Publikacje informujšce o międzynarodowych targach drupa 2004 rozpoczęlimy na łamach Poligrafiki w zeszycie czerwcowym, kontynuujšc je w kolejnych zeszytach. Na koniec pozostały nam maszyny i urzšdzenia introligatorskie, okrelane również jako urzšdzenia do dalszej obróbki po druku.
Kolejnoć naszych publikacji nie wynikała z ważnoci działów produkcji poligraficznej, lecz z technologicznego cišgu produkcyjnego. Dlatego też w naszej ostatniej publikacji zajęlimy się ostatniš fazš procesu produkcyjnego.
Jak wynika z danych statystycznych, małych i rednich zakładów poligraficznych jest wielokrotnie więcej aniżeli dużych. Ponadto nawet najmniejsze drukarnie nie mogłyby prowadzić działalnoci usługowo-produkcyjnej bez podstawowych urzšdzeń (oczywicie poza maszynami drukujšcymi) jak krajarki, złamywarki, zszywarki, oklejarki i innego sprzętu. Wród producentów tego rodzaju maszyn i urzšdzeń nastšpiła pewna specjalizacja.
Zapotrzebowanie zmieniajšcego się rynku na usługi i nowe produkty poligraficzne inspiruje konstruowanie coraz to nowszych specjalistycznych urzšdzeń dla introligatorni.
wiatowe targi drupa 2004 podobnie jak poprzednie były przeglšdem postępu techniczno-technologicznego we wszystkich segmentach maszyn i urzšdzeń dla poligrafii. Podstawowym zadaniem dla producentów maszyn i urzšdzeń w ostatnich latach (i tak włanie było na tegorocznej drupie) było i jest podnoszenie jakoci i wydajnoci produkcji poprzez niezawodnoć pracy urzšdzeń, uproszczenie obsługi i skrócenie czasu przezbrajania urzšdzenia. Nie bez znaczenia dla inwestorów jest fakt, że wiele maszyn i urzšdzeń o bardzo zbliżonych funkcjach można było znaleć w ofercie targowej różnych producentów. Na takim rynku inwestor ma możliwoć dobrania najodpowiedniejszego urzšdzenia i na najbardziej dla niego odpowiednich warunkach.
Przed czterema laty wiodšcym tematem na targach drupa był druk cyfrowy, natomiast na tegorocznych Đ elektroniczny przepływ danych w sieci nie tylko zakładowej. Wielu producentów maszyn do dalszej obróbki stało się partnerami organizacji CIP4.
Inwestorzy, którzy nie byli przekonani do tworzenia zakładowej sieci elektronicznego przepływu danych, po odwiedzeniu targów drupa takiego przekonania nabrali. Znaczšca częć producentów dostosowała swoje maszyny do włšczenia ich do sieci na bazie JDF/JMF i CIP4. Obydwa standardy JDF (Job Definition Format) i JMF (Job Massaging Format) służš do zarzšdzania danymi w przedsiębiorstwie i dbajš o ustawienie maszyn różnych producentów.
Systemy cięcia
Z bogatej oferty targowej w segmencie systemów cięcia prezentowano maszyny kilkunastu firm.
Na stoisku Heidelberga pokazano nowej generacji krajarki Polar X/XT, systemy tnšce, systemy utrzšsania, cięcia etykiet i odwracarki stosów. W sumie Polar przedstawił ponad 60 produktów, z czego połowę stanowiły nowoci. Maszyny i urzšdzenia prezentowane były jako integralne elementy procesu produkcyjnego włšczone w sieć komputerowš, dane przekazywane z przygotowalni pozwalajš zaoszczędzić do 75% czasu przygotowania krajarek do cięcia. Największym wydarzeniem była prezentacja nowej generacji szybkich krajarek X/XT wyposażonych w ekrany dotykowe TFT o długoci cięcia 78, 92, 115, 137, 155 i 176 cm.
Firma Wohlenberg zaprezentowała krajarki sterowane za pomocš komputera PC, przystosowane do przejmowania danych w formacie CIP3 + CIP4. Wszystkie krajarki niezależnie od formatu cechuje wysoka stabilnoć z racji jednolitego odlewu korpusu. Obsługa krajarki prowadzona jest za pomocš kolorowego ekranu dotykowego. Nowociš na drupa było zastosowanie nowego typu elektromechanicznego sprzęgła z dużš siłš cišgu. Programowanie krajarki wykonywane jest ręcznie z sieci lub z czytnika CD. Interesujšcš nowociš była maszyna Frontero obcinajšca przody bloków ksišżek oprawianych w miękkie okładki. Umożliwia ona produkcję w jednym przejciu ksišżek, broszur i czasopism w okładkach ze skrzydełkami, w których szerokoć bloku jest mniejsza od szerokoci okładki. W maszynie tej o wydajnoci 6000 egz./h zastosowano nowatorskie rozwišzanie procesu cięcia i inne parametry techniczne plasujšce jš w czołówce tej grupy maszyn.
Sporód licznych nowoci Schneider Senator warto wymienić gruntownie zmodernizowanš kompaktowš krajarkę Schneider Senator E-Line 78. Poza wzmocnionš ramš wyposażono jš m.in. w nowy kolorowy monitor i stół ze stali nierdzewnej z poddmuchem.
Na uwagę zasługuje też nowe urzšdzenie z automatycznym obracaniem do automatycznego obcinania z 4 stron. Sercem tej kompletnej linii tnšcej z utrzšsarkš i stołem rozładowczym była krajarka Schneider Senator S-Line o długoci cięcia 137 cm. Automat ten posiada unikalny system łapek chwytajšcych, obracajšcych, a następnie pozycjonujšcych stos, przy jednym uchwycie w czasie całego cyklu cięcia. Zastosowano mikroprocesor i unikalny system łapek w urzšdzeniu obracajšcym; czas wymagany do wykonania jednego cyklu obcinania z 4 stron jest zredukowany do minimum.
Kolejne urzšdzenie to linia E-Line 185 do cięcia dużych formatów z automatycznym usuwaniem cinek ăTimer-MasterÓ. W skład linii wchodziła krajarka Senator E-Liner 185 z szerokociš cięcia do 190,6 cm, utrzšsarka typ 4077 oraz podnonik typ Pl4Q-2500-H z maksymalnym udwigiem 2500 kg. Układanie użytków na palety wykonuje układarka 4553.
Złamywarki, zszywarki i trójnoże
Szwajcarski koncern Mller Martini udowodnił, że jest liderem w dziedzinie opraw zeszytowych. Na drupa firma zaprezentowała aż cztery modele, sporód których wyróżniała się linia Supra (wiatowa premiera na drupa) o wydajnoci 30 000 egz./h. Nowatorskie rozwišzania Supry to: system szycia Boxerprinzip i cięcia, samonakładak z maszyny Tempo uzupełniony o rolki przyspieszajšce transport składki, nowatorski nakładak kieszeniowy, samonakładak złamujšcy do okładek, urzšdzenie do przyklejania inline kart i próbek towarów. Wszystko to sprawia, że maszyna jest uniwersalnym narzędziem do produkcji czasopism i druków komercyjnych. Zainteresowanie wzbudzał trójnóż Zenith S współpracujšcy z Suprš, tnšcy pojedyncze produkty bez zatrzymywania ich w strefie cięcia. Kolejny produkt MM to linia opraw zeszytowych Bravo Plus Amrys o wydajnoci 12 000 egz./h, wyposażona w system automatycznej zmiany formatu zgodny ze standardem CIP4. Ustawienie tej linii polegajšce na zmianie formatu z A4 na A5, wraz z urzšdzeniem wklejajšcym dodatkowš broszurę pod okładkę, zajmowało nieco ponad dwie minuty. Prezentowano również tamowiec Valore o wydajnoci 6000 egz./h, przeznaczony dla małych drukarń. Tak jak inne tamowce maszyna posiada profesjonalne rozwišzania pozwalajšce na dużš elastycznoć produkcji; można na niej tak jak na innych stosować głowice szyjšce z ăoczkiemÓ, pracować podwójnym użytkiem wraz z rozcięciem na trójnożu.
Japońska firma Horizon International INC zaprezentowała nowy trójnóż HT-30 do małych nakładów Đ maszyna samoczynnie układa egzemplarz na egzemplarzu i przy osišgnięciu odpowiedniej wysokoci obcina broszury z trzech stron. Inne nowoci to: trójnóż HT-101 o wydajnoci 5000 egz./h, przeznaczony do pracy inline z liniami do opraw klejonych i szytych drutem; podajnik arkuszy HOF 30, który pozwala na zbieranie i podawanie arkuszy z urzšdzenia do druku cyfrowego do agregatu zszywajšcego broszury; automatycznie ustawiane złamywarki kasetowo-nożowe od formatu B3 do B1, z kilkoma możliwociami podawania papieru, np. bezporednio z palety; linia do szycia broszur PC 20A z nowymi wieżami zbierajšcymi VAC-100 wyposażonymi w półki o wysokoci stosów 130 mm.
Oprócz wczeniej już opisanego w Poligrafice systemu Kolbus/Ferag do produkcji czasopism, tj.: zbierania składek systemem rolowo-bębnowym, rozdzielania zebranych produktów, ich oklejania, obcinania i uładania na palety z wydajnociš 20 000 egz./h, firmy Kolbus i Sigloch zaprezentowały również wiele innych maszyn, które mogš pracować jako wolno stojšce lub połšczone z innymi maszynami w linię produkcyjnš. Wród maszyn do cięcia na szczególnš uwagę zasługujš trójnoże typ HD 130 do pojedynczego cięcia produktów o wydajnoci do 45 taktów/min i typ HD 152.P do cięcia pojedynczych lub automatycznie układanych w stosy produktów, pracujšcy z wydajnociš do 110 cięć/min. HD 152.P jest doskonałym trójnożem dla rednich i dużych wielkoci produkcyjnych. Dzięki rotacyjnemu ruchowi noży oraz wbudowanym tzw. przeciwnożom unika się uszkodzeń grzbietu. Dzięki systemowi komputerowemu, sterowaniu Copilotem i graficznym wskazówkom dotyczšcym pracy maszyny jej obsługa jest łatwa i przejrzysta.
Nowa linia do zbierania i szycia drutem Heidelberg Stitchmaster ST 350 miała swojš premierę na drupa. Maszyna przeznaczona jest do wykonywania szerokiej gamy produktów z wydajnociš do 12 000 egz./h w formatach od 85x128 mm do 320x480 mm. Za pomocš CIP4 możliwe jest zintegrowanie urzšdzenia w cyfrowy proces produkcji. Wszystkie funkcje ST 350 dostępne sš poprzez graficzny ekran dotykowy, który w przejrzysty sposób prowadzi operatora krok po kroku. Nowoć stanowi oddzielny napęd łańcucha zbierajšcego, pozwalajšcy na automatycznš synchronizację nakładaków. Pozycje nakładaków mogš być zmieniane lub mogš one być odstawiane, aby można było dostawić urzšdzenie do wklejania kart.
Wród złamywarek na wyróżnienie zasługiwała nowa kompaktowa maszyna Easyfold wykorzystywana do małych nakładów w formacie A3 i gramaturze 176 g/m2. Wszystkie ustawienia przeprowadzane sš z ekranu dotykowego. Warto podkrelić, że szeć najpopularniejszych złamów zostało zaprogramowanych na stałe i mogš być wywołane za przycinięciem przycisku, za dodatkowe trzy mogš być wprowadzone do pamięci. Wszystkie wartoci nastawcze można zmieniać ręcznie i zapamiętać dla powtarzajšcych się zleceń. Easyfold jest idealnym rozwišzaniem przy realizacji wielu różnorodnych oraz małych i pilnych zleceń. Na targi drupa została przygotowana nowa grupa złamywarek Stahlfolder TH/KH w formatach 56, 66, 78 i 82. Dzięki integracji w workflow i różnym komponentom automatyzacji wszystkie maszyny majš krótkie czasy narzšdzania i wykazujš się wysokš efektywnociš. Ich modułowa budowa umożliwia wielorakie zastosowanie dla indywidualnych potrzeb. Nowe rozwišzania konstrukcyjne gwarantujš wysokš jakoć i wydajnoć.
Po raz pierwszy zaprezentowana na drupa złamywarka Major firmy Morgana charakteryzuje się półautomatycznym nastawianiem kaset złamujšcych, markami bocznymi do wyrównywania arkuszy, nadmuchem oraz opcjš pulsujšcego pobierania, możliwociš perforowania oraz nacinania, jak również systemem kasetowo-wałkowym w celu łatwiejszej obsługi arkuszy wydrukowanych w offsecie i w druku cyfrowym.
UFO Đ pierwsza maszyna złamujšca zaprojektowana przez firmę Morgana otrzymała przed drupa szereg usprawnień ułatwiajšcych obsługę (nowy panel sterujšcy) i zwiększajšcych iloć kombinacji.
Kolejna nowoć na drupa to prototyp CardMaster Đ złamywarka zapełniajšca niszę obróbki kart okolicznociowych. Urzšdzenie jest nastawiane komputerowo, przez co czas nastawienia ogranicza się do 1 min. Dzięki użyciu rotacyjnego systemu załamujšcego, który nie wymaga zatrzymania materiału, jak również mocniejszego noża, karty okolicznociowe zostanš wyprodukowane przy znacznie zmniejszonym niebezpieczeństwie załamania lub porysowania.
Japońska firma Shoei prezentowała m.in. nowš skomputeryzowanš złamywarkę SPK74-4KTTL w formacie B1 z systemem kontroli arkusza za pomocš kamery CCD. Prezentowano także dwuzespołowy model linii SPT52-4/4K z komputerowo sterowanym systemem do opraw klejonych do produkcji broszur, złamywarkę do ksišżek Kombi 16 z opatentowanym, automatycznym systemem banderolowania oraz specjalistycznš złamywarkę SM40-7KTT z potrójnym systemem wykładania m.in. dla przemysłu farmaceutycznego.
Wszystkie złamywarki Shoei wyposażone były w opatentowany, elektryczny nóż złamujšcy z prędkociš 40 000 taktów/h, licznik pakietów, zdalne sterowanie oraz czujniki kontroli arkuszy. Charakterystycznš cechš złamywarek Shoei sš także ceramiczne wałki złamujšce.
Japońska firma Osako zaprezentowała swój najnowszy model linii do oprawy zeszytowej Poder o wydajnoci 13 000 taktów/h. Jest to w pełni zautomatyzowana linia wyposażona w kompletny system kontroli.
Zmiana pracy odbywa się w krótkim czasie, bowiem ustawienia nakładaka, sekcji szyjšcej, trójnoża, układarki stosów oraz czujników wykonywane sš automatycznie za pomocš panelu dotykowego.
Zbieraczki i linie do oprawy broszurowej
Firma C.P. Bourg zaprezentowała między innymi zbieraczkę wieżowš BST-d+ z nowo zaprojektowanym ekranem dotykowym, służšcym do ustawień i regulacji w czasie pracy zbieraczki. Wieża BST-d+ współpracuje ze wszystkimi akcesoriami C.P. Bourg wykonujšcymi broszury szyte drutem, tj. modułami do łamania, szycia i obcinania czołowego ustawianymi zarówno ręcznie, jak i automatycznie z monitora. Ekran dotykowy z kolorowymi dotykowymi ikonami zapewnia łatwš i szybkš orientację w statusie i konfiguracji zbieraczki. Programowanie i automatyczne ustawianie z ekranu dotykowego znacznie przyspiesza proces produkcji. Ze zbieraczkš współpracowała maszyna do oprawy bezszwowej BB3002 Đ sterowanie przebiegiem pracy całej linii odbywa się wyłšcznie z ekranu dotykowego. W maszynie zastosowano szereg nowoczesnych rozwišzań technicznych (np. klejownik składa się z 3 cylindrów i 2 kršżków bocznego klejenia) zapewniajšcych wysoki standard produktów.
Innš nowociš była automatyczna 5-zaciskowa oklejarka do bloków ksišżek i broszur Perfekta Bookline 1800 pracujšca samodzielnie lub w linii z trójnożem Circuit F. Maszyna klei w wariancie ăSÓ na goršco (klejownik zainstalowany na stałe; klejenie grzbietu, boczne, zintegrowany wstępny zbiornik kleju) i w wariancie ăFÓ dzięki wymiennym klejownikom; na goršco, zimnym klejem dyspersyjnym i PUR, natomiast klejenie boczne odbywa się poprzez system dysz.
Firma Mller Martini w grupie maszyn do oprawy bezszwowej zaoferowała między innymi maszynę Bolero. Może ona oprawiać produkty do 80 mm gruboci i długoci grzbietu do 510 mm, a więc dwoma użytkami w jednym bloku, z wydajnociš do 8000 egz./h.
Japońska firma Horizon International INC zaprezentowała na drupa szereg maszyn do produkcji broszur zarówno z lunych kartek i arkuszy wydrukowanych w technice offsetowej, jak i cyfrowej, złamywanych do składek i oprawianych jako broszury szyte lub klejone. Czteroszczękowš oklejarkę broszur BQ 470 zaprezentowała firma Horizon z dodatkowym klejownikiem na klej PUR oraz jednoszczękowš oklejarkę BQ 270 z w pełni zautomatyzowanym doborem parametrów oklejania i automatycznym ustawianiem maszyny. Na stoisku można było zobaczyć także wysoko wydajnš linię do oprawy klejonej CABS 5000 składajšcš się ze zbieraczki MG-60, oklejarki SB-15 i trójnoża HT-101, w pełni zautomatyzowanš, o wydajnoci 5000 broszur /h. Firma prezentowała też automatycznie ustawianš (w czasie ok. 2 min) linię do oprawy szytej z wydajnociš 5500 broszur/h Stitchliner 5500.
Większoć maszyn firmy Horizon wyposażona jest w technologię touch&work i obsługiwana poprzez ekran dotykowy. Firma Horizon opracowała własny system workflow Horizon i2i polegajšcy na przepływie i przetwarzaniu danych w standardzie JDF w oparciu o komputer PC i pracy zarówno w formacie CIP3, jak i CIP4.
W procesach zbierania pokazano zbieraczkę Kolbus ZU 841 (dalsze rozwinięcie ZU 840), która jest sterowana komputerowo; ustawienia maszyny sš wykonywane przez system Copilot. Jej szczególne zalety to pobieranie i transport składek lub pojedynczych kartek zgodnie z kierunkiem biegu produktu, możliwoć zamiany nakładaków na nakładaki do przyklejania różnych noników reklamowych lub nakładaki do pobierania składek z ăprzefalcem". Powyższe prace mogš być wykonane w dowolnej stacji maszyny zbierajšcej. Dużym udogodnieniem dla obsługi jest umieszczenie magazynków na składki na poziomie 920 mm (ergonomiczna budowa). Wydajnoć ZU 841 to 8000-15 000 t/h.
Zbieraczka ZU 841 doskonale współpracuje z oklejarkš Kolbus KM 473 o wydajnoci 8000 t/h. Nowa w pełni zautomatyzowana maszyna sterowana komputerowo zapewnia produkcję najwyższej jakoci we wszystkich segmentach rynku. Za pomocš przycisków +/- wbudowanych w pas obsługi maszyny możliwe jest dokonywanie drobnych korekt również w czasie jej pracy. Poza systemem frezowania, oklejania, nakładania okładki wraz z rowkowaniem oraz prasowania, maszyna ma możliwoć zabudowy stacji przyklejania paska wzmacniajšcego grzbiet wkładu, dzięki czemu wkład jest przygotowany do dalszej obróbki w procesie produkcji ksišżek w oprawie twardej.
Firma Sigloch zaprezentowała zbieraczkę typ ZTM 7037 o wydajnoci do 4300 taktów/h z bębnowym systemem zbierania składek. Istnieje możliwoć konfigurowania zbieraczki co 4 stacje, maks. 20 stacji.
Z kolei oklejarka KB 4300 jest dobrym rozwišzaniem dla małych i rednich przedsiębiorstw. Maszyna pracuje z wydajnociš 4300 t/h, posiada 17 klamer zaciskowych, rozbudowany zespół frezowania, wymienne zespoły nanoszenia kleju, rotacyjny nakładak okładek i oprócz zwykłej stacji dociskowej dodatkowe dociskanie okładki pasami.
Na drupa 2004 zostały przedstawione także systemy do wariantowego układania gotowego produktu na palety WST PD łšcznie z urzšdzeniem do jonizacji paczek w celu uniknięcia przesuwania się produktów w paczkach.
Inne produkty to prasy NH, DNH, układarki ksišżek BSD 60 Siglocha oraz systemy pneumatycznego odprowadzania cinek i pyłów NESTRO.
Na stoisku Watkiss Automation prezentowano nowatorskš linię do zbierania DigiVAC Plus z opatentowanym systemem pobierania arkuszy od spodu stosu, możliwociš podawania non-stop oraz z systemem non-kontakt niezastšpionym w obróbce druków z techniki cyfrowej. Ponadto pokazano zbieraczkę wieżowš Vario o budowie kasetowej umożliwiajšcej jej rozbudowę o kolejne moduły, jak również wyposażanš w różne systemy podawania arkuszy i miejsca instalacji paneli kontrolnych. Kolejny produkt firmy Watkiss to przystawka SpineMaster linii oprawy broszurowej do formowania płaskiego grzbietu (jak w broszurach klejonych) podnoszšca estetykę broszury.
Maszyny do wykrawania i przetłaczania
Szwajcarska firma Blumer AG oferowała wielkoformatowe wykrawarki Atlas DG-25.M i Atlas DG-35.M z nowoczesnš opatentowanš technologiš kontrdocisku, które znajdujš zastosowanie do: wykrawania specjalnych etykiet na podłożach z PP, PET, wrzutek reklamowych do gazet, produkcji kubeczków z kartonu, opakowań na czekoladę i papierosy oraz innych produktów na specjalnych podłożach wymagajšcych dużej precyzji. Kolejnym rewolucyjnym produktem firmy Blumer na drupa była wykrawarka kart KSS 2310 na różnych podłożach jak ABS, PC itp., które wymagajš dużej precyzji wykrawania. Dużš zaletš urzšdzenia jest to, że ten sam wykrojnik znajduje zastosowanie do różnych podłoży. Kolejnš cechš KSS 2310 jest fakt, że podczas przygotowania produkcji powstaje tylko niewielka iloć odpadów, co obniża koszty. KSS wykrawa bezporednio z arkusza 8x3 lub 7x3 użytki układajšc gotowe produkty do szeciu kaset magazynujšcych. Godna zainteresowania była również linia do wykrawania etykiet (także z kontrdociskiem) Atlas AG-140.
Na dużej powierzchni wystawowej Heidelberga sporo miejsca zajmowały maszyny postpress, a wród nich m.in. nowa wykrawarka Dymatrix 106 CSB. Marki przednie i boczne nadzorowane elektronicznie zapewniajš dokładne pozycjonowanie różnych materiałów. Podcinieniowe pozycjonowanie wykrojników umożliwia szybkie i skuteczne ustawianie narzędzi w stacji wykrawajšcej. Nowociš jest mostek z łapkami z włókien węglowych, który pozwala na zmniejszenie obcišżeń mechanicznych i drgań mechanizmów w w czasie transportu materiału. Na maszynie można obrabiać materiały od 80 do 2000 g o gruboci 4 mm. Automatyczny system Logistic Heidelberg pozwala włšczyć maszynę w workflow drukarni.
Kolejna prezentacja Heidelberga to wysoko wydajna linia do obróbki pudełek klejonych składajšca się ze składarko-sklejarki Diana Pro 114, nakładaka Jagfeed i nowej maszyny pakujšcej Japack Pro. Linia Diana obsługiwana jest poprzez ekran dotykowy. Przy prędkoci 650 m/min linia osišga wydajnoć 200 000 pudełek jednopunktowych/h. Modułowa budowa maszyny umożliwia wykonywanie prawie nieograniczonej iloci wzorów Đ od prostych pudełek jednopunktowych poprzez pudełka stożkowe, skończywszy na najmniejszych. To sprawia, że maszyna sprawdza się zarówno u klasycznych producentów opakowań, jak też w specjalistycznych introligatorniach. Dodatkowo do ekranu dotykowego, sterowanego przez specjalistyczny system komputerowy DIAlog, dostępne sš sterowane radiem piloty, które pozwalajš na sterowanie maszynš z dowolnego miejsca.
Nowej generacji maszyna pakujšca Japack Pro gwarantuje automatycznš pracę z wydajnociš 200 000 pudełek/h. Dzięki zapamiętywaniu parametrów i zredukowaniu iloci elementów do regulacji oszczędza się czas przygotowania do nowego produktu o 50%. System laserowego liczenia i sensor rozpoznania całkowitego napełnienia kartonu dodatkowo zwiększajš wydajnoć.
Firma Morgana prezentowała m. in. urzšdzenie przetłaczajšco-złamujšce DigiFold z opatentowanym specjalnym nożem oraz automatyczne urzšdzenie AutoCreaser do przetłaczania grzbietów składki przed złamaniem.
Japońska firma Iijima, wspólnie z niemieckim producentem samonakładaków Mabeg, zaprezentowała swój najnowszy model Iijima MJ-1040ES. Jest to nie tylko najnowsza maszyna wykrawajšca z sekcjš usuwania cinek pracujšca z wydajnociš 7500 taktów/h, lecz również automat do złocenia foliš na goršco. Szufladowa konstrukcja umożliwia szybkie przełšczanie pomiędzy procesami wykrawania lub złocenia.
Jak już wspomniano na wstępie artykułu, w tym miejscu przedstawiamy tylko częć maszyn i urzšdzeń z tegorocznej drupy znajdujšcych zastosowanie w dalszej obróbce. Mamy nadzieję, że ci, którzy nie mogli odwiedzić targów, znaleli tu informacje o najnowszych rozwišzaniach. Z targów drupa 2004 wynika jeszcze jeden wniosek: że nie tylko drukarze, aby zdobyć zleceniodawców, szukajš w czasach recesji nękajšcej poligrafię europejskš sposobów obniżenia kosztów produkcji, ale również producenci maszyn usilnie starajš się im w tym pomóc. Oferowane na targach maszyny sš wydajniejsze, czas potrzebny na zmianę zlecenia jest o wiele krótszy, ustawienie maszyny odbywa się z sieci, nonika elektronicznego lub tylko z monitora dotykowego. Zmniejszono również iloć odpadów produkcyjnych. Podsumowujšc: na drupa można było zaobserwować symptomy ożywienia w poligrafii i dotyczy to także systemów obróbki po druku.
Na podstawie informacji własnych oraz materiałów firm: Avargraf, Derya, Heidelberg Polska, Introzap, MAN Roland Polska, Mercator Poligrafia, Mller Martini opracował AO