Jak co roku maj stoi pod znakiem święta druku wielkoformatowego – targów FESPA. Na tegoroczną edycję producenci przygotowali dla osób odwiedzających ich stoiska naprawdę sporo nowości.
Jedną z tych najbardziej wyczekiwanych jest niewątpliwie nowa seria urządzeń lateksowych przeznaczona do druku płaskiego na sztywnych mediach. HP już w kwietniu br. potwierdziło, że nowe urządzenie oznaczone nazwą HP Latex R2000 zostanie pokazane premierowo na FESPIE odbywającej się w tym roku w Berlinie. Oczywiście nowe urządzenie zostało stworzone z myślą o ekologicznym druku na płaskich podłożach. Jednocześnie dzięki zastosowaniu tuszu HP Latex White producent ma zamiar zrewolucjonizować rynek płaskiego druku UV, umożliwiając zadruk mediów intensywnie białym pigmentem, pozbawionym wad uwidocznionych w tuszach utrwalanych lampami UV.
Jak przekonuje nas przedstawiciel producenta, tusz nie żółknie po upływie czasu, jak ma to miejsce chociażby w przypadku konwencjonalnego druku UV.
Biały atrament stanowił stały problem dla branży. Tradycyjnie zużywa on większe i cięższe cząsteczki pigmentu, które często zatykają głowice drukujące lub też nieprzezroczysta mieszanina zostaje oddzielona i osiada na dnie zbiornika atramentu. Do tej pory często konieczne było wstrząśnięcie zbiornikami, ponieważ stanowiło to jedyne dostępne rozwiązanie – powiedział Thom Brown, główny diagnostyk w HP.
HP Latex z serii R została wyposażona w pojedynczy, sześciokolorowy zestaw tuszów, przez co zapewnia bardzo wysoką jakość przy zachowaniu dużej prędkości drukowania. Jest to pierwsza hybrydowa technologia lateksowa, która łączy elastyczne funkcje drukowania HP Latex z drukiem na podłożach płaskich. Wśród wymienianych nośników znajdują się między innymi: pianki, spienione PVC, kartony i tektury faliste, tworzywa sztuczne, aluminium, drewno oraz szkło.
Również D.gen, koreański producent drukarek wielkoformatowych do druku na tekstyliach, zaprezentuje premierowe rozwiązania – w jego przypadku będzie to aż pięć nowości.
Flagowy model sublimacyjny Teleios Grande został wyposażony w 12 głowic Ricoh gen.5, które mają za zadanie przyspieszyć druk o 40 proc. w porównaniu z dotychczasową wersją H6. Takie rozwiązanie pozwoli użytkownikom zwiększyć możliwości produkcyjne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości druku. Z kolei model do druku na papierze transferowym – Papyrus G5 – doczekał się wersji Grande, dzięki czemu na targach FESPA zostanie zaprezentowany model o szerokości zadruku 3,2 m. Takim rozwiązaniem D.gen wzbogacił swoją ofertę i obecnie posiada dwa modele przemysłowe, które pozwalają na zadrukowywanie papieru z prędkością 138 m2/h.
Zupełną nowością i europejską premierą jest model Papyrus Arete, przeznaczony do druku na papierze transferowym. Jest to całkowicie nowa platforma w portfolio marki, oparta na głowicach XAAR 1201. Premierowy model posiada możliwość zadruku o szerokości 1,8 m przy wielkości kropli 2,5 pl – zdolność produkcyjną osiąga na poziomie 70 m2/h.
Kolejne premierowe rozwiązanie, które zostanie pokazane w Berlinie, to opcja zadruku papieru BBS dodatkowymi dwoma kolorami Red & Blue w celu zwiększenia gamutu kolorystycznego w maszynie Papyrus G5 H6. W przypadku atramentu pigmentowego graficznego stwarza to ogromne możliwości dla firm z obszaru reklamy zewnętrznej, a także drukarń zajmujących się zadrukiem wysokojakościowym papieru typu kreda o gramaturze powyżej 200 g/m2. W obu tych przypadkach Papyrus sprawdza się wyśmienicie oferując wysoką jakość wydruku przy relatywnie niskim koszcie 1 m2.
Ostatnim modelem na liście D.gen jest sprawdzony już Teleios Hexa – maszyna oparta na atramentach pigmentowych z możliwością utrwalania wydruku przez wbudowany moduł wygrzewający. Brak potrzeby zakupu kalandra powoduje, iż zestaw ten może całkowicie zmienić postrzeganie druku pigmentowego jako druku dwuprocesowego. W modelu Teleios Hexa finalny produkt otrzymujemy w jednym etapie druku.
Zarówno HP, jak i D.gen są partnerami wydarzenia, jakim są targi Fespa.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Digiprint