniu się z innymi konkurencyjnymi rozwiązaniami linii do oprawy zeszytowej – na zakup linii Poder zdecydowała się warszawska Drukarnia Wydawnictw Specjalistycznych Sztabu Generalnego WP. Osoby odpowiedzialne w tej drukarni za wybór urządzeń do nowego zakładu odwiedziły zarówno ich dostawców, jak również drukarnie, które korzystają z danych rozwiązań – mówi z oczywistych względów enigmatycznie Dariusz Ligocki, manager regionu ds. sprzedaży urządzeń introligatorskich w firmie Mercator Poligrafia. – Nie inaczej było w przypadku Osako. Komisja składająca się ze specjalistów w zakresie introligatorstwa, jak również osób oceniających parametry techniczne odwiedziła z nami drukarnię, w której pracuje linia Osako. Specjaliści z komisji bardzo pozytywnie ocenili urządzenie, pozostało jeszcze spełnić wysokie wymogi techniczne oraz finansowe. Pomimo silnej konkurencji linia Osako Poder spełniła wszystkie warunki techniczne oraz serwisowe, a ponadto w wyniku ogłoszonego przetargu była atrakcyjniejsza cenowo od innych dostępnych urządzeń o podobnych zastosowaniach – zdradza Dariusz Ligocki.
Służba cywilna
Jak oceniają systemy Osako inni ich użytkownicy? „Maszyny Osako sprawiają wrażenie, że będą działać wiecznie. Szybkość produkcji jest doskonała, a maszyna jest bardzo prosta w nastawieniach i w obsłudze. Co ważne, pozwala na wszechstronną i elastyczną produkcję w szerokim zakresie rozmiarów i surowców” – to fragment opinii Mike’a Nobisa, prezesa amerykańskiej drukarni JK Crea-tive Printers, jednego z wielu usatysfakcjonowanych użytkowników Osako. Szybkość i dokładność, wzrost wydajności produkcji, łatwość obsługi i automatyka to najczęściej wymieniane przez użytkowników cechy Osako. Co więcej, kompaktowa konstrukcja wymaga mniej miejsca niż konkurencyjne linie, dając większe możliwości wykorzystania przestrzeni. Warto dodać, że linie Osako są znane w Polsce od wielu lat; już w latach 80. rodzime drukarnie dokonywały indywidualnych zakupów tych urządzeń wprost od producenta.
Opracowanie: Anna Naruszko