Technologia płaskiego i hybrydowego punktu we fleksografii
6 Dec 2016 14:58
W dniach 29 września – 1 października br. w siedzibie firmy DuPont w Neu Isenburg k. Frankfurtu odbyło się VII Seminarium Grafikus/DuPont Cyrel. Tegoroczna edycja cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem polskich firm. W ubiegłym roku przyjęliśmy rekordową liczbę uczestników, ale ku naszemu zdziwieniu owa rekordowa liczba została przekroczona w tym roku. Co było tego przyczyną?
Tak liczny udział polskich firm zapewne jest wynikiem niesłabnącej chęci poznawania trendów dotyczących fleksografii. Możliwość odwiedzenia firmy w sąsiednim kraju i poznania specyfiki jej pracy odegrała również znaczącą rolę.
W tym roku nasi goście odwiedzili firmę Scholler, będącą częścią grupy Matthews. To jedna z największych w Europie i na świecie przygotowalni fleksograficznych.
Tegoroczne seminarium zostało poświęcone technologii „płaskiego/hybrydowego punktu” oraz nowościom, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach w portfolio firmy DuPont.
Liczna grupa oraz udział przygotowalni współpracujących z firmami zajmującymi się drukiem na tekturze falistej zmotywowały nas do częściowego podziału grupy na dwa panele: jeden dotyczący Cyrel Digiflow (technologia hybrydowego punktu dla wąskiej i szerokiej wstęgi) oraz drugi Cyrel Digicorr (technologia płaskiego punktu dla tektury falistej).
Niespełna dwuletnie doświadczenie dotyczące technologii „płaskiego punktu” wywołało burzliwe dyskusje, co zawsze jest pozytywnym efektem zarówno dla twórców technologii, jak i ich użytkowników.
Pierwszego dnia zostały zaprezentowane najważniejsze obecnie technologie Digiflow oraz Digicorr. Digiflow to technologia naświetlania płyty fotopolimerowej w kontrolowanym środowisku azotu i tlenu, która pozwala uzyskać niezwykle stabilny hybrydowy punkt do drukowania na wąskiej i szerokiej wstędze. Domieszka 1,3 proc. tlenu i zmiany jego zawartości umożliwiają precyzyjną regulację kształtu punktu. Technologia Digiflow znacząco podnosi gęstość optyczną apli oraz pozwala osiągnąć lepszy kontrast wraz z mniejszym przyrostem punktów. Technologia ta nie wymusza drogich inwestycji w urządzenia.
W technologii Digicorr zastosowano środowisko czystego technicznie azotu, co umożliwiło uzyskanie całkowicie płaskiego wierzchołka punktu drukującego i reprodukcję 1:1. Podstawową zaletą płaskiego wierzchołka punktu w przypadku druku na tekturze jest eliminacja efektu fali (washboardingu). Uzyskany punkt posiada stabilną podstawę, łagodne ścianki i głęboki relief – cechy, które są pożądane w druku na tekturze.
Podczas seminarium premierę miało najnowsze urządzenie Cyrel Fast 1001TD do termicznej technologii przygotowywania fleksograficznych form drukowych. Urządzenie jest dostępne w specjalnej wersji przeznaczonej dla form małego rozmiaru (tj. 63,5x76,2) bez strat i odpadu. Większa stabilność wymiarowa oraz równomierny relief to dodatkowe zalety. Dołączono również suport online, którego brak był odczuwalny w wersji poprzedniej.
DuPont zapowiedział europejską prezentację Cyrel Fast 3000TD na początek roku 2015. Urządzenie będzie obsługiwało płyty grubości 1,14-3,18 mm przeznaczone również do druku na tekturze falistej. Zmiany w konstrukcji oraz chłodzony bęben pozwolą na zachowanie większej stabilności wymiarowej.
Wprowadzenie obu nowych urządzeń na rynek to dowód, że firma DuPont Packaging Graphics nieustannie kontynuuje rozwój obu technologii obróbki płyt flekso – solwentowej oraz termicznej Cyrel FAST.
Bezdyskusyjną nowością DuPont jest płyta DFUV przeznaczona do termicznej technologii FAST, kompatybilna z farbami UV. Płyta poprawia transfer farby podnosząc gęstość optyczną o ok. 0,2. Ponadto dzięki tej płycie osiągane są krótszy narząd maszyny drukującej oraz dużo łatwiejszy montaż płyty na cylindrach o małej średnicy.
Kolejnego dnia specjaliści DuPont: Christian Apenberg, Pierro Tomasello, Peter Kampmann starali się przybliżyć zagadnienia związane z technologią Digiflow oraz Digicorr. Omawiane były szczegóły technologii odpowiedzialnych za „rastrowanie” pola pełnego pokrycia (microcell/screaning/Pixel+). Pixel + – rozwiązanie firmy Esko – to asferyczna soczewka pozwalająca tworzyć powierzchnię pola pełnego pokrycia przez możliwość wypalania pojedynczych pikseli.
Druga część dnia upłynęła na wizycie w przygotowalni Scholler w Norymberdze. Scholler to jedna z wiodących przygotowalni w Europie, należąca do grupy Matthews Brand Solution. Zajmuje się kompleksową obsługą właścicieli marek, drukarń w Niemczech i Europie. W portfolio firmy znajdują się kreacja marek, design, produkcja form drukowych w różnych technologiach dla rynku opakowaniowego oraz etykietowego. Scholler w swoim parku maszynowym umieścił najwyższej jakości urządzenia (linia DuPont, CDI Esko, Kongsberg Esko, GMG). System pracy workflow opiera się na programie do zarządzania z podglądem dla każdego pracownika. Firma Scholler stała się opiniodawcą nowej płyty Cyrel DSP dla DuPont. Dogłębne testy płyty wykazały jej ogromne zalety, między innymi wzrost gęstości optycznej o ok. 0,2, właściwy kontrast i nasycenie. Płyta DSP posiada specjalną warstwę mikrostruktury na powierzchni, poprawiającą transfer apli.
Ostatni dzień poświęcony został otwartej dyskusji na temat możliwych błędów oraz problemów, z jakimi zmagają się na co dzień przygotowalnie i drukarnie. Prowadząca, Ute Hirse, skupiła się również na samym procesie drukowania oraz przygotowaniu maszyn do druku. Procesy te niekiedy są odpowiedzialne za szereg pojawiających się problemów, a winą błędnie obarcza się proces przygotowania form drukowych. Na szczęście obecność przedstawicieli zarówno przygotowalni, jak i drukarń na seminarium pozwoliła poznać stanowiska i opinie dwóch stron.
W tym roku przypada rocznica 40-lecia DuPont Packaging, zatem była to również okazja do przedstawienia osiągnięć oraz zapowiedź, czego możemy się spodziewać od firmy DuPont w kolejnych latach.