Targi drupa sš dla każdego wystawcy długo oczekiwanš okazjš do zaprezentowania nowych rozwišzań w zakresie maszyn, urzšdzeń lub materiałów.
Tak też było i w tym roku Đ na drupa 2004 można było zapoznać się z wieloma nowymi rozwišzaniami. Oczywiste jest jednak, że nie ma możliwoci zaprezentowania wszystkiego, dlatego też krótko omawiamy jedynie niektóre, wybrane nowoci.
Windmller & Hlscher
Firma ta oferuje dwie nowe maszyny fleksograficzne:
Novoflex CM Đ to wysoko wydajna maszyna pracujšca z formami drukowymi w postaci tulei; jest ona wyposażona w bezporednio napędzany centralny cylinder dociskowy. Wystawiona maszyna miała 10 zespołów drukujšcych, szerokoć zadruku 1300 mm i długoć zadruku 880 mm, a jej wydajnoć sięgała 600 m/min. Każdy zespół drukujšcy wyróżnia się konstrukcjš bardzo odpornš na drgania oraz zwartym, zamkniętym korpusem, co zapewnia optymalnš jakoć drukowania przy wysokiej wydajnoci. W celu skrócenia czasu przygotowywania maszyny do następnego zlecenia jest ona wyposażona w wiele przydatnych rozwišzań technicznych, jak np. automatyczne otwieranie lub zamykanie łożysk wałków rastrowych. Podobnie uproszczone i przyspieszone sš wymiana tulei formatowych oraz ich zdejmowanie z cylindrów. Maszyna ta może też mieć dodatkowe wyposażenie, jak np. system do automatycznego podawania farby i mycia, system kontroli jakoci lub system do wstępnego przygotowywania aktualnie niedrukujšcych zespołów farbowych.
Primaflex CS Đ to inna maszyna tej firmy wystawiana na drupa 2004. Była to maszyna z omioma bezporednio napędzanymi zespołami drukujšcymi na szerokoć zadruku 820 mm, z zakresem długoci drukowania 250-800 mm i wydajnociš do 300 m/min. Pracuje ona także w systemie wymiennych tulei formatowych. Zespoły farbowe sš wyposażone w system podawania farby i mycia, a przygotowanie maszyny ułatwiajš szybka wymiana tulei oraz nowoczesna koncepcja obsługi z pulpitu. Wysokš jakoć zapewniajš system obserwacji wstęgi papieru oraz dwustrefowe suszenie.
Comexi
Firma przedstawiła multimedialnš prezentację maszyn drukujšcych Comexi oraz pokazała na stoisku: Nexus Dual Đ maszynę do laminowania pracujšcš w dwóch technologiach: rozpuszczalnikowej i bezrozpuszczalnikowej, Proslit Đ automatycznš bobiniarkę, Enviroxi Đ systemy i urzšdzenia dla drukarń fleksograficznych: automatyczne myjki, systemy składowania, dopalacze katalityczne itd.
Fischer & Krecke
Firma ta przy swojej dziesięciokolorowej maszynie fleksograficznej Flexpress 16S z bezporednio napędzanym centralnym cylindrem przedstawiła nowy system Flexpress Control, pozwalajšcy na automatyczne dostawianie cylindrów i rozpoczynanie drukowania jednoczenie dla wszystkich zespołów drukujšcych. Zaprezentowano także bazujšcy na Internecie system serwisowania maszyny i bezporedniego dostępu do systemu sterowania maszynš.
Krótko po targach firma ta zaprezentowała swojš nowoć Đ maszynę Flexpress 96S do zadrukowywania papieru przeznaczonego na wierzchniš warstwę tektury falistej. Dzięki szybkiej półautomatycznej zmianie zleceń daje ona możliwoć ekonomicznej produkcji także małych nakładów.
Maszyna ta jest dostosowana do szerokoci wstęgi papieru 1900-2500 mm i długoci zadruku 750-1800 mm. Jest to największa na wiecie maszyna fleksograficzna z bezporednio napędzanym centralnym cylindrem i z technikš wymiennych tulei formatowych, pozwalajšca na uzyskanie wydajnoci do 600 m/min. Półautomatyczny system wymiany wałków rastrowych i form drukowych oraz nowe, pneumatyczne łożyska pozwalajš na niespotykane dotychczas skrócenie czasu narzšdu maszyny. Szybkš zmianę zleceń ułatwiajš specjalne wózki do transportowania tulei, cylindrów i wałków rastrowych. Już w czasie drukowania jednego zlecenia aktualnie niepracujšce zespoły farbowe mogš być przygotowywane do następnego zlecenia, co jeszcze bardziej zwiększa ekonomicznoć pracy maszyny. Jednym z ważnych elementów usprawniajšcych pracę i zwiększajšcych płynnoć produkcji jest półautomatyczny system logistyczny, który przejmuje składowanie i przygotowywanie cylindrów, tulei i wałków rastrowych wraz z transportem między sekcjš montażu klisz, maszynš drukujšcš i magazynem.
HELL Gravure Systems
wiatowš nowociš tej firmy na drupa 2004 była nowa technika wykonywania form do wklęsłodruku. Przedstawiono prototyp maszyny do grawerowania cylindrów laserem bezporednio w powłoce z miedzi lub chromu. Podstawowš częciš urzšdzenia jest nowego rodzaju laser, który po raz pierwszy wytwarza odpowiednio wysokš energię, niezbędnš do grawerowania cylindrów z takimi powłokami. Wszechstronne możliwoci sterowania laserem umożliwiajš uzyskiwanie kałamarzyków farbowych, których profile mogš być zmieniane w szerokich granicach. Dzięki temu można w pełni wykorzystać właciwoci wklęsłodruku w odtwarzaniu tonów. W tej metodzie można też ustawić rozdzielczoć lasera niezależnie od gęstoci rastra i wytworzyć takš ostroć konturów, jakš uzyskuje się w offsecie. Można więc odtworzyć np. tekst z rozdzielczociš 1000 linii/cm i obraz z rastrem 60 linii/cm.
W przyszłym roku firma Hell zaprezentuje maszynę do laserowego grawerowania form drukowych do drukowania opakowań.
Daetwyler
Gravostar HS to nowoczesna, wszechstronna maszyna do grawerowania cylindrów dla wklęsłodruku opakowaniowego. Może ona być w razie potrzeby rozbudowana od wersji półautomatycznej do systemu automatycznego, tworzšcego pełnš linię. Maszyna ta jest wyposażona w najszybszy na wiecie system grawerowania Vision 3, który zapewnia optymalnš geometrię kałamarzyków farbowych przy większej ich objętoci oraz daje lepsze przeniesienie farby.
Specjalna, opatentowana metoda umożliwia uzyskanie bardzo wiernego odtworzenia pisma i linii, znacznie lepszego niż przy dotychczasowych systemach grawerowania elektromechanicznego.
Duostar to bardzo wszechstronna maszyna do obróbki powierzchni cylindrów zarówno do wklęsłodruku opakowaniowego, jak i ilustracyjnego. W jednym automatycznym przebiegu umożliwia ona toczenie, szlifowanie i polerowanie powierzchni oraz obróbkę czołowych stron cylindra. Dzięki nowej technologii napędu stołu obróbczego silnikiem liniowym uzyskuje się wysokš prędkoć, dochodzšcš do 36 m/min. Charakterystycznš cechš tej maszyny jest automatyczne mierzenie wysokoci ciernicy oraz jej automatyczne ostrzenie (docieranie), co znacznie ułatwia i przyspiesza proces obróbki cylindra. Sterowanie i kontrola maszyny dokonywane sš za pomocš komputera PC.
Digilas to także wszechstronne urzšdzenie do nanoszenia obrazu za pomocš precyzyjnej technologii laserowej na fleksograficzne płyty lub tuleje formowe, cylindry wklęsłodrukowe, cylindry do tłoczenia lub formy drukowe do zadrukowywania tekstyliów. Urzšdzenie to pracuje z maksymalnš rozdzielczociš 5080 dpi. Promień lasera może być podzielony na 1, 2 lub 4 promienie robocze, co pozwala na uzyskanie prędkoci produkcyjnej 16 cm/min. Zmieniajšc rodzaj lasera można też wykorzystywać urzšdzenie Digilas do bezporedniego grawerowania cylindrów ceramicznych, z tworzyw sztucznych lub z twardej gumy. Urzšdzenie to jest sterowane i kontrolowane przez PC.
Digilas E to urzšdzenie do laserowego nawietlania płyt i tulei fleksograficznych, osišgajšce wydajnoć do 5 m2/h.
Apex Europe
Firma ta, znany producent wałków ceramicznych i tulei rastrowych grawerowanych laserowo, zaprezentowała dwie nowe, interesujšce konstrukcje Đ bardzo lekkie tuleje rastrowe Ultra Light oraz Ultra Light Plus.
Tuleje te odpowiadajš zapotrzebowaniu rynku, gdyż przy rosnšcej iloci maszyn fleksograficznych z dużymi szerokociami zadruku niezbędne stało się
zastšpienie tradycyjnych, aluminiowych wałków rastrowych nowymi konstrukcjami, ponieważ ich duży ciężar znacznie utrudnia wymianę i powoduje stratę czasu. W nowej generacji tulei rastrowych Ultra Light wykorzystano sztuczne tworzywo, dzięki czemu zredukowano ciężar w stosunku do tulei konwencjonalnych o ponad 20%. W nowej konstrukcji tulei warstwa ceramiczna jest bezporednio nałożona na tworzywo, co sprawia, że tuleja jest odporna na deformacje, uszkodzenia i rodki czyszczšce. W przypadku tulei Ultra Light Plus ich ciężar jest mniejszy o 80%. Nowe tuleje firmy Apex w znacznym stopniu ułatwiš obsługę maszyny drukujšcej i przyspieszš proces drukowania.
Opracował ZZ