Ostatnia edycja targów druku przemysłowego InPrint 2019 odbyła się w Monachium w dniach 12-14 listopada br. Jak co roku producenci i dostawcy z całego świata zaprezentowali najnowsze technologie i usługi w zakresie druku funkcjonalnego, dekoracyjnego oraz druku opakowań. Targi gościły 136 wystawców z 22 krajów, zainteresowanych możliwością nawiązania kontaktów z producentami i użytkownikami technologii druku dla różnych sektorów produkcyjnych – od motoryzacji, urządzeń medycznych, projektowania wnętrz i elektroniki po tworzywa sztuczne, tekstylia, opakowania i wiele innych.
Wystawę odwiedziło 2755 osób z 60 krajów, zainteresowanych odkrywaniem możliwości maszyn i głowic drukujących, komponentów, chemikaliów, atramentów, techno- logii UV, sprzętu do suszenia i utwardzania oraz usług drukowania na różnych powierzchniach, materiałach oraz kształtach. Większość odwiedzających tradycyjnie już pochodziła z Niemiec; licznie reprezentowane były również: Włochy, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Polska, Słowenia i Czechy. Odwiedzający spoza Europy pochodzili głównie z Japonii, ze Stanów Zjednoczonych i z Chin.
Na tegorocznych targach InPrint mogliśmy zobaczyć, że sektor druku przemysłowego konsekwentnie się rozwija i zmierza we właściwym kierunku. Społeczność druku przemysłowego wyraźnie wyszła z fazy eksperymentalnej, oferując coraz skuteczniejsze rozwiązania – wyjaśniła Nicola Hamann, dyrektor zarządzająca Mack Brooks Exhibitions, firmy będącej organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia. – Praktyczne zastosowania, niestandardowe systemy oraz rentowne modele biznesowe były przedmiotem zainteresowania wystawców i odwiedzających. Dostawcy technologii druku spotkali się z producentami, którzy szukali konkretnych rozwiązań usprawniających proces produkcji, rozwijających działalność lub obsługujących nowe segmenty rynku.
Wymiana wiedzy dotyczącej znalezienia właściwego podejścia do złożonych projektów integracyjnych była jednym z głównych tematów rozmów również poza stoiskami wystawienniczymi. Trzydniowa konferencja obejmowała studia przypadków, rozmowy techniczne i panele prowadzone przez ponad 70 różnych prelegentów. Nowa inicjatywa organizatorów, jaką był kącik konsultacyjny, okazała się wielkim sukcesem – z porad skorzystało około 40 uczestników targów. Podczas bezpłatnych, indywidualnych sesji niezależni eksperci podpowiadali, jak zintegrować rozwiązania z zakresu technologii druku w ich specyficznym środowisku produkcji przemysłowej.
Pierwsza analiza ankiet wykazała, że zarówno wystawcy, jak i zwiedzający szczególnie docenili specjalistyczny profil targów, wysoką jakość prezentowanych produktów i systemów, kompleksowy program edukacyjny oraz wiedzę fachową odbiorców.
Jak podkreślają wystawcy, udało się nawiązać nowe kontakty biznesowe, a jakość prowadzonych rozmów i konsultacji była w tym roku bardzo wysoka. Uznaniem cieszyła się także innowacyjna koncepcja programu imprezy.
Badanie ankietowe przybliżyło też strukturę uczestników targów, analizowaną według ich profesji. W tym roku goście reprezentowali różnorodne sektory produkcyjne i usługowe. Najczęściej w ankietach pojawiały się branże: druku cyfrowego, atramentowego, fleksograficznego i sitodruku, a także sektory produkcji takie jak: opakowania, tworzywa sztuczne, elektronika, przemysł motoryzacyjny, obróbka powierzchni, tekstylia, moda i akcesoria, szkło, ceramika, podłogi, aranżacja wnętrz, naklejki i panele, żywność i napoje, urządzenia medyczne, towary konsumpcyjne oraz wiele innych. Goście przede wszystkim poszukiwali rozwiązań do drukowania funkcjonalnego i dekoracyjnego.
W przyszłym roku targi InPrint odbędą się w Mediolanie, w dniach 22-24 października. Co istotne, wystawa będzie towarzyszyła Międzynarodowym Targom Komunikacji Wizualnej Viscom. Natomiast w 2021 roku targi InPrint powrócą do Monachium.
Na podstawie materiałów organizatora opracowała BZ