Koncepcja rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality, AR) rośnie w obszarze gospodarki przemysłowej. Aby służyć pracownikom korzystającym z urządzeń mobilnych w szerszym zakresie lokalizacji oraz w ruchu, najepszym rozwiązaniem jest łączność komórkowa. Jednorodna sieć 5G, charakteryzująca się ekstremalną przepustowością i bardzo małym opóźnieniem, będzie doskonałym rozwiązaniem dla doświadczania możliwości technologii AR/VR. ABI Research – firma doradztwa rynkowego zapewniająca strategiczne wytyczne dotyczące najbardziej przekonujących technologii transformacyjnych – przewiduje, że do 2026 roku prawie 10 proc. przemysłowych okularów smart glasses i samodzielnych urządzeń Virtual Reality (VR) będzie miało połączenie z siecią 5G.
Noszenie inteligentnych okularów zamiast używania technologii AR na przenośnych ekranach daje pracownikowi możliwość korzystania z obu rąk i patrzenia bezpośrednio na wykonywaną pracę – mówi Marina Lu, starszy analityk w ABI Research. – AR umożliwi pracownikom sklepu zobaczenie cyfrowego bliźniaka nałożonego na fizyczny obiekt z instrukcją montażu lub naprawy zgodnie ze spersonalizowanymi potrzebami. Aplikacje łączące inżynierów wsparcia technicznego ze zdalnym ekspertem wymagają interakcji o wysokiej dokładności oraz skróconego czasu oczekiwania na opóźnienia – dlatego ciągła łączność jest niezbędna. Kiedy użytkownicy zajmujący się obsługą i konserwacją znajdują się w odległych miejscach, w których nie ma sieci wi-fi, urządzenia mogą wykorzystywać sieć 4G, a wkrótce 5G, aby zapewnić im łączność i bezpieczeństwo.
Dostawcy usług łączności tacy jak Qualcomm, Huawei, Ericsson czy Nokia, a także firmy telekomunikacyjne – np. Verizon, SK Telekom i Orange – postrzegają AR i VR jako główne technologie, które będą korzystały z sieci 5G. Ostatnio firma Ericsson użyła technologii ART do rozwiązywania problemów (augmented reality troubleshooting) w swoich własnych zakładach produkcyjnych w Tallinnie w Estonii i rozszerza jej wykorzystanie na inne zakłady Ericsson w Chinach. Dzięki zastosowaniu know-how ART inżynierowie mogą w odpowiednim czasie rozwiązywać trudne problemy z danymi diagnostycznymi i natychmiastowym udostępnianiem informacji, co może zwiększyć wydajność do 50 procent. Izraelski oddział firmy Xerox wdrożył system AR w terenie, aby polepszyć stałe stawki za pierwszą naprawę i średni czas naprawy.
Łączność komórkowa może rozszerzyć możliwy obszar roboczy AR/VR. Sieci szerokopasmowe o małej mocy (LPWAN) mogą wydajnie obsługiwać proste urządzenia zdalne, które nie komunikują się często, a jednocześnie zachowują wysoką efektywność energetyczną.
Połączenie Internetu Rzeczy (IoT) i technologii AR/VR poprawia cały łańcuch wartości do wykorzystania w produkcji. Za przykładem Huawei niektórzy producenci już zaczęli stosować LPWA i rozwiązanie NB-IoT firmy Toshiba do inteligentnego monitorowania fabryki.
Mobilność jest kluczem do zwiększenia doświadczania przez użytkowników zakresu możliwości technologii AR/VR i penetracji rynku przemysłowego, co stawia nowe wymagania dotyczące struktury i usług sieci operatora, ale także stwarza nowe możliwości, ponieważ tylko operatorzy mogą tworzyć wartość w łączeniu łańcucha dostaw, łącząc fabrykę i produkt oraz zrozumienie klientów końcowych – dodaje Eric Abbruzzese, główny analityk w ABI Research. – Wszechobecna łączność jest niezbędna, aby użytkownicy mogli wchodzić w interakcję z otaczającym środowiskiem i otrzymywać informacje na żądanie w dowolnym miejscu i czasie.
Dane w artykule pochodzą z raportu ABI Research pt.: „Augmented and Virtual Reality Device Connectivity”.
Na podstawie materiałów firmy ABI Research opracowała AP