Targi „NEW REALITY”
24 Jun 2020 12:54

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czy targi mogą być bezpieczne? – to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez wystawców i odwiedzających po ogłoszeniu przez rząd kolejnego etapu odmrażania ograniczeń. O tym, jak będą wyglądać targi w nowej odsłonie, organizatorzy opowiedzieli podczas konferencji online zorganizowanej przez Targi w Krakowie, która odbyła się 8 czerwca br. 

Wśród prelegentów wystąpili między innymi Ewa Woch – wiceprezes Targów w Krakowie, Przemysław Trawa – prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego oraz wieloletni prezes zarządu Grupy MTP, przedstawiciele Easyfairs Group, Mateusz Kania – kierownik Działu Organizacji Technicznej i inspektor ds. sanitarnych w EXPO Kraków, Mateusz Jaworski – senior event marketing manager w EventiX.pl oraz Andrzej Trela – dyrektor Departamentu Rozwoju i Kluczowych Relacji Konfederacji Lewiatan.

W pierwszej części konferencji mowa była o tym, jak będą wyglądać targi w nowej rzeczywistości oraz jaka jest rola targów w odmrażaniu gospodarki i budowaniu przewagi konkurencyjnej firm i regionów.

Ewa Woch podkreślała, że po raz pierwszy o tej porze roku hale Targów w Krakowie są puste; działalność została zawieszona wraz w wprowadzeniem lockdownu. Jednakże, jak zapewniała: Przetrwamy i wyjdziemy z tej sytuacji mocniejsi, lepiej przygotowani. Mamy nadzieję odnieść sukces. Pierwsze imprezy targowe w nowej rzeczywistości odbędą się we wrześniu. Podczas minionych miesięcy – we współpracy z partnerami z zagranicy – wypracowano odpowiednie reguły i zasady bezpieczeństwa, które zostały zaakceptowane przez stronę rządową. Procedury zostały opracowane m.in. na podstawie wytycznych WHO, zaleceń OECD, wytycznych EEIA (Europejski Związek Przemysłu Targowego) czy wytycznych UFI (Światowego Stowarzyszenia Targów).

Bezpieczeństwo jest tu słowem kluczowym, bowiem – jak podkreślano – wydarzenia targowe, np. takie jak Targi Książki, są tworzone dla społeczności, a nie tylko dla przemysłu. Cyfrowy ersatz, jakim są spotkania online, nie zastąpi w tym przypadku interakcji na żywo. Targi są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Odmrożenie targów w przypadku praktycznie każdej branży przyniesie liczne korzyści, m.in. ułatwi odbudowanie przerwanych łańcuchów dostaw i kontaktów. Jest to ważne również dlatego, że – jak mówiono – po pandemii zmieni się też obraz przemysłu. 

W części 2. przedstawiono konkretne rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo podczas targów. Dzięki obowiązkowej rejestracji uczestników kontrolowana będzie nie tylko liczba osób w obiekcie targowym, ale też ich tożsamość. 

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków to obiekt o powierzchni 14 000 m2. Tak duża przestrzeń umożliwi zachowanie odpowiedniego dystansu między uczestnikami spotkań (na jedną osobę musi przypadać wolna powierzchnia 4 m2), a bardzo duża kubatura obiektu i zarządzanie systemem wentylacji poprzez rozbudowane narzędzie, jakim jest BMS  (Building Management System)  zapewnią stuprocentową wymianę powietrza. Liczba osób na terenie targów będzie nieustannie monitorowana. Jesteśmy przygotowani do automatycznego zliczania wchodzących, a nawet do mierzenia temperatury kamerami termowizyjnymi, by wychwycić ewentualne osoby zakażone. Zadbamy o częste dezynfekowanie klamek, blatów, krzeseł, będą w wielu miejscach dostępne podajniki do dezynfekcji rąk – zapewniał Mateusz Jaworski. Wszyscy obecni w halach targowych będą też musieli nosić maseczki lub przyłbice (do nabycia na terenie targów). Rejestracja gości będzie prowadzona online. 

Wydarzenia towarzyszące targom, m.in. seminaria, będą się odbywać w wersji hybrydowej – jednocześnie w realu i online. Taka forma staje się coraz popularniejsza.

Na koniec warto przypomnieć, że Targi Książki w Krakowie odbędą się w ustalonym terminie w dniach 22-25 października br., oczywiście zgodnie z nowymi zasadami.  IZ